Lurius

Je špatné, že si každý den najdu chvilku na nějakou nostalgii. Není nezdravé se pravidelně vracet k minulosti?

Každý den si najdu chvilku abych zavzpomínal na hudbu, filmy nebo knihy z dětství, neměl bych to omezovat a dívat se více do budoucnosti?

Nejlepší odpověď
annas

I nostalgie může být prospěšná. Určitě záleží na tom, jaké či které vzpomínky ji vyvolávají. Záleží také na tom, zda vzpomínky sdílíte sám, nebo s někým.

Pokud sám, může nostalgie vyvolat deprese. Přece sdílená bolest je poloviční, sdílená radost se násobí.

Otázek na toto téma je v archivu několik.

Bez minulosti se přes přítomnost dostaneme k budoucnosti.
Často jsou vzpomínky závažím, které člověka táhnou dolů a ztrácí např. odvahu něco začínat kvůli zklamání.

Petr Havránek uvádí:

„Nechej MINULOST odejít, aby Tvoje PŘÍTOMNOST mohla najít místo, kde BUDOUCNOST naplno rozkvete“

„Pořád přemýšlíš o tom, co bylo v minulosti a o tom co by mohlo být v budoucnosti. Dávej si pozor, aby ti kvůli tomu neutekla přítomnost.“

https://kazdy­denscitatem.cz/mo­tivacni-citaty/porad-premyslis-o-tom-co-bylo-v-minulosti/

Další odpovědi
led

Záleží na tom ako na minulosť spomínate.
Nezdravé je ostávať v minulosti. Pokiaľ by sme len sedeli s hlavou v spomienkach a nehľadali silu poučenia pre pokračovanie nášho života, boli by sme ako neudržiavaný dom podliehajúci času, postupne zarastajúci trávou a rozpadajúci sa vplyvom počasia.

Cestovať „návratovým časostrojom“ do minulosti pre inšpirácie využiteľné v súčasnosti, práve naopak podporujú rozvoj budúcnosti.

nyjono

Nelze říct, že by nostalgie byla nezdravá.
Ale dívat se do budoucnosti a plánovat ji je zcela jistě lepší.
i přínosnější.

Kelt

Není důležité v tomto případě, co děláš, ale proč to děláš? Já si také někdy pustím starší hudbu, podívám se na starší film. Ale můžeš obdivovat samo umění, danou hudbu, vychutnat si hudební zážitek. Ale pokud je nějaká skladba spojená se smutkem, tak se ti ten smutek zase vrátí. Ale když to máš spojené s úžasným zážitkem, tak to můžeš zase prožít. Ale jestli je to špatné nebo dobré, to musíš poznat sám. Tady ti řekne třeba 30 lidí, že je to špatné, ale ty budeš cítit, že to potřebuješ, tak si počkej, až to dojde tvému srdci i mozku. To není o inteligenci nebo emocích.

Emefej

Pokud vzpomínání na minulost není jedinou náplní života, tak na tom nic nezdravého nevidím.