Kepler

Je tzv. populismus neupřímné vyjádření politických stran?

Nebo spíš negativní označení od opozice? Co když je to jenom soulad programu politické strany s přáním obyvatelstva?

Nejlepší odpověď
Edison

Myslím že ne. Populismem lze nazvat výrok, nebo čin, který se krásně poslouchá, slubuje blahobyt a podobně, je dokonce i splnitelný, ale v souvislostech s dalšími důsledky, o kterých se pro jistotu už nemluví o již tak výhodné není. Pokud ovšem takový výrok splnitelný není, pak jde o pouhou lež. Přání i obyvatelstva je jedna věc. Realizovatelnost a výsledný efekt v kontextu je ovšem věc další. Populismem může být třeba snižování daní. Jenže… to s sebou nutně nese snižování výdajů. Pokud snižování výdajů zasáhne obyvatelstvo, pak to není výhra, ale pouhý populismus. To je jako placení dopravného důchodcům a studentům z rozpočtu. To je klasický populismus, bo to přece někdo zaplatit musí… A stát to není, ten nakionec nic nemá, hospodaří s penězi z našich daní a zaplatíme to my všichni. Jenže my jsme si na to už zvykli, kdežto získat hlasy dalších potenciálních voličů lze… A víme kde.

Další odpovědi
aliendrone

Stručně bych populismus popsal jako „hlásání toho, co chtějí lidé slyšet“ BEZ přihlédnutí k reálné proveditelnosti hlásaného. Takže ANO, tvůj popis je správný, takový „moderní, korektně vyvážený“. Já to nazvu hezky postaru – jsou to jen bezcenné kecy/lži. ;) :D :D

anonym

„soulad programu politické strany s přáním obyvatelstva“, přesně to to je, takže pokud si obyvatelstvo přeje vyhladit menšiny, populistický politik přispěchá s programem který to naplňuje, pokud si obyvatelstvo přeje ukončit členství v NATO i EU populistický politik okamžitě přispěchá s programem „po nás potopa“ a neřeší žádné politické ani ekonomické následky. Lidé chtějí zvyšovat sociální dávky ? Populistický politik slíbí zvýšení dávek všem i kdyby pak největší pracant v republice byl nakonec on sám. Následky jeho činů nejsou jeho starost, správný populistický politik prostě jen přesně dělá to, co mu vychází v anketách veřejného mínění jako nejslibnější lapač hlasů. Můžeme spekulovat zda je to pozitivní nebo negativní, ale ta negativna prozatím dle mého názoru hodně převažují.

Ametyst

Já nevím, dnes se diskredituje i pravda, která se nám odvíjí před očima. Já už poslouchám politiky v přímém přenosu, než bych si nechala tlumočit a vykládat od novinářů to, co slyším a vidím. Populismus je přirozená reakce na aktivismus a politickou korektnost.

elkon

Populismus je podle mě výraz zneužívaný nesmyslně opozicí. Na jedné straně všichni plácají, jak chtějí pro lidi jen to nejlepší a když někdo v tom duchu vystupuje tak ho nazvou populistou. Je to pokrytectví. Takže jinými slovy, pokud někdo vystupuje a koná tak, že to má být pro lidi lepší, je za to stírán opozičními stranami (hlavně to slyšíme od ODS, nebo Top 09). Tak kdo to myslí s lidmi dobře?

ivzez

Podle mne jde spíše o dehonestaci ze strany opozice.

Někdy (např. dnes) mne mrzí nesmyslné „důvody“ od Ge0rge.
Je to škoda, protože většinou je rozumný.