Matiselis

Existuje ekvivalent Jekylla a Hyda z českého prostředí?

Zdravím,
kniha Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda mimo jiné popisuje de facto chorobné změny nálad u jednoho člověka („z ďábla dobrákem“). Více o tom je třeba zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Podivn%C3%BD_p%C5­%99%C3%ADpad_Dr­._Jekylla_a_pa­na_Hyda
Neznáte nějaký známější „ekvivalent“, literární typ z českého prostředí – tedy něco, co by se dalo využít v ustáleném obratu typu „ty jsi jako XXX“?
Omlouvám se za laickou „terminologii“.
Děkuji za rady…
PS: potřebuji literární typ shodný s tím z té knihy Jekylla a Hydea, jen aby byl známý v českém prostředí.

Nejlepší odpověď
annas

Existuje,. Ale zde nevypracováváme školní úkoly, jen poradíme, nebo navedeme.

Dvojník je zachycen v jednom Olbrachtově díle, dále u Egona Hostovského.
Ladislav Fuchs zachytil v jednom románu dva způsoby existence hlavního hrdiny.

Ty jsi jako Don Quiote!
jaký to byl člověk a z kterého díla tento hrdina je, si určitě najdete.

Takových přirovnání si můžete doplnit sám podle četby. Nevím, kdo vás zaujal, nebo koho byste s literárním hrdinou ztotožnil.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.