Avatar uživatele
Bronzový

Je už prokázané správné narození Ježíše Krista?

Zatím je snad jen dohad, že se narodil asi o 7 let před naším letopočtem.
Doplňuji:
To Čeněk Modrý: "Ježíš se narodil 4 př.nl a zemřel 29 n.l." - Spolehlivý pramen???

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Údaje se různí, takže těžko říct, které jsou správná.

"Historická svědectví, která jsou k dispozici, neumožňují určit přesně datum Ježíšova narození a smrti. Podle Matoušova evangelia se Ježíš narodil v judském městečku Betlémě, v čemž shledává naplnění starozákonního proroctví Micheášova.

Proto někteří historikové nepovažují tento údaj za zcela spolehlivý a domnívají se, že se může jednat o legendární údaj vytvořený na základě připodobnění Ježíše ke králi Davidovi, který pocházel právě z Betléma atd.
--
Ježíš Kristus (mezi 7 a 4 př. n. l. – mezi 29 a 33), Biblická datace Ježíšova narození není jednoznačná: Evangelium podle Matouše klade Ježíšovo narození před smrt Heroda Velikého, k níž došlo roku 4 př. n. l., zatímco Evangelium podle Lukáše je klade do souvislosti s římským sčítání lidu, které se událo za působení syrského místodržitele P. Sulpicia Quirinia. Doklady o censu hovoří o roce 6 n. l., avšak je možné, že se nejednalo o první sčítání lidu za Quiriniova místodržitelství. Další indicii může představovat betlémská hvězda, tedy neobvyklá konjunkce planet, jež bylo možné v Palestině pozorovat roku 7 př. n. l. Porovnáním údajů o vystoupení Ježíšova předchůdce (Jana Křtitele v 15. roce vlády císaře Tiberia, tedy roku 28 n. l.) a samotného Ježíše, jemuž tehdy bylo asi třicet let, vychází rok Ježíšova narození někdy kolem přelomu letopočtu. Většina historiků dnes klade Ježíšovo narození mezi roky 7 a 4 př. n. l.

Rok Ježíšova narození se pokusil vypočítat jako první na základě historických záznamů, dostupných v 6. století, mnich Dionysius Exiguus, který však tento rok neurčil přesně. Na základě Dionysiova výpočtu se přesto začal užívat křesťanský letopočet, který je dnes letopočtem celosvětově nejběžněji používaným. atd.

http://zivotopis.osobnosti.cz/…
--
Jisté je, že od výpočtu Ježíšova narození se datuje náš letopočet a že vzkříšení Ježíše Krista je zakladnim bodem křesťanství.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Já myslím, že na tuto otázku už nikdy opravdu spolehlivou (správnou) odpověď nenajdeme...
;-)
A myslím si i to, že na tom až tak nesejde - Ježíš ´založil´ tehdy novou odnož náboženství a to se celosvětově rozšířilo - co sejde na několika letech vrámci datumu narození?
;-)


Avatar uživatele
Zlatý

čaká sa, čo na to chuck norris.

;-Q


Avatar uživatele
Bronzový

Kdoví jak to tenkrát bylo a zda se vůbec narodil.
Je sním spojeno tolik nemožných věcí (chození po vodě atd.), že si myslím, že existoval stejně jako pohádkový drak. Ono se církvím věřit vůbec nedá, plácají jeden blábol za druhým, tak proč jim věřit toto?


Avatar uživatele
Stříbrný

Katolická církev, jako jedna z nejkrutějších a nejdemagogictějších struktur, která ani neví kde, kdy, za jakých okolností, čí je syn, kde zemřel, kde má hrob nás - jako lidstvo již cca 2000 let ovládá, si nezaslouží, aby jsme ji věřili.
Taky jsem MUSEL !!! v dětství chodit do kostela a tzv. VĚŘIT na modlu.
Prokázání narození Ježíše není důležité, to se katolíkům nehodí.
Důležitý jsou ovce, jenž jsou ochotni věřit...!


Avatar uživatele
Bronzový

Ježíšovo narození není důležité zda-li roku X nebo Y před.n.l!!! Je důležitý datum jeho smrti a ten je přesně stanoven- a dá se normálně zjistit kdy na který den v tom kterém roce přináleží!!!


Avatar uživatele
Zlatý

Jestli se Ježíš Kristus opravdu narodil,
bylo jeho narození správné.

Pod nesprávným narozením bych viděla spíše potrat …

Talko, neměla jste otázku formulovat trochu jinak?


Avatar uživatele
Zlatý

Existuje více dohadů : http://neviditelnypes.lidovky. cz/…
Doplňuji:
Ježíš Kristus (mezi 7 a 1 př. n. l. – mezi 29 a 36 n. l. ?

http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele

Ježíš se narodil 4 př.nl a zemřel 29 n.l.

Astronom Jacques Cassini v roce 1740 prosadil tento rok 0 resp. nultý pro astronomii. Po roce nula následuje rok 1, čili 1. (první) atd. Před ním je rok -1, první před (naším) letopočtem.


Avatar uživatele

Talko,není to pravda,nikdo nic takového nikdy neprokázal,je to jen teze,že se
Ježíš se narodil 4 př.nl a zemřel 29 n.l."


Avatar uživatele
Bronzový

Talko,
úplně nejjednodušší by bylo zjistit, který rok Ježíš zavedl slavnost na připomínku jeho smrti, které se dodnes křesťané po celém světě jednou za rok zúčastňují.

Jisté je, že podle židovského lunárního kalendáře to byl přesně 14.nisan po západu slunce, kdy podle tehdejšího vnímání času začínal den. Židé slavili tou dobou Pasach (vyjití z otroctví v Egyptě) až do příchodu Ježíše, který tento svátek změnil na připomínku jeho výkupní smrti za lidstvo.

Od tohoto roku si odečti 33 a půl roku a vyjde ti přibližně doba narození Ježíše (přelom září/říjen). To že katolická církev "uzákonila" den zimního slunovratu jako den narození Ježíše je dosti zavádějící a matoucí. Ale stalo se tak :)

Pokud budeš chtít, můžu se ti to pokusit zjistit z nějakého důvěryhodného pramenu :)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

zzzlatokopka

Talko to je můj názor, já na věci co nejsou průkazné nevěřím. Podle mého názoru to má stejnou hodnotu, jako čtení z karet nebo numerologie. Až na to, že numerologové neupalovali lidi:-(

Vždy když je mi nějaký názor vnucován a nemám možnosti prát se "Proč to tak bylo?" "Jak víš, že to tak bylo?" tak ty informace nepovažuji za důvěryhodné.

Chápu, že Váš názor je jiný, já vám ho nevymlouvám:-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.