led

Je zamestnávateľ povinný poslať zamestnancovi „ukončenie pracovného pomeru“ písomne pred začatím výpovednej lehoty?

O rozviazaní pracovného pomeru sa tu popísalo dosť, ale nikde som nenašla Do akého termínu sa musí zamestnancovi (alebo aj zamestnávateľovi) zaslať písomné „rozviazanie pracovného pomeru…“ Bez ohľadu na to, či ide o Výpoveď, alebo o Dohodu. Nehovorím o doručení, ale o pečiatke, kedy tento doklad bol poslaný. Je možné aby bol tento doklad poslaný (napr.podaný na pošte) so spiatočnou platnosťou, teda v čase, keď už výpovedná lehota beží?

Dodatok:
Zámerne som použila výraz „rozviazanie pracovného pomeru“ aby som dala možnosť vysvetliť platnosť aj výpovede, aj dohody.

Nejlepší odpověď
ivzez

Zaměstnání lze ukončit několika různými způsoby.

Jedním z nich je výpověď (nikoliv „ukončení pracovního poměru“).
Výpověď musí být písemná (to platí i pro ostatní způsoby) a musí
být doručena druhé straně.

Výpovědní doba začne běžet prvním dnem měsíce následujícího
po doručení výpovědi.

Pokud by zaměstnavatel doručil zaměstnanci výpověď 31. prosince,
začala by výpovědní doba běžet 1. ledna a zaměstnání by skončilo 28. února.
Pokud by výpověď doručil až 1. ledna, začala by výpovědní doba běžet

1. února a zaměstnání by skončilo 31. března.

Výpověď nelze „dát zpětně“.

_______

Někteří zaměstnavatelé ještě zaměstnanci před koncem výpovědní doby
doručí dopis s uvedením data ukončení zaměstnání, poděkováním za práci
a přáním úspěchů v dalším zaměstnání. Ale toto už není povinné.

Dohodu o rozvázání pracovního poměru lze uzavřít pouze v případě,
že s návrhem souhlasí obě strany. Ani to nelze udělat „zpětně“.

____

Pokud by zaměstnavatel písemnou výpověď zaslal poštou, bude rozhodující
datum převzetí dopisu. Výpovědní doba začne běžet až další měsíc.

Další odpovědi
Kepler

Možná se pletu, ale myslím si, že výpovědní lhůta začíná datem převzetí písemné výpovědi proti podpisu zaměstnance.

JájsemRaibek

Pokud nejde o okamžité rozvázání pracovního poměru, tak výpovědní lhůta počíná běžet první den následujícího měsíce po měsíci, kdy byla předána výpověď.
Nyní (2.2.2018) nelze zaslat zaměstnanci – zaměstnavateli výpověď s tím, že by běžela od ledna a pracovní poměr by skončil 28.2.2018.
Pokud by dnes (2.1.2018) byla odeslána výpověď, začíná běžet 1.2.2018 a pracovní poměr skončí 31.3.2018.
Horší by to bylo, pokud by jedna strana druhé zasílala výpověď ke konci měsíce. Zde si nejsem jist lhůtou. Poslal bych to 30.1.2018 (zde by lhůta začala běžet od února), ale druhá strana by od pošty převzala výpověď třeba až 1.2.2018. Od kterého data se lhůta počítá si nejsem jist. Rovněž si nejsem jist fikcí doručení (10 dní), protože i zde bych poté dokázal lhůtu o měsíc prodloužit – jedna strana pošle 25.1.2018 a druhá strana převezme od pošty 5.2.2018, popř. nepřevezme a bude se brát fikce doručení. V obou případech by tedy výp. lhůta běžela až od března – ale to si nejsem jistý.

led

Ďakujem všetkým, ktorí prispeli do tejto témy.

led

Je dôležitý dátum podania na poštu, pretože mnohí adresáti zámerne predlžujú termín prevzatia, prípadne si poštu vôbec neprevezmú.

ivzez

Není důležité datum odeslání, ale datum doručení.
Začátek výpovědní doby začíná běžet až po doručení.

Mc Merkurion

… ne, datum podání na poště není důležité: "Povinnost zaměstnavatele doručit písemnost je splněna, jakmile zaměstnanec písemnost převezme. Nebyl-li zaměstnanec, kterému má být písemnost doručena poštou zastižen, uloží se písemnost v provozovně provozovatele poštovních služeb nebo u obecního úřadu.

Zaměstnanec se vyzve písemným oznámením o neúspěšném doručení písemnosti, aby si uloženou písemnost do 10 pracovních dnů vyzvedl. Zároveň se mu sdělí, kde, od kterého dne a v kterou dobu si může písemnost vyzvednout." >>> tj. selskýma počtama mi vychází 10+5dní pošta maximálně 15 dní a není co prodlužovat …

JájsemRaibek

A co se týče odpovědi na konkrétní otázku:
Je zamestnávateľ povinný poslať zamestnancovi „ukončenie pracovného pomeru“ písomne pred začatím výpovednej lehoty?
Ano, je povinen zaslat před počátkem.

ivzez

K Vaší odpovědi:
Pokud by zaměstnavatel výpověď zaslal koncem ledna a zaměstnanec
ji převzal až v únoru, začla by výpovědní doba běžet 1. března a zaměstnání by skončilo 30. dubna.

(Ten, kdo dává výpověď ji musí prokazatelně doručit druhé straně.
Teprve následující měsíc začne běžet výpovědní doba.)