EKSOT123

Je v Polsku také hodně Vietnamců? Nebo jsou naši Vietnamci spíš Číňani? Kolik věcí víte o Vietnamcích? viz článek

Také máte takové základní neznalosti o Vietnamcích,jako jsem měl já? Např. pochybnosti o tom, jestli to nejsou spíš Číňani?
Našel jsem podle mě velmi zajímavé a kvalitní pojednání o Vietnamcích u nás – historie i současnost. Pokud si někdo najde čas to přečíst (není to na 5 minut), tak věděli jste to všechno, nebo alespoň z poloviny? http://www.cer­me.cz/cs/ukaz­ky/vietnamska-mensina-v-cr-nabozenstvi,-kultura,-souziti

Nejlepší odpověď
annas

„V současné době je v Polsku asi 30 000 Vietnamců . Většina emigrantů z Vietnamu nepovažuje Polsko za tranzitní zemi. Chtějí zde žít a zůstat tady – říká Ton Van Anh, vietnamský opozice a obhájce lidských práv, který žil ve Varšavě více než 25 let.“ atd.

https://www.new­sweek.pl/polska/spo­leczenstwo/wi­etnamczycy-w-polsce-jak-wyglada-ich-zycie-i-praca/q9vx79b
Informace z 19. 6. 2018

Leccos jsem si přečetla. Ale teď už je potkávám ve městě, kde mají několik obchodů. Rovněž zde uzavřeli sňatek, takže se zde zabydleli.
U nás se chovají celkem slušně, nebo nevím o žádných jejich prohřešcích.

Jenže jsem narazila na článek, že už se v ČR „zabydleli“ i negativní jedinci,

"Policie rozprášila drogový gang Vietnamců, léky dováželi z Polska v granulích

Dvacet lidí zadržela a obvinila Národní protidrogová centrála kvůli výrobě a prodeji pervitinu v několika krajích Česka. Většina obviněných jsou Vietnamci, Češi jim pomáhali při hledání nemovitostí. V jednom z míst našli policisté 22 kilogramů drogy připravené k distribuci narkomanům."

https://www.no­vinky.cz/krimi/492045-policie-rozprasila-drogovy-gang-vietnamcu-leky-dovazeli-z-polska-v-granulich.html

Jako vždy jsou rozhodující peníze. Vietnamci našli " slabé místo" , ochotní Češi přece vědí, že „za peníze v Praze dům“.

Jen když se něškteří jedinci obohatí bez ohledu na druhé a nebezpečí, které drogy způsobují. Morálka nehraje roli … je snadníé využít příležitosti …

Další odpovědi
quentos

Vždyť ty sáms ten článek ani nečetl. Jinak bys nenapsal pětkrát za sebou „Větnamci“.

Kepler

Článek jsem nečetl. Co vím z hlavy je, že je sem importoval Husák v rámci internacionální pomoci a dnes už u nás vyrůstá 3. generace. Ze stánkařů se vypracovali na majitele kamenných obchodů, distributory falešných značek a drogové mafiány. Makat ve fabrikách nikdy nebudou. Jinak moc problémoví nejsou.

Kryšpín

Mají jich tam méně než v ČR s ohledem na počet obyvatel, je to ta pracovitá menšina co levně kupuje dobře prodá, sem tam něco pašuje, občas vyrobí značkové luxusní zboží, také mají trochu výpomoc při výrobě a distribuci drog, někdy si za bakšiš vezmou Romku a během krátké doby se rozvedou, když už mají statut občana EU a hlavně milují peníze. Jinak jsou pracovití a dobře se začleňují jak hodnotí řada politiků v ČR

ivzez

Nevím, kolik Vietnamců žije v Polsku.

Většinu toho, o čem se v článku píše, znám, ale ne všechny informace tam jsou pravdivé.

Mc Merkurion

@quentos … a jak asi má napsat Větnamec, když zkratka je větev ???

ivzez

To je urážka, nikoliv zkratka.
A svědčí o úrovni toho, kdo ji používá.

EKSOT123

Ještě k té poznámce, že nebudou makat ve fabrikách. Myslím, že už makají. Třeba i v kravínech. Jsou to nezmaři. To, že zatím jsou spíš obchodníci je jiná věc. Můj bývalý zaměstnavatel nám vytýkal, že bychom měli jet na zkušenou do Číny, jak tam lidi makají. On to musel vědět, léta se tam ukrýval před naší policií. V odkazovaném článku v zadání se píše o nadprůměrném studijním úsilí Vietnamských školáčků a mnoho jiného.

EKSOT123

Jo,asi jsem to dost potento… Vietnam není Bělorusko, je to cizí slovo. Ale schválně jsem to dal do vyhledávače (v uvozovkách) a vyhodilo mi to velmi hodně „Větnamů“. Děkuji za opravu zadání.
Já našel nějakou křesťanskou německou písničku s překladem do češtiny a vietnamštiny. (Asi i v bývalé DDR je jich hodně a překlad dělal nejspíš německý Vietnamec s vazbami na českou základnu). Tak jsem hledal a našel tento hlouběji mířící článek.