právo na odpočinek během 12ti hodinové směny

Dobrý den, pracuji ve fakultní nemocnici, moje pracovní doba je 12ti hodinová, buď denní a nebo noční směna. Chci se zeptat jaké máme právo na odpočinek během pracovní doby. Bohužel žádné volno nám není umožněno a i oběd máme v poklusu. Můžeme se nějak bránit? Děkuji.

Nejlepší odpověď
tom004

Tady je ZP.

http://www.pra­covniradce.cz/za­kony/zakonik-prace/144-hlava-iiis-88-s-89-pestavka-v-praci-a-bezpenostni-pestavka

http://poradna­.antikapitalis­ta.cz/node/9

Další odpovědi
Elk

Taky děláme ve 12ti hodinovém provozu a po každých 4,5 hodinách máme nárok na svačinu ze zákona.

kapka

Právní poradna je krásná věc, ale bohužel to tak dnes ve spoustě zaměstnání je, že zákonem dané přestávky prostě neexistují nebo se chodí většinu dní v měsíci na neplacené přesčasy.
Bránit se? Nesmysl!
Chceš práci? Tak makej, udři se, venku stojí fronta na tvoje místo. Zdroj: Vlastní zkušenost.

led

Kapko, máte pravdu. Je to ako so zákonom, žena nesmie dvíhať bremeno ťažšie ako 15kg. Ale človek nie je bremeno, takže sestry ho môžu dvíhať. Pozrite do nemocníc.

kapka

Bohužel jsou v ČR i lokality, kde ženy těžce pracují na pile. Z vyprávění záchranářky vím o případu, kdy se tam stal úraz na pozici, kde žena neměla co dělat. Ty ženy tu záchranářku uprosily, ať do toho nevrtá, protože by přišly o jedinou možnou práci.