Avatar uživatele
VzornejŽigul

Jedná se o pracovní úraz podle popisu v doplnění?

Jedna se o pravni uraz nebo ne?

Dobry den, dne 13.2 2019 se mi stal uraz jel jsem vlastnim vozem ze zazazky na zakazku rom mi jen tak urazil zrcatko ja vystoupil a dostal jsem pesti do oblice zlomeny nos ustipnuty zub. Vyklubala se z toho 14 denni neschopnost. V praci jsem vse sepsal jednalo se o pracovni uraz atd. Po 14 dnech jsem se vratil do prace a rekli ze se vlastnw nejedna o pracovni uraz, ze jsem jel vlastnim vozem a nranil svuj majetek. Prikaz k jizde jsem nedostal. Ve vsech papirech neschopenky je napsany pracovni uraz. Stalo se to v 15:30 v pracovni dobe.

Jedna se tedy o pracovni uraz? Diky za odpovedi.

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 1879 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
autacek

Pokud se úraz stal při plnění pracovních úkolů a v pracovní době, není rozhodující, zda-li se stal přímo na pracovišti. Každopádně taměstnavatel bide mít tendence se kvalifikaci úrazu jako pracovního vyhnout, na poškozeném je, aby se nedal a o svá práva bojoval.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Jak vidět podle popisu, tak už s o pracovní úraz nejedná, když nebyl přiznán.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

Pokud jsi nedostal jízdní příkaz, jednal jste svévolně a nemůže být tedy úraz uznán pracovním.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cukrar

Z jednostraného popisu situace nelze dělat závěry.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Auťáčku, pokud nedostal jízdní příkaz, tak jednal svévolně a v rozporu s pracovním řádem přinejmenším. A použití soukromých vozidel taky zákon řeší. Čili porušil a PÚ to nebude. Myslím, že z tohoto se zaměstnavatel vyviní zcela a to zcela bez problémů.

před 1879 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
autacek

Tak jízdní příkaz se používá poněkud za jiné situace. Mohli bychom snad hovořit případně o pracovní cestě, ke které použil dopravní prostředky, na kterých se se zaměstnavatelem domluvil, případně které jsou při takových úkonech u tohoto zaměstnavatele obvyklé. To, že to v řadě firem funguje tak, že se zaměstnancům podle zákona o cestovních náhradách nic neproplácí ani se z vozidla neplatí silniční daň, je dost časté, ale pokud to byla ustálená praxe, tak se rozhodně nedá hovořit o tom, že by zaměstnanec jednal svévolně.

před 1878 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Nějak se mi to nezdá. Ten úraz se ani nestal přímo v souvislosti s vozem. Kdyby havaroval, byla by to jiná. Ale v době kdy se přesouval z jednoho pracoviště na druhé (a myslím, že teď nemusíme řešit, jestli autem, tramvají, nebo pěšky) dostal od někoho na budku…

Takže když v pracovní době při plnění pracovních povinností dostanu na ulici od náhodného kolemjdoucího přes držku: Jde o prac. úraz, nebo ne?

A co se toho vozu týče: Jakým způsobem se tedy zaměstnanec měl přesouvat? Bylo to nějak někde specifikováno??? Ono přesunout se během pracovní doby třeba z Rožnova do Mariánek není jen tak (příklad, upřesnění od Žigula by mohlo být zajímavé)

před 1879 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
autacek

No, divné to je, ale je to podobné jako by dali na budku zloději při ostraze areálu, pracovním úrazem ke i když se jde zaměstnanec vymočit, či si bafnout v pracovní době mimo areál, tam uklouzne a zlomí si haxnu. Možné je úplně vše. Co však jednoduché není, je se zaměstnavatelem dohadovat.

před 1878 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek