zvidavecz

Jsou jaderné elektrárny chráněné proti velké sluneční erupci?

Dočetl jsem se totiž, že opravdu velká sluneční erupce by mohla zničit veškerá napájecí a komunikační technologie na Zemi – proto se ptám jak by se při podobném katastrofickém scénáři reaktor chladil natož ovládal.

Odpovědi
Edison

Myslím, že to problém není. Destrukce napájecích a komunikačních technologií při velkém EMP souvisí s délkou vedení. Čím delší vedení, tím vyšší indukované napětí… Jaderné reaktory mají vlastní záložní napájecí systémy, které jsou umístěny co nejblíže reaktorům, mnohdy přímo pod nimi, takže indukované napětí bybylo minimalizováno.

Kepler

Naštěstí o velké sluneční erupci směřující k Zemi bychom věděli s předstihem od 15 minut (protony) až 5,5 dne, takže bychom měli trochu času některá zařízení odpojit a zabránit jejich zničení (třeba tranformátory). Byl by z toho parádní blackout.