lásíso

Je správné, že zaměstnavatel strhává za každý čerpaný den dovolené 2 dny dovolené?

Pracuji jako recepční na hotelu a zaměstnavatel nám určil 16-ti hodinové pracovní směny od 6,00 hod do 22,00 hod, obvykle 2 dny za sebou, celkem měsíčně každá recepční odpracujeme 10–11 takovýchto směn. Otázku mám na čerpání dovolené: zaměstnavatel nám za každý kalendářní den čerpané dovolené strhává 2 dny ze zákonem daného počtu dovolených, prý vzhledem k našim pracovním 16-ti hodinovým směnám. Postupuje správně?

Nejlepší odpověď
ivzez

Zaměstnavatel porušuje zákoník práce: Pracovní směna nesmí překročit 12 hodin a doba odpočinku mezi dvěma pracovními směnami musí činit alespoň 12 hodin.

Výjimečně lze dobu odpočinku zkrátit s tím, že následný odpočinek bude o stejnou dobu prodloužen. Ovšem to se týká sklizňových prací, práce ve zdravotnictví apod. U recepčních toto nepřichází v úvahu.

Ohledně dovolené zaměstnavatel pravděpodobně postupuje správně, jenom se nebtěžoval Vám to pořádně vysvětlit.

Dovolená zaměstnanců v režimu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou se totiž musí přepočítat, aby tito zaměstnanci nebyli znevýhodněni nebo naopak neoprávněně zvýhodně oproti zaměstnancům s rovnoměrně rozloženou pracovní dobou.

Obraťte se na svou mzdovou účetní a nechte si přepočet dovolené vysvětlit. Máte nárok i na předložení veškerých podkladů, na jejichž základě Vám byla mzda vypočtena, a na náklady zaměstnavatele si z nich můžete nechat zhotovit kopie.

___
Poznámka:
Mosoj odpovídá chybně. Žádný „zákonný pracovní fond“ dokonce ani žádný „fond pracovní doby“ neexistuje. Tyto „fondy“ si tvoří zaměstnavatelé jako pracovní pomůcku, kterou však jsou povinni používat tak, aby nepoškozovali zaměstnance.

Další odpovědi
mosoj

Podle zákona správně nepostupuje. Může max. jednu směnu. Na druhé straně ti budou směny chybět do zákonného pracovního fondu. Máš možnost je nahradit prací přesčas, který se pak bude čerpat jako NV ? Zaměstnavatel má právo trvat na vykázání zákonného pracovního fondu .