Avatar uživatele
hapiky

Jsou informace z vědeckého hlediska nezničitelné?

Ve své době se také zdálo, že Hawkingovo záření vede k tomu, že z černé díry postupně uniká hmota, ale informace o této hmotě je zničena. To pro nás laiky nezní jako nic převratného, ale z fyzikálního hlediska jde o rouhačství. Fundamentální pravidla kvantové fyziky totiž říkají, že informace nemůže být nikdy zničena.

https://www.id­nes.cz/technet/­veda/hawking-cerne-diry-neexistuji.A140204_152­348_veda_mla

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1911 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Hawking toho spoustu navymýšlel (a téměř všechno bylo časem vyvráceno), jeho popularita mezi laickou veřejností je ovšem ohromná a dává mu „punc génia“, podle mne nezaslouženě v porovnání s mnoha laické veřejnosti zcela neznámými, o to však úspěšnějšími a schopnějšími vědci.

Jeho teorie, že „černá díra ničí informace“ byla vyvrácena Leonardem Susskindem (což nakonec i sám Hawking uznal), který ve spolupráci se „strunaři“ přivedl na svět tzv. „holografický princip“, jež celý paradox řeší. A NEJEN TO! Holografický princip našel domovinu v mnoha odvětvích fyziky, přičemž jako nejfenomenálnější považuji Verlindovo pojetí gravitace https://www.al­debaran.cz/bu­lletin/2011_46_­ver.php , které (pokud se nenajde „něco ještě lepšího“ má potenciál poslat Einsteina s Newtonem na odpočinek – ale to si ještě počkáme celé roky přiinejmenším)

Vzpomínám na „prorocká slova“ mého profesora fyziky, když nás jedno krásné letní odpoledne drtil termodynamikou, entropie, entalpie, příklad na parním stroji atd. a já jsem dost otráveně (chtěl jsem na koupaliště myslím) vybafl – k čemu to dnes je, nějaké parní stroje, s těmi je amen v době spalovacích motorů, jaderné energie a teorie relativity. On se podrbal na bradě a řekl: „Víš chlapče, Newton tu byl s námi 200 let, Einstein možná bude také, ale termodynamika je nakonec přežije všechny!“

A ono už mnohokrát se vědci domnívali, že termodynamika „má konečnou“, nemá nám co nového říci, z neposkvrněné vědy ji vykopli do odpadkového koše k praktikům inženýrům a technologům. Ale ona se STÁLE vrací jako bumerang, ať již v kdysi oblíbených teoriích chaosu nebo třeba v „kvantové termodynamice“. Nyní pomocí zákonů termodynamiky objasňujeme i jinak nepochopitelné jevy (směr časové šipky > proč čas směřuje z minulosti do budoucnosti a nikdy ne naopak) nebo jako Verlinde spolu s holografickým principem i gravitaci!!! Takže jak vidíš, informace nedokáže zničit ani taková obluda, jakou je kolapsar typu černá díra, protože se jedná o nejelementárnější úroveň struktury jsoucna. Ovšem cesta k jeho pochopní je ještě HODNĚ dlouhá. :)

Moc pěkná otázka! :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek