Locko77

Co znamená „12hodinové směny rozložené do hodinového pracovního fondu“?

Doplním:
Má to nějaký dopad na mojí výplatu? A bude muset člověk na konci měsíce něco nadělávat aby splnit ten fond? Jedná se o krátký dlouhý týden/režim.
Myslel jsem že zákoník práce nezná žádný „fond pracovní doby“.
https://porad­na.podnikatel­.cz/index.php?to­pic=8915.0

Díky za odpovědi.

Nejlepší odpověď
ivzez

(Hodinový) pracovní fond je pracovní pomůcka zaměstnavatele.

V případě nerovnoměrného rozložení pracovní doby
musí zaměstnavatel před začátkem roku rozvrhnout
pracovní směny na celý rok.

Další odpovědi
Kepler

Pokud máš hodinovou mzdu, tak to dopad může mít. Pokud má měsíc 21 pracovních dní, pak je měsíční fond pracovní doby 168 hodin, resp. bez přestávky 21*7,5 hodin. Ten fond je jenom maximum, co je nad něj, mělo by být proplaceno jako přesčas. Nenapracované hodiny mohou být přesunuty do dalšího měsíce, kde se ti fond navýší. Tak to aspoň fungovalo dřív, ale je možné, že už nastaly nějaké změny. Pravdu se dozvíš jen v novém zákoníku práce.

dubraro

Neznám souvislost, ale tušil bych za tím něco jako 12-hodinové směny v nepravidelném režimu, třeba i dvě po sobě a pak dva dny nic. Nebo i povinnost nástupu na směnu kdykoliv, na zavolání.

Dochy

Kepler: Pro většinu zaměstnanců platí 8h prac. den. I s obědem (pokud je příležitost k obědu v objektu) je pak zaměstnanec v budově 8,5h denně.

ivzez

Fond pracovní doby je pracovní pomůcka zaměstnavatele
(zákoník práce jej opravdu nezná).

Zaměstnavatel je povinen pracovní pomůcky používat
tak, aby zaměstnance neznevýhodňoval, nesmí je ale ani
neoprávněně zvyhodňovat.

Zaměstnavatel musí pracovní směny rozvrhnout tak, aby
počet odpracovaných hodin v průměru odpovídal stanovené
týdenní pracovní době.

Zaměstnanec není povinen naplnit pracovní fond.
Naopak zaměstnavatel musí směny rozvrhnout tak,
aby zaměstnanci žádné hodiny „nescházely“.

Na výplatu to dopad pravděpodobně mít bude,
protože mzda náleží za vykonanou práci.