autacek

Je Vám na uvedeném příkladu jasné, jak se s námi manipuluje a v podstatě se nám může říct jakákoli lež, které věříme?

https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/svet/4949­63-zachrana-chlapcu-z-thajske-jeskyne-dostali-pouta-a-sedativa.html

Nejlepší odpověď
Kepler

A co ti na té zprávě připadá manipulativního a lživého? Máš recht, ničemu nevěř, ani tomu, že nejsi jen výmysl.

Další odpovědi
da ny

Je nám to jasné i bez uvedeného příkladu.

Co svět světem stojí je to tak.
Pokud není člověk osobně přítomen, byl, je a bude odkázán na to, co kdo vypráví, napíše, odvysílá, zveřejní, přeloží někdo jiný. Tedy včetně lží, kachen, dezinformací, překroucení, přeslechů, osobní zaujatosti a názoru na věc.

led

Informácie pre verejnosť sa bežne prispôsobujú pre potreby autorov a zadávateľov týchto správ.
Aj správa uvedená v odkaze je ukážkou správy s upravenými detailami. So zvýrazneným titulkom plným napätia, informuje o knihe australského novinára Liam Cochrane.
K uvedenému popisu textu knihy. Pisári z novinky.cz akosi so zavádzajúcim zámerom „zabudli“ k danej informácii napísať, že postup záchranárov je bežný v podobných podmienkach. Určite ste videli film, čítali knihu, keď horolezci, potápači, turisti v snehovej víchrici sú „na lane“ a nikto sa nad tým nepozastavuje. Lieky a viazanie na tlmenie reakcií zachraňovaných, bežne sa používajú pri záchranách práve v extrémnych situáciách. O tom by aj českí záchranári a posádky rýchlej záchrannej služby vedeli veľa rozprávať.

annas

Je třeba si uvědomit, co je a není objektivní přístup, který jediný by měl být pravdivý.

Je rozdíl mezi přístupem subjektivním, pokud jsem u něčeho byla, viděla na vlastní oči.

Jenže danou skutečnost, kteríá je objektivní, vidí druhý jedinec jinak.

Novinář popíše objektivní skutečnost např. vzhledem k tomu, pro koho píše, takže skutečnost může subjektivizovat tak, že svůj zážitek napíše třeba podle určité dispozice.

Jindy objektivizovat, že se předmět, skutečnost rozšíří a stane se předmětem zájmu určité společnosti. Nafoukne se jako bublina

S lidmi se dá manipulovat pomocí pravdy – subjektivní, relativní nebo podle toho, komu je určená. Stejně tak je to se lží.

Pokud jste u něčeho nebyl, záleží na vás, zda informaci věříte, nebo ne.

hapiky

Někteří lidé hodnotí noviny a novináře následovně. špatný novinář, běžný novinář, vynikající novinář a ruský novinář, tak jak to chce zřejmě prezentovat autor tohoto příspěvku.
Člověk je manipulován od narození, i když v raném věku je to k jeho prospěchu.Když je dospělý, může si vybrat čemu bude věřit a o čem pochybovat.
Klamat protivníka je časté i v říši zvířat, takže to bude i někde v genech.
Hlupáci tvrdí, moudří pochybují.
Účel světí prostředky, je i v tomto případě opodstatněné.
Pro běžného člověka je podstatné to, že je záchranáři všechny zachránily, ale někteří „profesionální pochybovači“ to s vděčností použijí na dokazovaní svých konspiračních teorií, které slouží k jejich účelům.

ivzez

Ano, Auťáčku,
z Vašich otázek je naprosto jasné, co je manipulace (nezřídka i demagogie).

Není tu moc uživatelů, kteří by otázky formulovali tak,
aby jim většina odpovídajích odpověděla podle jejich představ.
Všiml jste si někdy, že ti, kdo takto jednají, nikdy neocení,
když/že jejich jednání ostatní prohlédnou?

autacek

Mě prostě Ivzez příjde jen zvlášní, jak nás média nonstop informují o záchranné akci a nakonec se po několika měsících dozvíme, že to byly (z podstatné části), lži. Ale že bylo lepší nám (veřejnosti) neříct úplnou pravdu. Ale existují pro takové jednání vůbec někde hranice? Obávám se že nikoli, na Irák se zaútočilo též na základě smyšlených, nepotvrzených důkazů o zbraních hromadného ničení (není podstatné, jestli se tam po pár letech něco skutečně našlo) a tak by se dalo pokračovat.

hapiky

ivzez: Nejsem si zcela jist, jestli ve Vaši odpovědi není trocha ironie, nebo si nejsem plně jistý Vaší odpovědi.