paul1

Je to pravda, nebo se mi to jen zdá?

Moc jsem se studiem mapy bouřek na světě předtím nezabýval. A možná, že je to jen náhoda. Ale skoro pokaždé, když si ji otevřu, tak je tam bouření v Evropě a mezi oběma Amerikami. Jinde po světě je skoro klid. Čím to je?

http://www.lig­htningmaps.or­g/#m=oss;t=3;s=0;o=­0;b=0.00;ts=0;z=2­;y=53.8525;x=83­.1445;d=2;dl=2;dc=0;

Nejlepší odpověď
Kepler

Já jsem celosvětově výskyt bouřek taky nikdy nesledoval, prakticky mě zajímala jen Střední a Západní Evropa. Myslím si ale, že mezi základní předpoklady patří roční období a příslušnost do mírného až subtropického pásma. Teď máme v Evropě léto, takže taky velký příliv tepla a oblačnosti. U nás je převládající západní proudění, které k nám přináší masy teplého a vlhkého vzduchu z Atlantiku, živený navíc Golfským proudem. Ten obtěžkaný vzduch nad pevninou vystoupí do chladnějších vrstev atmosféry, kde se oblačnost vysráží. Totéž se děje i od Středozemního moře. V oblasti Karibiku se o to postará proudění od Afriky severně od rovníku.

Další odpovědi
Pepa25

Řekl bych, že na tom webu nemají Asii a Afriku pokrytu.

anonym

Europe
Oceania
America

Mají pokryto jenom tyto 3 oblasti. Vždyť to úplně vynechává Asii, Afriku, …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

paul1

Opravdu tam jsou ty možnosti, nějak jsem si nevšimnul. Stárnu. Teď ale jsou tam blesky v Africe, Tunis, Mali, Kongo … Tak nevím