Lucyfer

Jak se správně jmenuje Ježíš? Ježíš Kristus, nebo Ježíš Nazaretský?

Jak se ten muž jmenuje? Správně.

(Nebo ještě jinak?)

Nejlepší odpověď
annas

"!Jméno Ježíš pochází z řeckého Jesús, odvozeno z hebrejského Ješua, zkrácené formy Jehošua: „Jahve je záchrana“ – „Bůh zachraňuje“. Dítě zrozené z Panny Marie je nazváno Ježíš, „protože zachrání svůj lid od hříchů“ (Mt 1,21).

Jméno Kristus je odvozeno z řeckého Christos, což je překlad hebrejského mašiah (mesiáš), „pomazaný“.

Spojení obou jmen: „Ježíš Kristus“ pak vyjadřuje, že Ježíš Kristus je pravý Bůh a zároveň pravý člověk přinášející člověku záchranu (spásu)."

https://www.vi­ra.cz/texty/clan­ky/jezis-kristus?rNo=1

"Ježíš Kristus je známý také jako Ježíš Nazaretský či Ježíš z Nazareta,

Proč Nazaretský se dovíte v odkazu, pokud vás to zajímá. Jsou různé možnosti výkladu.

„Proroctví o Mesiáši – Spasitel z Nazareta?“

„Z nepochopení významu původního Ježíšova přívlastku vznikla legenda o Nazaretu, kam putují tisíce křesťanů každým rokem poklonit se památce svého učitele.“

http://www.my­ty.info/view.php?na­zevclanku=spa­sitel-z-nazareta&cislo­clanku=20060800

Další odpovědi
aliendrone

Obojí je správně. „Kristus“ je titul, zatímco „Nazaretský“ je přídomek. :) ;)

led

Volal sa Jošua
Ježíš je rímsky (latinský) preklad jeho mena a kedže pochádzal z Nazaretu volali ho Ježíš z Nazaretu, Ježiš Nazaretský.
Kristus, mesiáš je prívlastok jeho zbožnenia. Božský Ježiš, Ježiš Kristus z Nazaretu, ktorý ako Mesiáš (boží posol) príde zachrániť ľud Izraela.

Drap

Kdo určí co je správně? Znám celou řadu lidí i v současnosti, kteří používají několik jmen, nebo se jim několika jmény jen říká.

zjentek

Vše je u takovéhoto člověka správně, kdekdo „menší“ má dnes na internetu fiktonym/kryptonym.

marci1

Ježíš Kristus. To znamená Ježíš Zachránce. 🙂
Podrobněji: https://www.vi­ra.cz/texty/o­tazky-a-odpovedi/bozi-jmena-ktere-je-spravne

Lucyfer

marci1 Kristus znamená pomazaný. Tak to znám já.
A není to Bůh… To je omyl křesťanů. Je to syn Boha… Fungoval tu jako duchovní učitel.

led

aliendrone, ""Kristus" je titul, zatímco „Nazaretský“ je přídomek.„
a v pomenovaní aliendrone "Velikáš neskromný“ ide o „titul“, alebo „přídomek“?

aliendrone

led>>> Ó dcero Lilith svůdně hříchuplná, je to JINAK. Kdysi dávno když mne Jirka poznal, tak prostě MUSEL složit oslavný hymnus na moji počest! Že jste to Vy, tak si vyslechněte dobře jeho slova, je celý O MNĚ! ;) :D :D
https://youtu­.be/m4Nw3spMSqI?t=44
Pokud jste DOBŘE poslouchala, tak z textu jasně vyplývá, že JSEM skromný! ;) :)

led

Aha, takže „aliendrone Velikáš“ zostáva. To len pre úplnosť… 🙂

aliendrone

led>>> Vám se prostě Excelence nikdo a nic nezavděčí. ;) :)
A já se TAK snažil to objasnit. Přinést Vám „modré z nebe“, tak budete chtít „více modřejší“. Inu žena, ďáblovo sémě v sobě prostě NEZAPŘETE! ;) :D :D

zjentek

Led, a nebol to človek, ale bol to človák! (; D; D;

led

A ja som myslela, že najväčším človákom bol Julo Satinský, ktorý to vymyslel aj s Lasicom na predstavení „Ktosi je za dverami“

ale zjentku, pozor! „Človák“ je meno skutočného človeka. skúste si ho vyhľadať na internete a budete prekvapený koľko ich je.

paul1

Palec nahoru (nemám emotikon)