PREZlDENT

Jak to funguje s odškodněním pracovního úrazu?

Dobrý den, 1.6.2012 se mi stal pracovní úraz vykloubeného ramene. Hospotalizace, operace..Moje čistá mzda byla 15 000. Minulý měsíc jsem od zaměstnavatele dostal pouze necelých 6000, a od sociálky doplatek od 21 – 30. A teď mi zaměstnavatel nevyplatil nic, sociálka také ne. Neschopenka, protokol o pracovním úrazu , lístek na peníze jsem k 31 dni odevzdal a nikdo mi nic neposlal. Jsem stále v neschopnosti Jak je možné, že mi chodí tak málo peněz a jakto, že mi za tento měsíc nic nepřišlo, mám nárok na bolestné a v jaké výši se pohybuje? Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
mojitek

Dobrý den,nejlíp se poraďte s právníkem přes pracovně právní vztahy nebo zajděte na pracák tam Vám jejich právník bezplatně poradí.Jinak co já vím tak můžete z nich vymoct : jednorázové bolestné + snížení společenského uplatnění(pokud nastane)a ještě něco ,ale už si to nepamatuju.V každém případě se poraďte s odborníkem

slimaczek

Dobrý den, pokud Vám vznikl pracovní úraz s pracovní neschopností náleží Vám samozřejmě odškodnění. Náleží Vám odškodnění za vznikou bolest, tedy tzv. bolestné, dále náhrada ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti, rovněž tak účelně vynaložené náklady spojené s léčením a také věcná škoda (pokud vznikla). Co se týče výplaty v době pracovní neschopnosti, tato probíhá stejně, jako kdyby jste měl např. chřipku. Prvních 21 dnů platí zaměstnavatel a dále dostanete nemocenskou od sociálky. Proč jste nedostal peníze, to by bylo vhodné zeptat se přímo na sociálce. Co se týče odškodnění za pracovní úraz, to řeší zaměstnavatel po skončení Vašeho léčení u pojišťovny, u které je pojištěn proti úrazům.
Jak jsem se zmínil náleží Vám odškodnění tzv. bolestného. Po skončení léčení Váš oštřující lékař uvedené zranění ohodnotí příslušným počtem bodů (boduje podle vyhlášky) a vypíše Vám posudek o bolestném, kde uvede počet bodů. V současné době je hodnota jednoho bodu 120,–Kč. Bolestné je částka, která Vám bude vyplacena jednorázově a je nezdanitelná.
Další náhradou je náhrada ušlého výdělku po dobu pracovní neschponosti. Jedná se o rozdíl mezi Vaší průměrnou mzdou před vznikem pracovního úrazu a nemocenskou dávkou. Tento rozdíl spočítá mzdová účetní. Rozdíl této částky Vám bude započítán do následujících výplat, neboť se jedná o plat a ten je samozřejmě zdanitelný. Vzhledem k tomu, že pracovní neschopnost může trvat déle a dostáváte pouze nemocenskou dávku, je možné se se zaměstnavatelem domluvit na zálohách, které Vám bude pravidelně vyplácet a poté si je strhne z uvedené náhrady. To ovšem není povinnost zaměstnavatele, takže záleží jak se domluvíte.
Další náhrada jsou náklady spojené s léčením, kde můžete uplatňovat např. výdaje za léky (doplatky), za pobyt v nemocnici apod.
Pokud při úrazu vznikla i věcná škoda, např. poškození oděvu, brýlí, hodinek apod. můžete uplatňovat poměrnou část i zde.
Připomínám, že uvedené náhrady můžete uplatňovat až po skončení léčení Vašeho úrazu a zaměstnavatel bude škodu řešit prostřednictvím pojišťovny.