Rokio

Je trestný čin spáchaný na mé osobě promlčen? Má cenu se soudit, i když mi jde jen o zaplacení nemajetkové újmy?

Letošní jaro mi jeden chlap vyhrožoval smrtí, protože si myslel, že jsem se mu vloupal na pozemek. Soudil tak podle mé kapuce, kterou nosím. Daný muž byl vysoký asi 1,8 metrů, měl středně silnou postavu a vypadal na 50 let.

poznámka: Vzhledem k tomu, že delikt se stal na začátku jara pozdě večer, tak bližší informace o jeho vzhledu nemám, protože měl ještě zimní oblečení.

Stalo se to v místě mého bydliště v ulici, kde bydlím.

Řekl bych, že to byl trestný čin nebezpečné vyhrožování, protože daná osoba to říkala v afektu a v agresivním rozpoložení. Bylo velmi pravděpodobné, že by danému lupiči něco provedl, jestliže by vstoupil bez povolení na jeho pozemek. Polehčující okolností je ale fakt, že si mě pachatel deliktu s někým spletl a vyhrožoval nepravému.

Když bych podal trestné oznámení a našel by se pachatel, tak bych chtěl pro něj co nejmírnější trest. Domnívám se, že se jedná pouze o přísného a trochu nezdravě cholerického člověka, který se prostě jen zachoval jako idiot. Věřím, že je to v jádru hodný člověk, který pravděpodobně už vychoval své děti, tak mu nechci dělat ze života peklo.

Stačí mi, když dostane při nejhorším podmínku (ani ta nemusí být) a zaplatí mi nemajetkovou újmu ve výši alespoň 10.000 Kč. Nechci, aby skončil ve vězení.

Nejlepší odpověď
quentos

Že se vůbec zabýváš někým vysokým necelé dva centimetry… a ještě si od něj necháš vyhrožovat smrtí… nestačilo ho prostě zašlápnout?

Další odpovědi
nyjono

Myslím, že tvůj popis je velmi všeobecný.
A také vyhrožování, i když smrtí, v afektu nelze brát až tak doslova. Takže podmíněný trest je velmi nepravděpodobý. Vězení za tu vyslovenou vyhrůžku nehrozí vůbec.
Málo pravděpodobná je peněžitá náhrada za nemajetkovou újmu.
To by se policie i soudy ničím jiným nezabývaly, neb už nestíhají ani teď.
Takže shrnuto – nemá to smysl.

zjentek

Dávej bacha, co kde píšeš. Jednoho krásnýho podvečera můžeš jít s košem a najednou na tebe odkudsi spadne deka a pak… Znáš to? (;

Edison

Nemůžeš se soudit. V trestních věcech se soudí s obžalovaným stát. Pokud nebyl pachatel odsouzen, nemůžeš se obrátit ani na O-P soud o nemajetkovou újmu. Pokud k události došlo na jaře, proč se ozýváš až teď? V trestních věcech nemůžeš ani navrhovat jakýkoli trest. Žalobcem je stát zastoupený státním zástupcem. Ten je k tomu oprávněn. Pokud nebude odsouzen, nedošlo k činu a nemůžeš ani nic navrhovat.

Petr1491

O trestný čin nebezpečné vyhrožování určitě nešlo, šlo o přestupek na úseku občanského soužití. Pokud nemáš nic natočené, zadokumentované tak to nemá absolutně žádný smysl hlásit.

Sejdete se max. na komisi, kde on všechno popře. Ty zaplatíš poplatek za projednání a budeš na tom hůř, než kdybys nic nehlásil. Má 10letá zkušenost.

Drap

A jak ho chceš najít, když nevíš ani jak vypadal?

briketka10

Za co bys chtěl ty peníze?
Dyť nic neprovedl ani tě nenapadl fyzicky!
Už nevíš co psát tak neblábol a piš si ty řeči
do svého blogu.
Možná tam si to někdo přečte, ale já mezi
ně patřit nebudu.

nyjono

Obávám se, že to není trestný čin.