Gus_Fring

Je v pořádku, pokud při útoku s nožem či bez nože na mě útočníka kopnu mezi nohy nebo zaútočím na oči?

Je to boj o život, nebo existuje nějaká bojová „etiketa“?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud je to přiměřená ochrana, tak je to v pořádku.

Další odpovědi
Edison

Drape, už jsem to psal mockrát: Nic, jako „přiměřená obrana“ NEEXISTUJE!!!

Obrana nesmí být ZCELA a současně ZJEVNĚ nepřiměřená způsobu útoku. Tolik zákon. Současně musí být důraznější než útok, aby mohla být účinná. Z toho plyne: Pokud se bráníte, nic, jako etika obrany neexistuje. Jinak by nemohla být spolehlivě účinná. Jeden z nejúčinnějších způsobů je krav-maga. Podívejte se na videa, kurzy a podobně. Pochopíte snadno, jak funguje: Právě v tom, že je prakticky nepředpokládatelná a využívá jakýchkoli hmatů a chvatů k úspěšné obraně. Kopy do mezinoží a útoky na oči nevyjímaje.

Kelt

Byl případ, kdy tři chlapi chtěli přepadnout jednu ženu, která uměla karate. Udělala pár úderů a kopů, výsledek – jeden měl něco s varlaty, další vnitřní zranění břicha atd. A byla potrestaná na holka, protože použila nepřiměřenou obranu. Posuzuje se všechno. Když mi někdo vleze na zahradu a utrhne tam čtyřlístek a já ho zlikviduji dávkou z kulometu, tak jsem to přehnal.

led

Pekné teórie, ale skutočnosť je iná. Ale možno sa tu nájdu chladnokrvní, zákonnú sebeobranu ovládajúci bojovníci, ktorí nás (bez ohľadu na pohlavie, vek, rasu a vyznanie), vystrašených, bezmocných a zbabelých poučia.

Zatiaľ platia skúsenosti vekov:
Ak vás prepadne útočník, väčšina prepadnutých nerozmýšľa o primeranej obrane, alebo etike boja, ale buď z boja utečie, alebo sa bráni, ako vie. Nerozmýšľa o zabránení útoku, ale snaží sa zo všetkých síl a všetkými možnými spôsobmi (včetne ohlušujúceho vreskotu a jačania) ubrániť a útočníka zneškodniť.

Moje riešenie v podobných situáciách, nemusí ísť len o fyzický útok, je:
urob to, čo útočník nečaká. Každý plán má v sebe trójskeho koňa.

Kepler

Myslím, že by se to dalo považovat za přiměřenou obranu, zvláště při útoku nožem. Pokud bys ale způsobil trvalou zdravotní újmu, bylo by to na pováženou.

zjentek

TVL ne asi… Jasně! Na kule, oči a krk, kam jinam, když má při útoku v ruce nůž? Ale radši tu situaci toč levačkou na video, bo později budeš muset prokazovat, že měl ten nůž! Jseš doufám pravák!

Kryšpín

Na toto by měl odpovědět výrobce zákonů a ochránci lidských práv a svobod. Dle mého odhadu pokud soupeř zamává nožem je problém rozeznat zda jenom hrozí či míní útočit a já mu vypálím oči kyselinou tím z něho vyrobím invalidu, tak po soudní žalobě zaplatím možná několik milionů.

Edison

Kelte, vtip je v tom, že nikdo z nás u toho nebyl. Takže si zahrajeme na právníky: Použil jsi výraz „chtěli přepadnout“. Myslíš, že její konání bylo přiměřené? Podívejme se opět na citaci zákona, co se posuzuje: Právo na obranu (ochranu vlastního zdraví a života) lze uplatnit pouze v případě probíhajícího, nebo BEZPROSTŘEDNĚ hrozícího útoku na zájem chráněný zákonem. Z toho plyne, že celou situaci musí někdo objektivně posoudit. V zásadě to znamená velký problém: každý se bude cítit napadeným a oprávněným se bránit. Na obranu má právo každý z ústavy. Proti tomu zde stojí že je třeba útočníka izolovat a odsoudit. To znamená, že je nutno rozhodnout, koho budu posuzovat za útočníka a koho na obránce. Jenže kdo tam nebyl tak nemůže rozhodnout implicitně. Zde nastupuje filozofická otázka: Mám oba považovat za obránce, neo oba za útočníky? O dopadech na jednotlivé aktéry jsme si již řekli. Pořád je třeba mít na paměti, že ten, kdo to bude vyšetřovat na místě události NEBYL a v zásadě nic neví, nebo jen to, co mu sami aktéři řekli. A teď babo raď.