hapiky

Je u nás standardní kapitalismus, nebo není?

Máme více pracovních nabídek, než je poptávka. Přitom máme u nás jeden z nejmenších minimálních platů v rámci EU.
Ekonomika má zhruba 70% výkonnost oproti vyspělým státům EU, platy 30% průměr.
Zvykli jsme si už na to, že se nemůžeme mít líp?
Dnešní avízo vlády o zvýšení min. platu není nic moc.

Nejlepší odpověď
led

Ako píše Kepler je tu trhové hospodárstvo.
Ale tento pojem ľudia chápu rôzne.
Jedni tvrdia: trhové hospodárstvo – utrhni si čo sa dá a skôr než iní
Druhí zase: buďme ako na trhu ja ponúkam – ty kupuješ, ty ponúkaš – ja kupujem,
Iní povedia: ja mám peniaze – ty výrobné prostriedky – on zas pracovné sily, spojme sa a vytvorme monopol, ktorý prevalcuje svet
ďalší a ďalší pristupujú so svojimi názormi a plánmi…
Len jeden ostáva stáť v jarku pri ceste „a ty prečo nejdeš s nami?“ Ja som tá pracovná sila, chcem prežiť. Na nič iné nemám prostriedky.

Další odpovědi
aliendrone

Hele – musíš se smířit s faktem, že jsme KOLONIE drancovaná západem.

Na tebou popsané rozdílné „úspěšnosti“ ekonomik se právě nejvyšší měrou pojevuje tento fakt ekonomického drancování – to co se vydrancuje u nás (a nám to snižuje „efektivitu“) se naopak přičte na západě, kde jim to tu samou „efektivitu“ ZVÝŠÍ!!! To je celé, nic na tom není.

Nebo vážně věříš tomu, že německý strojvůdce jezdí 3× rychleji, česká kadeřnice stříha 3× POMALEJI, německý lékař ti vyoperuje slepé střevo 3× efektivněji? LOL! Ta „efektivita“ vězí úplně v něčem JINÉM! :)

Další oblíbený argument participujících eurorektálních alpinistů jsou dotační miliardy pumpované z EU do ČR! Nikdo to nezpochybňuje, jen je třeba to vidět v širší souvislosti – na každou přiteklou miliardu k nám od nás na západ odejdou přinejmenším 4 miliardy!!!

Pochop, jestli chceš, aby otrok makal, MUSÍŠ mu dát nějaké existenční minimum, musí dostat nažrat, musíš ho přiměřeně obléci, aby nezdechl zimou atd. – a pak můžeš počítat s tím, že se ti tyto výdaje VRÁTÍ SE ZISKEM!

S EU a jejich dotacemi je to STEJNÉ! (proto také u nás není generován dostatečný kapitál, který by zde ZŮSTAL – prostě všechen odejde na západ (a my jsem v tu ránu „neefektivní“, zatímco západ „je vzorem efektivity“)! Nenech se vysmát – zajeď někdy třeba do Francie, Itálie, Španělska a očíhni JAK MAKAJÍ TAM v porovnání s námi! HNED pochopíš, že to všechno jsou JEN KECY!

Nejdojemnější jsou výmluvy na 40 let bolševismu. A to 30 let po sametové komedii OMG – a kde jsme? Porovnej to třeba s Německem , které v roce 1945 bylo doslova SROVNÁNO SE ZEMÍ oproti nám (tedy situaci v roce 1989) a kam se za 30 let dostalo? V roce 1975 všichni obdivně jásali nad německými hospodářskými úspěchy, PROČ to samé nefunguje u nás? Myslíš že český podnikatel si válí šunky, místo aby raději vydělával?

Zamysli se nad tím – u nás jsem dokázali „pouze vyrobit“ z maličkého státního dluhu (po komunistech) státní dluh ASTRONOMICKÉ hodnoty. Odpověz na otázku PROČ jsou čínští KOMUNISTÉ lepší v ekonomickém porovnání než „tržní“ dem(ent)okraté? A OPĚT je třeba vyzdvihnout fakt, že Čína se musela pozvedávat z nesrovnatelně HORŠÍCH podmínek, než byly u nás v roce 89! Nevím jestli to víš, ale hospodářské experimenty „Velkého předsedy Maa“ („Velký skok“ apod.) v Číně způsobily HLADOMORY a rozvrat par excellence!!! Čína byla počátkem 70 let jednou z nejzpludnro­vanějších zemí na světě! Kdepak – na bolševiky se to už NEMŮŽE SVÁDĚT!!
Možná max. prvních 10 let po „sametu“ to šlo, ale dnes je to FANTASMAGORIE, jejímž účelem není nic jiného, než z nouze obhajoba dem(ent)tokracie a zhovadilého systému, který si nezadá s tím bolševickým!!!

To co u nás JE bych nazval tržní hospodářství formou „vnitřního kolonialismu EU“ způsobeným globalizací. :)

Kapitalismus je už poněkud „zaprášený“ termín, dokonce podle mne ani termín „oligopolní kapitalismus“ není dostatečně vyhovující. Oligopol – tedy maskovaný REÁLNÝ MONOPOL už díky zcela nedostatečně fungujícím tržním mechanismům (všelijaké regulace, dotace a vůbec státní zásahy v jejich prospěch, které můžeš dnes a denně spatřovat) doslova rdousí původně životaschopnou ideu, která nás dostala od feudalismu HODNĚ daleko!

Myslím, že je to přirozený vývoj a že se s tím NEDÁ nic dělat, tenhle prasoidní systém NÁSILNĚ (formou státních regulací/nařízení atd.) podvazující přirozenou iniciativu jedněch ve prospěch udržení kontinuity jiných, který nepřirozeně upřednostňuje jedny na úkor druhých je prostě NA ODSTŘEL! A dříve nebo později padne, to je jisté – vždycky to tak bylo. Otázka není „zda-li“, ale „KDY“? ;) :D :D

annas

Opět moje otázka, která souvisí s podotázkou..

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/plati-pri-nabidce-prace-1-lide-by-byli-ale-je-nedostatek-pracovnich-sil-2-my-pozvali-pracovni-silu-a-prisli-lide

„Platí při nabídce práce? 1. Lidé by byli, ale je nedostatek pracovních sil. 2. My pozvali pracovní sílu a přišli lidé.“

--
Není u nás spíš feudalismus, ale jiný, než byl v minulosti? I dnes ovládají zemi mocní a bohatí, kteří tahají za nitky ty ostatní. Vzpomněla jsem si na alkoholovou aféru s jedovatým alkoholem a mnoha mrtvými.
Přece stále platí, že peníze nesmrdí. K tomu nařízení EU.

Snad to má výhodu v tom, že migranti u nás nechtějí zůstat a utíkají pryč.

Občas slyším, že zájemci o práci dostanou nabídku, ale na schůzku nepřijdou. Jindy nastoupí, ale brzy odejdou. Že by ty jedince skutečně tak zaměstnavatelé vyčerpávali?

Některé podniky si vychovávají absolvnety, kteří u nich nastoupí, což je pozitivní. Zájem o práci a chuť něco dokázat.

Nevím, ale je to třeba kvůli tomu, že dnes se opavdu musí každý učit, zlepšovat se, chodit na kurzy,. Práce by měla být koníčkem , umět se prezentovat, aby se mohl každý posunout dál.

Není to někdy s prací takto?

„Mozek je obdivuhodný orgán: začíná pracovat, jakmile ráno vstaneme, a nepřestane, dokud nepřijdeme do práce“ Robert Frost

„Ukažte mi systém odměňování jakékoli společnosti a já vám řeknu, jak se chovají její lidé.“ Chuck Ames

https://zena.ak­tualne.cz/cita­ty-o-praci/r~i:wiki:4151/?re­directed=15428026­08

Mít se líp? Pro každého to znamená něco jiného … to se také odvíjí s tím, jakou kdo má představu o výši svého platu, jak dobře umí hospodařit… určitě už žádný pro pírko přes plot neskočí.

Často se uvádí – ten má hodně, ten má málo … nechci to srovnávat, mohu hodnotit jen obor, v němž jsem pracovala. Na toto téma vložil Kepler otázku, nechce se mně ji hledat, takže si uvědomit, že bez práce nejsou koláče, byť se jejich velikost čassto liší.

Edison

My musíme mít nejmenší minimální platy… Jinak by byly „normální“ platy nižší, než minimální. Ale co není může nastat. U nás. Je u nás něco standardního??? 😁 Zajímavé je, že ceny máme srovnatelné se západem. Základní potíž ale je, že jakmile začnou „neřízeně“ růst platy, včetně minimální mzdy, snadno se roztočí inflační spirála. Nejsem ekonom, takže tu míru růstu mezd nutnou k roztočení tohoto průšvihu neznám.

Alesh

S prezidentskou standartou opravdu nemá nic společného. 🙂

Kepler

Především nic takového, jako kapitalismus už neexistuje. Možná někde v rozvojových zemích. Dnes se tomu říká tržní hospodářství. Pojem kapitalismus vymyslel Marx a Engels v 19. století, pak jej rozvinul Lenin a naši pováleční soudruzi jen papouškovali. Naše vlast byla od přirozeného vývoje odtržena 50 let a dodnes neseme následky. Prostě u nás zatím není taková produktivita práce, jako v nejvyspělejších zemích a přitom většina „kapitalistických“ zemí na celém světě je daleko za námi. To není jak hup na krávu a už je tele. Amerika a západní Evropa budovala svůj kapitalismus nejmíň dvě století, my jen 20 let od rozpadu monarchie po okupaci Němci a Rusy. Už předtím jsme byli sedmou nejvyspělejší zemí světa. Kde jsme mohli být dnes?

Hlada

Vládou stanovená minimální mzda je číslo, od kterého se odvíjí minimální částka pojistného. V praxi jiný význam nemá. Platy určuje trh, nikoli vláda, jako tomu bylo za socialismu. Jde tedy o formu kapitalismu. Jsme průmyslová země zaměřená na vývoz. Aby byly výrobky konkurenceschopné, není možné zvyšovat náklady. Je nutné zvýšit produktivitu práce.

Kryšpín

Ještě budujeme lepší zítřky, kupní síla jsme asi na 23 místě v EU, kapitalismus možná nebude, ale kapitalistů máme hafo, podle některých jsme dle stagnací platů a kouzelničením s dotacemi rozvojovou zemí, podle jiných nás ovládají Ruské tajné služby, podle dalších za to můžou v Bruselu, nebo 40 let vlády komunistů, potom za něco mohou Sluničkáři, také Romové, fetky a další.

Prostě čistokrevný čecháček si vždy najde výmluvu.

aliendrone

Hlada>>> Produktivita práce (v SOUKROMÉM sektoru) je dobrá! Jenže podívej na ty daně, podívej na ty odvody, obecně na podmínky, které stát vytváří!! TAM je zakopaný pes, ne v produktivitě práce!! To je jen trapně dokola omílaný mediální žvást! JAK chceš bojovat v takových podmínkách např. proti outsourcigu? No?

Tady MUSÍŠ splňovat hrůzu kritérií (VELICE nákladných), které ti nadiktuje stát a pak ti ještě vrazí kudlu do zad tím, že připustí konkurenční dovoz z Číny, který je nesrovnatelně LACINĚJŠÍ, protože tam si na tyhle hovadiny NEHRAJÍ! Proto Číňané prosperují, zatímco u nás to jsou spíš křeče!

Počti si: https://euroz­pravy.cz/zahra­nicni/asie-a-australie/209787-lepe-nez-cesi-se-maji-uz-i-v-cine-jak-vypada-zivot-v-dnesni-risi-stredu/

led

aliendrone, annas (radím podľa náročnosti čítania, nie zo strachu pred „zeleným príšelcom“ zaujímavé elaboráty, na ktoré by diskusia potrebovala nepomerne viac miesta než je tu k dispozícii. nomináciu by ste zaslúžili obaja, ale potom by aliendrone zožral annas a „Veľký Arni“ zas aliendrona.

aliendrone

Bát byste se MĚLA!!! Proč? Uznejte, že když se já sám někdy LEKNU po ránu v kupelně před zrcadlem, tak to už je opravdu NĚCO!!! ;) :D :D

Edison

A ještě musím dodat, že cena práce je u nás zase jedna z nejvyšších. Je zajímavé zksit zjistit, čím to je. A já to v několika fabrikách viděl na vlastní bulvy: Je to produktivita práce, zmetkovitost a podobně… A je třeba přestat koukat na televizi a číst noviny a podívat se realitě přímo do očí.

Kepler

Ta cena práce u nás není moc velká, v západní Evropě je 3 x vyšší. Vyrábět dokážeme stejně kvalitně jako jinde. Proto u nás mají 3 automobilové firmy své továrny a jsme automobilová velmoc. Problém je v tom, že jsme jenom montovnou a vyrábíme věci s nízkou přidanou hodnotou.

Edison

Pod pojmem „cena práce“ si já představuju tu mj. efektivní práci. Problém je, že u nás je ta efektivita právě značně nízká. Čili hrubá cena práce je opravdu celkem nízká, ovšem vzhledem k efektivitě rapidně rostě. Proto jsme jen tou montovnou.