Menous

Je současná společnost v zajetí digitálního světa, který se stal nezbytnou součástí života?

Člověk často musí být připojen v rámci práce, tráví tam svůj volný čas, využívá ho ke škole. I kdyby se člověk toho nechtěl zúčastnit, okolí mu to nedovolí.

Odpovědi
seraphico

Ne. Je stále spousta lidí, kteří jsou mimo „digitální“ svět a ani ho nepotřebují ke svému životu.

Co se týká těch, kteří se v „digitálním“ světě pohybují, třeba i od narození, tak i tak bych tomu neříkal něco jako zajetí. Že je něco nezbytnou součástí našich životů ještě neznamená, že jsme nad tím ztratili kontrolu a stali se toho otroky. Stačí se umět v tom pohybovat a rozumně přemýšlet.
Protože stále slýchávám jak jsme v zajetí toho a toho.

Jsme v zajetí digitálního světa!
Jsme v zajetí kapitalismu!
Jsme v zajetí lobbistů!
Jsme v zajetí farmaceutických firem!
Jsme v zajetí mocenckých válek!
Jsme v zajetí ekoaktivistů!
Jsme v zajetí .....

Vidíš, já už byl tolikrát zajat, a přesto chodím ven a užívám si života. 😄

aliendrone

Eh, a CO JAKO? Ještě mnohem déle je společnost např. „v zajetí světa peněz“ (už od starověku) a má to někoho trápit? Brání ti snad někdo vyhledat opuštěnou jeskyni v pohoří Altaj kupříkladu (celé desítky km nikde ani stopa po lidské noze, natož po mobilním signálu!) a stát se poustevníkem? 😉 😁

Themeansar

Jak si to uděláš takové to máš, vše je zde hra o to, co milujeme, otázkou je co milovat a co nenávidět?

Drap

Celá společnost neni. Stále je spousta lidí, kteří si zachovávají zdravý rozum

Ametyst

Ta digitalizace, která se chystá, bude zkáza: digitální měna, která nedovolí člověku hospodařit s vlastními penězi. Nedovolí mít ani pár drobných na kousek chleba. Digitalizace státní správy- centralizované informace o každém člověku. Elektronické volby- bude jasné, kdo volí a jak, konec tajné volby. Atd. Spěje to ke ztrátě svobody, a k absolutní kontrole nad lidmi. Viz datové schránky- nechceš, musíš.

Filip84

Tak v tom případě jako já nejsem člověk.

Ano, v práci s počítačem pracuju, normálním i placatým, no, přeceňuju, odepisuju, atp. Ale to je všecko. Nechodím na žádné ty sociální sítě, na web, nic. Já služební mobil nemám. V minulé práci jsem měl a všichni byli na větvi (a museli si na to zvyknout) z toho, že jak skončím v práci, tak ten placatý přístroj vypnu a nechám zamknutý ve skříňce. A taky z toho, že jsem do něj nic neinstaloval.

Obecně to není vhodné, i kdyby Ti to zaměstnavatel povolil (nebo on to většinou tolleruje – je to mysterium doby), protože – jednoduše – cokoli ve služebním mobilu ti může prolézt, i soukromé emaily, SMSy, soukromou komunikaci na sociálních sítích atp.

No a co dál?

Můžeš mít pevnou linku a potěším Tě: můžeš mít analogový telefon, s vytáčecí klávesnicí, jak Honecker na stole, když volal Husákovi na Hrad. Dneska je na to takový Hebel, co ti ten analog převede na digitál, takže můžeš mít klasický analogový Apparat, ať už voláš klasicky přes automatickou ústřednu, nebo VOIP. No, dobře, ale mobilu se stejně nevyhneš, alespoň nějakou Nokiu 1610 z roku 1994 potřebuješ. No a když máš digitální telefon, protože analogové sítě byly vypnuty už, pomalu, před dvaceti lety, tak Ti každý může poslat SMSu, protože všecky GSM a DCS telefony musí umět přijímat SMSy. Neuměl to jenom Orbitel 901, a proto nedostal licenci do digitalisované radiové sítě GSM. Třeba taková Nokia 1610 SMSy posílat neumí, ale přijímat ano. No tak v čem je problém: mají placatý přístroj, ne, z každýho placatého přístroje se dá volat a vysílat SMSy. 🤷‍♀️

Taková Nokia 1610 je dobrý telefon. Když tomu necháš zrepasovat baterku (dělá to pán z Prostějova, trvá to tak tři tejdny), tak ti to vydrží na příjmu celý den úplně z velkým přehledem, i kdybys ten den telefonoval tři hodiny. protože jak ona je obrovská, tak oni ti, když to zaplatíš, do ni narvou třeba 12,000 mAh li-ion baterku. Nebo tak něco. 👌😎 Nikdo Ti to nebude krást a nikdo Ti z toho nebude volat a nepoleze Ti do toho: jednak v tom není co vidět, a potom: nebude to umět odemknout! 👌😎😎😎 No ale tak ono je dobrý občas poslat nějakou tu SMSu, usnadňuje to život, to za prvé, no a určité věci navíc se taky hodí. Ale takový telefon s KaiOS, nebo s Windows Mobile 6.5, bohatě stačí, abys se dostal na web, abys si zkontroloval / poslal e-mail, atp. A co víc, když nejsi v práci, potřebuješ? Ne chceš, ale potřebuješ.

A tak by šlo pokračovat do nekonečna.

Je to jako s vařením, na tom se to dá dobře vysvětlit: samozřejmě, že každý prodejce kuchyní, sporáků a Hebel kuchyňských se Ti toho bude snažit prodat co nejvíc: iSporák, mikrovlnnou televisi, jeden mixér, druhý mixér, robota s ultimativním supervýkonem 750W, myčku, otázkou času je, než budou vyrábět i sušičku na nádobí. Však ano, to je v pořádku, snažit se může. Ale co opravdu potřebuješ? Hodí se mlýnek a struhadlo. Není úplně od věci takový ten ruční mixér (ale já to třeba nepoužívám, vůbec). A dál? Grill, není špatný. A tím to tak končí.

Když vařit neumíš, žádný Hebel to neopraví. A jestliže se vařit naučit chceš: zapomeň i na mlýnek, dělej všecko ručně. Až to budeš umět, tak prosím pěkně. Proč baby neumí krájet? No, protože mají struhadlo! 👌😂😅 Kdyby neměly, tak – víš co: hlad je sviňa! 👌😂🤷‍♀️

Na co je domácí myčka na nádobí, když I. myje to pět hodin a II. nestrčíš do toho normální hrnec? Sakra pomýt porculán a sklo v domácích podmínkách, v tom množství, je 15 – 20 minut. Ale hrnce klidně i hodina. No a ty hrnce se do toho nevlezou, tam se nevleze ani 12 l hrnec! No tak k čemu to je? Normální myčka nemyje 60 – 120 minut, ale 60 – 180 sekund. A i myčka na „bílé“ hrnec umyje, když ho – jen tak lehce – předmyješ. A za minutu a půl. Ale to není do domácnosti, nemůže to být pod kuchyňskou linkou atp.

A tak je to se vším: budou se, vždycky se budou, snažit Ti prodat toho co nejvíc. Ale Ty platíš, jo, Ty určuješ pravidla hry. 🤷‍♀️

To samé je internet. Je to perfektní věc, co je digitalisovaných archiválií, nebo starých tisků, a ta rychlost! Takže dobrý sluha. Ale zlý pán – jako (téměř) všecko. Je jen na Tobě, jaké tomu nastavíš místo ve svém životě. Jen na Tobě, na nikom jiném, na nikoho jiného se nevymlouvej! 🙄😀