Avatar uživatele
Kepler

Je tzv. populismus neupřímné vyjádření politických stran?

Nebo spíš negativní označení od opozice? Co když je to jenom soulad programu politické strany s přáním obyvatelstva?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1661 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Edison

Myslím že ne. Populismem lze nazvat výrok, nebo čin, který se krásně poslouchá, slubuje blahobyt a podobně, je dokonce i splnitelný, ale v souvislostech s dalšími důsledky, o kterých se pro jistotu už nemluví o již tak výhodné není. Pokud ovšem takový výrok splnitelný není, pak jde o pouhou lež. Přání i obyvatelstva je jedna věc. Realizovatelnost a výsledný efekt v kontextu je ovšem věc další. Populismem může být třeba snižování daní. Jenže… to s sebou nutně nese snižování výdajů. Pokud snižování výdajů zasáhne obyvatelstvo, pak to není výhra, ale pouhý populismus. To je jako placení dopravného důchodcům a studentům z rozpočtu. To je klasický populismus, bo to přece někdo zaplatit musí… A stát to není, ten nakionec nic nemá, hospodaří s penězi z našich daní a zaplatíme to my všichni. Jenže my jsme si na to už zvykli, kdežto získat hlasy dalších potenciálních voličů lze… A víme kde.

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Stručně bych populismus popsal jako „hlásání toho, co chtějí lidé slyšet“ BEZ přihlédnutí k reálné proveditelnosti hlásaného. Takže ANO, tvůj popis je správný, takový „moderní, korektně vyvážený“. Já to nazvu hezky postaru – jsou to jen bezcenné kecy/lži. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

„soulad programu politické strany s přáním obyvatelstva“, přesně to to je, takže pokud si obyvatelstvo přeje vyhladit menšiny, populistický politik přispěchá s programem který to naplňuje, pokud si obyvatelstvo přeje ukončit členství v NATO i EU populistický politik okamžitě přispěchá s programem „po nás potopa“ a neřeší žádné politické ani ekonomické následky. Lidé chtějí zvyšovat sociální dávky ? Populistický politik slíbí zvýšení dávek všem i kdyby pak největší pracant v republice byl nakonec on sám. Následky jeho činů nejsou jeho starost, správný populistický politik prostě jen přesně dělá to, co mu vychází v anketách veřejného mínění jako nejslibnější lapač hlasů. Můžeme spekulovat zda je to pozitivní nebo negativní, ale ta negativna prozatím dle mého názoru hodně převažují.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Já nevím, dnes se diskredituje i pravda, která se nám odvíjí před očima. Já už poslouchám politiky v přímém přenosu, než bych si nechala tlumočit a vykládat od novinářů to, co slyším a vidím. Populismus je přirozená reakce na aktivismus a politickou korektnost.

Upravil/a: Ametyst

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Populismus je podle mě výraz zneužívaný nesmyslně opozicí. Na jedné straně všichni plácají, jak chtějí pro lidi jen to nejlepší a když někdo v tom duchu vystupuje tak ho nazvou populistou. Je to pokrytectví. Takže jinými slovy, pokud někdo vystupuje a koná tak, že to má být pro lidi lepší, je za to stírán opozičními stranami (hlavně to slyšíme od ODS, nebo Top 09). Tak kdo to myslí s lidmi dobře?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Podle mne jde spíše o dehonestaci ze strany opozice.

Někdy (např. dnes) mne mrzí nesmyslné „důvody“ od Ge0rge.
Je to škoda, protože většinou je rozumný.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek