bolak

Jsou nějaké hormony které ovlivňují průtok krve cévami?

Odpovědi
arygnoc

Cievny endotel je výstelka najvnútornejšej vrstvy ciev, ktorá prichádza priamo do kontaktu s prúdiacou krvou. Na svojom povrchu obsahuje mnoho receptorov pre signálne molekuly či hormóny a pomocou nich určuje stupeň kontrakcie hladkej svaloviny.
V podstate všetky hormóny nejakým spôsobom ovplyvňujú činnosť ciev.

najznámejšími z nich sú pravdepodobne pohlavné hormóny, ktoré u mužov i žien spôsobujú zvýšené prekrvenie pohlavných orgánov.