postcd

Když se po snědení hlavičky červené řepy zabarví moč do růžova, znamená to problém s ledvinami / močovým ústrojím?

když se po snědení hlavičky červené řepy zabarví moč do růžova a po pohankové snídani je odpoledne moč cítit po pohance? Nemělo by se to správně odfiltrovat v ledvinách nebo tak?

Nejlepší odpověď
marci1

„Podle výzkumu, který se uskutečnil na univerzitě v Sheffieldu (Velká Británie), se červená moč nebo stolice po snědení červené řepy objevuje u 10–14 % populace, a to nejčastěji u osob, které trpí nedostatkem železa nebo mají problémy s jeho absorpcí ve střevech. Pokud tedy někdo po konzumaci červené řepy zjistí, že jeho moč nebo stolice má červenou barvu, měl by to chápat jako upozornění, že v jeho těle došlo k nedostatku železa či že se tento prvek ve střevech špatně vstřebává. Toto zjištění by ale nemělo vzbudit v dotyčném člověku obavy, protože červená řepa na problém nejen upozorní, ale pomáhá jej i řešit. Má totiž antianemické účinky a reguluje funkci trávicí soustavy.“ 🙂
http://www.ma­gazinzdravi.cz/cer­vena-repa-20090121

Další odpovědi
isteron

Je to prirodzené, a nie je to zdraviu škodlivé. Často zjem cviklu sterilizovanú a používame ju aj do zeleninových šalátov. Je to zdravá zelenina, má priaznivý na močové cesty a obličky. Aj ja som sa často naplašil, keď som videl ten sfarbený moč, ale keď som sa rozpamätal, že to je od cvikle, tak ma to upokojilo. Aj paradajky zvyknú farbiť, denne zjem pravidelne 4 – 5 ks. Ale tá už nefarbí tak výrazne.
Užívam pravidelne liek Tamurox a Pradaxa, a tieto majú v letáčiku napísané, že farbia do žlta. Aj urológ ma na to upozorňoval.