hapiky

Jsou informace z vědeckého hlediska nezničitelné?

Ve své době se také zdálo, že Hawkingovo záření vede k tomu, že z černé díry postupně uniká hmota, ale informace o této hmotě je zničena. To pro nás laiky nezní jako nic převratného, ale z fyzikálního hlediska jde o rouhačství. Fundamentální pravidla kvantové fyziky totiž říkají, že informace nemůže být nikdy zničena.

https://www.id­nes.cz/technet/­veda/hawking-cerne-diry-neexistuji.A140204_152­348_veda_mla

Odpovědi
aliendrone

Hawking toho spoustu navymýšlel (a téměř všechno bylo časem vyvráceno), jeho popularita mezi laickou veřejností je ovšem ohromná a dává mu „punc génia“, podle mne nezaslouženě v porovnání s mnoha laické veřejnosti zcela neznámými, o to však úspěšnějšími a schopnějšími vědci.

Jeho teorie, že „černá díra ničí informace“ byla vyvrácena Leonardem Susskindem (což nakonec i sám Hawking uznal), který ve spolupráci se „strunaři“ přivedl na svět tzv. „holografický princip“, jež celý paradox řeší. A NEJEN TO! Holografický princip našel domovinu v mnoha odvětvích fyziky, přičemž jako nejfenomenálnější považuji Verlindovo pojetí gravitace https://www.al­debaran.cz/bu­lletin/2011_46_­ver.php , které (pokud se nenajde „něco ještě lepšího“ má potenciál poslat Einsteina s Newtonem na odpočinek – ale to si ještě počkáme celé roky přiinejmenším)

Vzpomínám na „prorocká slova“ mého profesora fyziky, když nás jedno krásné letní odpoledne drtil termodynamikou, entropie, entalpie, příklad na parním stroji atd. a já jsem dost otráveně (chtěl jsem na koupaliště myslím) vybafl – k čemu to dnes je, nějaké parní stroje, s těmi je amen v době spalovacích motorů, jaderné energie a teorie relativity. On se podrbal na bradě a řekl: „Víš chlapče, Newton tu byl s námi 200 let, Einstein možná bude také, ale termodynamika je nakonec přežije všechny!“

A ono už mnohokrát se vědci domnívali, že termodynamika „má konečnou“, nemá nám co nového říci, z neposkvrněné vědy ji vykopli do odpadkového koše k praktikům inženýrům a technologům. Ale ona se STÁLE vrací jako bumerang, ať již v kdysi oblíbených teoriích chaosu nebo třeba v „kvantové termodynamice“. Nyní pomocí zákonů termodynamiky objasňujeme i jinak nepochopitelné jevy (směr časové šipky > proč čas směřuje z minulosti do budoucnosti a nikdy ne naopak) nebo jako Verlinde spolu s holografickým principem i gravitaci!!! Takže jak vidíš, informace nedokáže zničit ani taková obluda, jakou je kolapsar typu černá díra, protože se jedná o nejelementárnější úroveň struktury jsoucna. Ovšem cesta k jeho pochopní je ještě HODNĚ dlouhá. :)

Moc pěkná otázka! :)