abc

Čerpání dovolené sobota

Dobrý den, pracovní dobu mám 37,5h týdně. Od pondělka do pátku pracuji 7,25 a v sobou 1,15h…celkem tedy 37,5h. Mám krácené dny PO-PÁ a v sobotou mám tedy srovnaný týdenní pracovní úvazek.Dovolená se počítá pouze na všední dny. Pokud mi tedy končí dovolená dle dovolenky v pátek,je nástup do práce v sobotu nebo v pondělí? Moje smlouva toto neupravuje. Při dovolené si píši 7,5h denně.Tím mi tedy hodiny na týden vyjdou.

Odpovědi
fortin

Podle ZP se den dovolené či svátku proplácí 8 hod.

standa

Je to velmi jednoduché, čerpání dovolené ´kopíruje´ dny, ve kterých pracujete. Takže pokud čerpáte TÝDEN dovolené, pak máte nárok na dovolenou i za těch 1,25 hod. ze soboty. Jinými slovy do práce nastoupíte až v pondělí. Pokud máte na ´dovolence´ napsáno čerpání dovolené jen do pátku, tak bych se nejprve dotázal zaměstnavatele zda se nejedná o nedorozumění. Pokud bude zaměstnavatele trvat na tom, abyste v sobotu nastoupil do práce, nastoupit musíte. Ale čerpání dovolené je zkrácené o zmíněnou 1 a čtvrt hodinu, kterou si budete moci vyčerpat příště, například tím, že si místo jedné soboty (1,25 h.) bude čerpat soboty dvě. Třebas tak, že dovolenou začne v sobotu a skončíte v neděli následující týdne…