Drap

Je to náhoda, nebo se děje ve společnosti opakují?

Před 100 léty to bylo podobné?

Eduard Bass – Drahota (1913)

SLÁDCI KLEJÍ – ZATROLENĚ
CHMEL UŽ ZASE STOUPL V CENĚ
CHCEME-LI JEN SKROMNĚ ŽÍT
PIVO MUSÍ PODRAŽIT

MOUKA DRAŽŠÍ VIZTE CENY
KŘIČÍ PEKAŘ USTRAŠENÝ
CHCEME-LI JEN TROCHU ŽÍT
HOUSKY NUTNO PODRAŽIT

ALE NÁM SE NEJHŮŘ DAŘÍ
NAŘÍKAJÍ UZENÁŘI
CHCEME-LI JEN SKROMNĚ ŽÍT
BUŘTY NUTNO PODRAŽIT

PAN DOMÁCÍ HNED SE STRAŠÍ
MASO, PIVO, CHLÉB JE DRAŽŠÍ
CHCEME-LI JEN SKROMNĚ ŽÍT
ČINŽI NUTNO PŘIRAZIT

KDOPAK BY SE TOHO NELEK
STÁT TÍM TRPÍ JAKO CELEK
ABY MOHL VYJÍTI
NUTNO DANĚ ZVÝŠITI

KONSUMENTU NELZE VÍCE
NEŽLI JÍT A OBĚSIT SE
UČIŇ TO VŠAK NEPRODLENĚ
DOKUD ŠPAGÁT NESTOUP V CENĚ

Nejlepší odpověď
Disraeli

Vývoj jde dopředu, týká se především technologií. Krom technologií taky kapitalismus a volný trh, takže ekonomika je téměř všude vyspělá/v blahobytu a v historii lidstva jsme se takhle dobře/luxusně ještě neměli.
Ekonomika samotná má své cykly (ano, pokles a růst, pokles a růst… dalo by se říci blahobyt a bída, ale to opravdu není přesné, že jde ekonomika občas dolů, neznamená, že je všeobecná bída nebo vůbec bída, že jde ekonomika nahoru neznamená, že máme blahobyt.. ale ve skutečnosti blahobyt máme, i když jde ekonomika občas dolů a ceny mírně nahoru, stále všichni žijeme v blahobytu, velkém nadbytku a snadném životě plného spolupráce v každém ohledu života). Takže když to chceš brát s ekonomického hlediska, ano opakuje se, střídá, kolísá. To už je ekonomika. A to dokonce nehledě na ekonomický nebo politický systém (byť některé ekon. jsou/byly zcela nefunkční) – je jedno zda starověká kapitalistcko-otrokářská společnost, feudalismus, merkantilismus, komunismus a jeho obdoby nebo kapitalismus a jeho podoby. A lidské starosti, jakož i ekonomické starosti zůstávají stejné, byť se mírně mohou pozměnit, vždy vzhledem k podmínkám/si­tuacím.

Před sto lety to bylo podobně, ale jsme na tom líp než před sto lety nebo za první republiky.
Co se týká mravů, lidského chování (charakteru) a možností (lidských schopností, dovedností, intelektu,…), tak jsme na tom řadu tisíc let stejně, jako homo sapiens. Když to nebereme podle živoč. druhu, ale jen podle civilizace a člověka civilizovaného (což není totéž jako homo sapiens), tak i dávno minulé a zaniklé civilizace před tisíciletími před. n. l. byly stejné (natož před 100 lety). Život a nebo spíš starosti běžného života, lidské strádání a radosti jsou stále stejné. Drobný výkyv může být v mravech (odraz kultury a politiky/systému) a zvycích (které se v uplynulém čase zakořenily). Dočíst se to můžeš e starých textech různých starověkých autorl (filozofické nebo rady do života nebo popis společnosti… neliší se to tolik od dneška, odděluje nás jen propast času).
Podobné veršíky nalezneš i ve středověké nebo renesanční Francii, Německu a jinde anebo i ve Starém Řecku nebo Číně před tisíciletími.

Další odpovědi
annas

Definovat demojkrracii je složité.

Současná pandemie ukázala, jak křehké jsou naše svobody a jak jednoduché je nastolit autoritářské prvky i v demokratické společnosti.“ Ale měla by respektovat iodlkišnosti druhého.
https://citaty­.net/citaty/261087-valeriu-butulescu-soucasna-demokracie-je-krehka-kvetina-nepolamte-j/

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/261087-valeriu-butulescu-soucasna-demokracie-je-krehka-kvetina-nepolamte-j/

Vše se opakuje ve spirále, jenže na vyšší úrovni společnosti. Přece ido téže řeky lze vst vstoupit, protože voda je v ní jiná, Vše plyne.

BXohužel Historie se bude opakovat do té doby, dokud se lidstvo nepoučí.“

Bohužel historie se bude opakovat, pokud se lidstvo neooučí.

V současnosti Důvěru získávají různé postpolitiky, které mají nahradit „staré vyhnilé demokracie“. Lepší svobodu nenabízejí.“
Karel Steigerwald český dramatik, novinář a scénárista

Aby monarchie fungovala, musí být jeden člověk moudrý. Aby fungovala demokracie, musí být moudrá většina lidí. Co je pravděpodobnější?“

Charles Maurras

Zdroj: https://citaty­.net/citaty-o-demokracii/?o=new

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/272779-umberto-eco-vsechno-se-opakuje-v-kruhu-historie-je-ucitelka/

Kelt

V politické ekonomii jsme se učili, že v kapitalismu budou cyklicky probíhat krize, kdežto socialismus má plánování, takže je věčný. Historie ti sama odpovídá.

zjentek

Drape, PŘEKVAPILS! Navrhuji nominaci užitečné otázky. (((;

JežíšKristus

paradoxně se lidstvo nikdy nemělo lépe než dnes

Pepa25

Drap: poezie pěkná, ale nebylo by lepší neradit Keltovi neplatit faktury? https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-byste-postupovali-v-tomto-pripade Navádět k porušování zákonů je porušení kodexu …

Drap

Nenaváděl jsem hov žádném případě. Pouze jsem se mu snažil nastínit, co nastane. když nezaplatí. Příště čti pozorněji.

Disraeli

Kelt, to jste se spíš „učili“ v komunistické ekonomii někdy před 50ti a více lety.
Dá se to zjednodušit tak, že socialismus nemá cykly, protože je to jedna velká trvající krize, plná nedostatku a omezování s trapnou snahou o plánování/řízení.

Drap

JežíšKristus – neříkám, že se máme špatně ale na otázku tvá odpověď neodpovídá.