Kepler

Je těžší zbavit se bolševika, nebo bolševníka?

Prosím o návody!

Obrázek: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bol%C5%A1ev­n%C3%ADk

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit, že jsou dva druhy, jeden původní a jedlý, druhý nepůvodní a jedovatý.

1. http://www.kve­tenacr.cz/deta­il.asp?IDdeta­il=545
Bolševník velkolepý je jedovatá bylina, Zdraví ohrožující jedovatá rostlina, ., která není u nás původní.
.

2. Bollševník obecný je původní b ylinna , která je jedlá. Slovenský název je bolševník borščový a také v Rusku a na Ukrajině a dalších východních zemích se dodnes přidávají listy do tradiční polévky zvané boršč.
http://zivutek­.cz/rostlinky/310-bolsevnik-obecny
--

Likvidace bolševníku velkolepého
„Bolševník patří snad k nejproblema­tičtějším druhům vůbec. Rozmnožuje se pomocí semen, takže najdete-li v zahradě pár kvetoucích rostlin, řešením je jejich okamžité odstranění včetně kořenů. V případě, že má rostlina již vytvořená semena, je vhodné zabránit jejich rozsypaní, vyhněte se tedy přenášení bolševníku po zahradě a po vyndání z půdy ho ihned umístěte například do igelitové tašky. Vždy používejte ochranné prostředky, zejména rukavice, protože bolševník obsahuje toxické obranné látky zvané furanokuraminy, které při kontaktu s kůží vyvolávají silné alergické reakce a způsobují skvrny. Efekt toxinů je umocněný slunečním zářením. S bolševníkem není radno si zahrávat, pokud máte zahradu „zamořenou“ obrovskými jedinci, jejichž výška může dosahovat až několika metrů, nepouštějte k nim děti a rozhodně se nepokoušejte o likvidaci svépomocí, ale přizvěte odborníka.“
https://www.jak­tak.cz/jak-se-zbavit-invaznich-rostlin-na-zahrade.html

Otázka je v kategorii Příroda, takže jsem brala bolševik jako přenesený význam název pro bolševník.

Bolševik byl v Rusku, slovo vzniklo v roce 1903 – většina členů v soc. dem. straně Ruska, která stála na straně Lenina. = bolševici. Proti byli menševici.

U nás se výraz bolševik užíval hanlivě, možná se ještě objevuje, , např. ve spojení „za bolševika“ = za bývalého režimu, tedy analogicky ke staršímu spojení „za císaře pána“.

Myslím si, že mnozí lidé mají krátkou paměť, proto se komunisté vracejí k moci … stále se nezřekli minulosti, své požadavky budou stupňovat … z rozjetého vlaku se těžko vyskakuje …

Jinak je třeba si uvědomovat si, že je rozdíl mezi „životem za bolševika“ a dnes …

Další odpovědi
led

Bolševika sa zbavili už dávnejšie aj v Sovietskom zväze, premenovaním Sociálnodemokra­tickej strany (b) na Komunistickú stranu.
Bolševník, rastlina svojou rozpínavosťou je ťažko zničiteľná, popis likvidácie viď odpoveď annas

aliendrone

:D :D :D :D :D Obojího VELMI TĚŽKO!

Nicméně jako advanced species Aliendrone toho vím VÍC, než většina prostých pozemšťanů, takže toho druhého viz annas, toho prvního > sonderbehandlung! ;) :D :D

Kepler

annas: „Je třeba si uvědomit, že jsou dva druhy, jeden původní a jedlý, druhý nepůvodní a jedovatý.“ Ta věta ve mně okamžitě vyvolala asociaci, jak si dávám ke snídani bolševika 🙂 No, pro kanibaly by asi jedlý byl, až na játra ztvrdlá od vodky.

mosoj

Keplere jak jinak, než trapné. bolševika se zbavíš tak, jako jsi se zbavil červené průkazky.

led

Kepler, dobrú chuť!

Kepler

No dovolte?! Ja preca som neni žiadny Kanak!

led

Už tá samotná vidina vašej asociácie „jak si dávám ke snídani bolševika“… no kto by neodolal popriať dobrú chuť 🙂
A indiánov, tých predsa bežne jedávame (aj keď ja už nie) https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=indi%C3%A1n+z%­C3%A1kusok

aliendrone

Keplere… válím se smíchem při představě, co bys dělal, kdyby ti lékař předepsal takovou „dietu“! ;) :D :D

annas

Brala jsem kategorii Příroda, takže jsem bolševika brala jako lidový název rostliny.

Kepler

Původně jsem to chtěl dát do kategorie zábava, ale pak jsem si řekl že i bolševik je součástí životního prostředí 🙂

annas

Doplnila jsem něco i k tomu bolševikovi.