Rarassek

Je víra pozdějším darem od Boha? Nebo se s ní člověk rodí?

Myslím, že mám víru v Boha od narození, ale přítel říká, že víra je darem, který Bůh dává jen některým. Jsem zmatená.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Víra je dar, ale nejsem si jistý tím „Bůh ho dává jen některým“. Příkládám odkaz na podobný dotaz:

Zdroj: https://www.vi­ra.cz/texty/o­tazky-a-odpovedi/proc-neni-dar-viry-dopran-vsem

Další odpovědi
orwell

Hlavně je to darem od toho, kdo ti to natluče v raném věku do hlavy a obvykle to bývají rodiče. Musí se ale začít opravdu brzy, hned jak se začne človíček rozkoukávat a žvatlat. No, a potom už přes to vlaky nejedou. Viděl jsem video natočené s nějakou asi 3 letou holčičkou zkoušenou jakýmsi imámem ze znalostí islámu (jako kolik žen měl ten a ten, jak se jmenovala jeho první manželka,…) a ta dívenka odpovídala rychlostí blesku, ještě dřív něž otázka byla zcela dokončena. Dál snad ani není třeba k tomu nic dodávat. Možná jen to, že mně z toho naskákala kopřivka.

zjentek

Boží dar nám nebyl dán vyšší mocí… vychází z naší mysli. Zjentek

(Možná se s přítelem oba mýlíte.)

Edison

Polož si otázku: Když ses narodila, co jsi o světě chápala? Myslím, že vůbec nic. A co je víra? Víra je způsob chápání světa. Odpověď je tedy snad jasná. K víře v cokoli musí zkrátka člověk dospět.

DoTazatel

Jak jsem z diskuze pochopil, tak chceš odpověď čistě z pohledu křesťanství.
Ani tak ovšem není možné dostat jedinou a určitou odpověď, protože Křesťanství – jeho výkladů a názorů je spousta. Nepř. i to zda Bůh zasahuje do všeho a vše řídí, nebo vše stvořil, ale už tomu nechává „volný průběh,“ atd. atd. a takových názorů, výkladů je spousta a podle toho si můžeš vybrat. Ani z „Písma“ nejde říct jasnou a přímou odpověď – na to jsou vykladači (a to jka v křesťanství, tak i v Islámu a každý to ještě může vykládat jinak).

Pokud chceš tedy odpověď z křesťanského pohledu od křesťana, tak je nejlepší se zeptat v kostele (a pokud se ti tam nechce, tak se zpetej na nějakém křesťansky orientovaném webu, kde se těmito otázky zabývají hlouběji).

Každopádně existují „věřící“ a „nevěřící“ (to jak v Křestanstvi, tak v Islámu – a u obou je tomu vždy naopak)…

Takže srhnuto: i z pohledu křesťanství nedostaneš jistou odpověď. Bůh může vytvářet a řídit, jak „věřící,“ tak „nevěřící“ – jedněm dát „tu správnou“ víru, druhým ji „odepřít.“
Je tolik odrůt a výkladů křesťanství… a které je to správné?
To správné nejspíš bude i to, čemu věříš – a pro přítele bude to správné, čemu věří on. ;)

elkon

Toho pána neznám a proto nejsem zmaten.

Kelt

Víra neznamená, zda jsem ateista nebo katolík. Každý člověk má víru, která se ale může měnit. Je to náš postoj k různým věcem, událostem, skutkům, který se mění podle mnoha okolností, věku a zkušeností. Když věříš, že vystuduješ školu, dostaneš dobré zaměstnání, i to je víra. Když nevěříš, že něco dokážeš, tedy věříš, že to nedokážeš, tak se ti to splní. A když věříš, že to dokážeš, tak to dokážeš. To je smysl víry. A víru má každý člověk.

Roman71

Víra je dar a s mocným přispěním svatého ducha si ji studiem Bible buduje každý člověk, který má upřímný zájem poznat pravého Boha a vytvořit si s ním osobní láskyplný vztah. Důležitá je vlastní iniciativa a zbytek udělá Ježíš tím, že v poznání přivede takového člověka ke svému Otci. Důležité je, když to člověk dělá s upřímnou touhou pravého Boha poznat a toho si On všímá.

Rarassek

No jo, koukám, že tady odpovídají mudrlanti atejisti. Je tady nějaký kněz?Nebo aspoň křesťan, který by mi odpověděl co o tom říká Písmo svaté? Prosím, atejisty, aby se neurazili, prostě nevěřící asi nemohou správně odpovědět.

Mc Merkurion

… tak to jsi si asi spletla web, musíš na NášKostel.cz …

Edison

Naopak, právě kriticé myšlení ateistů může vrhnout na věci nezaujaté, objektivní světlo. Písmo jsi nejspíš četla, viď.Tak se neptej na něco co víš, ani se neptej, pokud nechceš odpovědi. Mnohdy se dovíš to, co vědět NECHCEŠ.

DoTazatel

Edison: a s tímhle já nesouhlasím. Teda je to pravda, že kritické myšlení přinese odpovědi a objektivitu, nezaujatost a nejspíše pravdu – nebo přiblížení se k ní. ALE je úplně jedno jestli je člověk ateista nebo vyznavač některého náboženství. Kritické mylšení můžou mít oba, jak nějaký věřící, tak ateista. Oba můžou a nemusí být objektivní. Podle mě zde hraje naprosto minimální roli to, zda je ateistou nebo třeba křesťanem/buh­dhistou/msuli­mem,… Oba můžou být stejně obejektivní i stejně kritičtí.
(Fanaticky) věřící jsou taky kritičtí – ke všemu ostanímu, co není v souladu s jejich smýšlením a s jejich vírou. To se pak nelíší od ateisty, který může být úpřesně takový a ani nepřipouštět jiné názory ani jejich možnost (i když neuznává žádné náboženství). Ale samozřejmě může a nemusí takový být (ale totiž platí i pro věřícího… proto je myslím naprosto iracionální si myslet, že jsou ateisti nějak nadvěcí a vidí pravdu, díky jejich „kritičnosti.“).

Kritické myšlení mnohých ateistů dost často spočívá v tom, že jen bezmyšlenkovitě rovnou odsuzují to, čemu věří někdo jiný – a odsuzují úpúlně vše aniž by se v něčem vyznali. To je asi stejný „objektivismus“ jako trvdit, že má víra je ta jediná pravá a ostatní jesou „nevěřící.“ Je to totiž stejný fanatismus – nepřipustis si jiné názory než ty svoje a v tom fanatismus spočívá, že jakmile je napaden jeho názor, jeho víra (i ateisti mají „víru“ = to o čem jsou přesvědčeni), hned se urážejí, hned napadají, hned nepřipouští jiný názor a dokonce ho odsuzují.
Dnes je velká posuta lidí tzv. ateisty – ničemu téměř nevěří, jen tomu, co sami uznávají (mnohdy neuznávají vůbec nic) jsou naprosto nevzdělaní v jakékoli otázce náboženství, nebo teorií – jedno kterého, ale i tak se pokládají za ateisty, protože šmahem vše odsuzují a kritizují ostatní (náboženství).

Člověk musí být kritický, ale na to nepotřebuje být ateistou (není to žádnou podmínkou, nebo předností, neznamená to ani vyšší nadhled atd.). Kdyby kritický nebyl, je to rovnou fanatismem. Ani ateisti nejsou kritičtí k tomu, o čem jsou sami přesvědčení, ale jsou kritičtí ke všemu ostatnímu (a to je taky fanatismsu – a dokonce si myslím, že je tomu tak u většiny atzeistů. Ale nejen ateistů, samozřejmě u věřících. Takhle to má totiž většina lidí).

Objektivismus a kritičnost je důležitá, ale to bez toho aniž by byl člověk věřící nebo ateista – to roli nehraje. (Je jedno jestli je tím nebo oním, když jsou oba stejně zaslepení a fanatizování vlastními představami a názory).

Edison

Ty se rád posloucháš, viď… 4 odstavce o jediné větě… 😁 Jasně, i věřící mohou být kritičtí. Ale ne dost. Víra jim určité kritiky zapovídá z principu.

DoTazatel

Já ateista nejsem (ale nejsem křesťan). Ale je třeba být objektivní a uvažovat racionálně. Víra je nebo by měla být věcí volby, ne bezduchého a bezmyšlenkovitého následování (tj. fanatismus).
Člověk může mít od přirezenosti nějakou tu náklanost a uchylování se k tomu věřit na to něco víc (nad naše chápání, na vyšší smysl, na něco božského, tedy nadlidského..) – bezohledu na náboženství, ale neexituje něco jako, že by byl člověk od narození křesťanem a věřil v křest. Boha. Na to nepotřebuješ kněze, aby ti řekl, že víra (náboženství) není v člověku od narození.

Ateisti jsou mnohdy ke všemu kritičtí (doslova ke všemu, co mají věřící), ale na druhou stranu by ani věřící sami neměli slepě něčemu věřit a něco následoat bez přemýšlení… (a to jsem sám věřící).
Proto říkám, že pro každého je jeho víra tou pravou, protože v to věří (a doufá v to, až důvěřuje tomu. Rovněž se někdy obává, že to čemu věří, není skutečné.. pokud nepochybuje je to fanatismus… a je jedno jeslti se jedná o křesťana, muslima, žida, taoistu, budhistu, některého z polyteistů, hynduistu,… a všech dalších. Nelze něčemu věřit jen tak, rpotože tomu věří ostatní, nebo protože ¨nám to bylo od mala vtloukáno do hlavy – to určité náboženství).

Edison

Dávej pozor na to, co říkáš. Přišla jsi sem najít odpovědi, nebo se utvrdit o správnosti toho, co si myslíš bez ohledu na objektivitu? Pokud to první, mazej odsud do kostela. Pokud to druhé neodsuzuj odpovědi.

Rarassek

Edisone, tak se hned nečerti. Do kostela chodím, ale prostě před knězem mám bázeň a tak to zkouším, kde se dá. Nebo to je web jen pro vyvolené?

Edison

Bát se círekvního představeného? Proboha proč? Ano, tento web je pro ty, koho skutečně zajímají názory ostatních a informace. Jenže od tebe to vypadá, že tě nic takového nezajímá, naopak chceš být jen utvrzována ve své pokřivené pravdě.

Rarassek

To si právě nemyslím. Víra v Boha musí být něco více , než pouze nějaký způsob chápání světa. Nemyslím jen nějakou víru, ale pravou víru v jediného Boha.

zjentek

Tak v prvé řadě bych z „jediného Boha“ nedělal jakousi bytost s orgány, jak to všichni dobře známe z biologie. Na to bacha, bo až se s Bohem třeba setkáte, tak aby tě pak „tvrdě nepřeválcovala realita“. A ne, taky ji neznám, pokud se chceš zeptat na tohle..

DoTazatel

„Pravou,“ no samozřejmě. ;) :'D Pro každého je jeho víra tou pravou – ať už má jakoukoli víru.

Víra je přesvědčení o něčem, z náboženského hlediska člověk věří v něco konkrétního, určitého – danému náboženství. Důvěřuje tomu, přijímá to, bere to za své a věří tomu (proto taky „víra“).
A určitě se s tím člověk nerodí. (Člověk se nerodí skoro z ničím, alespoň s ničím z čeho se skládá jeho osobnost… ta se utváří až ode dne jeho narození).

Edison

Tak se zeptej jiných tvorů, alespoň savců, jestli maj víru v Boha, nebo v něco jiného a jestli se s tím narodili. Myslím, že dojdeš k závěru, že asi těžko (ale nevylučuju to).