Domi Mašinka

Je výraz „materialistické“ ten správný, když chci vyjádřit, že například někdo prahne jen po hmotných věcech, penězích?

dobrý den, když chci vyjádřit, že například někdo prahne jen po hmotných věcech, penězích, „hračkách“ atd… mohu použít výraz „materialistické věci“? děkuji moc za odpověď

Nejlepší odpověď
quentos

Materialistický by byl spíš ten člověk, věci by byly hmotné. Slovník cizích slov ED potvrzuje: „hodnotící z hlediska peněz nebo hmotných statků“ (Slovník cizích slov Encyklopedického domu, Praha 1995: 148). Hodnocení je lidská činnost, jedná se tedy o lidskou vlastnost.

Další odpovědi
autacek

Asi by bylo lepší použít slovo „harpagon“.