annas

Je smysl citátů reflexí minulosti? Citáty poučí o čemkoliv. Vedou často k poznání, že je dobré brát věci s nadhledem?

Inspirovala mě obecná otázka, kterou vložil uživatel Kelt.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-nejstarsi-citat-se-jeste-dnes-pouziva

Sama používám citáty, ale tentokrát vložím několik latinských v českém překladu. K nim doplňuji vyjádření spisovatele Jana Sobotky.

Jde určitě o jiné vysvětlení slov, než původně zamýšleli autoři.

A. Lze jeho variace na klasiku brát s nadhledem jako možné?

  1. "Komu na prospěch? – Se ptejme nejen při odhalování pachatelů zločinů, ale i původců dobrých skutků.
  2. Vím, že nic nevím? – Si mohl dovolit hlásat Sokrates, protože se neucházel o místo.
  3. Přes úskalí ke hvězdám? – Volně přeloženo pro dnešek: „Přes mrtvoly ke korytům“.
  4. Každý svého štěstí strůjcem? – Sotva však platí pro štěstí, s nímž přežijete pád do propasti."

https://books­.google.cz/bo­oks?id=aIVJDltCBGgC&pg­=PA86&lpg=PA86&dq=­.++%C4%8Clov%C4%9Bk+%C4%­8Dlov%C4%9Bku+vlkem?++-+ov%C5%A1em+v­l%C4%8D%C3%AD+sme%C4%8Dk­a+dr%C5%BE%C3%AD+p%C5%99­i+sob%C4%9B.&sou­rce=bl&ots=IV­d1TGza48&sig=AC­fU3U1LW1vfpMZ4Fk5wWGQjHd­np2apyww&hl=cs&sa=X­&ved=2ahUKEwj-5JHm8OviAhUBCxoK­Hd3DC2kQ6AEwA­XoECAoQAQ#v=o­nepage&q=.%20%20%C4%8­Clov%C4%9Bk%20%C4%8Dlov%­C4%9Bku%20vlkem%3F%20%20-%20ov%C5%A1em­%20vl%C4%8D%C3%AD%20sme%­C4%8Dka%20dr%C5%BE%C3%AD­%20p%C5%99i%20sob%C4%9B­.&f=false

B. Jach Welch: „Je život možné prožívat jen směrem vpřed a chápat jen směrem vzad?“

https://citaty­.net/citaty/13472-jack-welch-zivot-je-mozne-prozivat-jen-smerem-vpred-a-chapat/

Beru citáty jako pohádky, protože přinášejí poučení. Proto mně některý citát utkví v paměti, i když dostává samozřejmě jiný význam, než byl ten původní.

--
Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2017/08/13/18/23/spa­ce-2638126_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Anikitos

Citáty jsou poznatky či zkušenosti osobností historie, které něco dokázaly a něco po sobě zanechaly . Nikomu neuškodí, dá se z nich jen získat.
Člověk se podle mého mínění může nejvíc ze všeho na/poučit z historie a tu utvářely osobnosti jejichž myšlenky a názory se nám dochovaly v knihách (nebo proslovech aj) a citáty jsou výňatky těch jejich nejlepších myšlenek.

Z citátů se může člověk hodně naučit, ale někdy může být důležité zasadit je do kontextů (aby se plně pochopilo jejich mínění/smysl a původ).

Sám si častokrát vypisuji oblíbené citáty do své vlastní sbírky, vlastním i pár knížek, které jsou zaměřeny na výbor různých citátů nebo rčení a aforismů od různých autorů a na různá témata. :)

Musím říct, že z výše uvedených citátů souhlasím jen s B a A1 se zbytkem ne (tedy ne s jejich „vysvětlením=do­plněním” obzvlášť s A3 ne). Jsou to sice jiné úhly podledů, které můžou ale taky nemusí být pravdivé. Beru to jen za takové „rádoby chytré“ poznámky, které přetáčejí význam citátů (takovéto poznámky k nim se dají udělat snad ke každému citátu, který existuje).
Upřímně nemám rád, když se lidé snaží ‚vysvětlit‘ či poukázat na to „co tím chtěl autor říci“ a sami si to většinou překrucují k tomu, co tím chtějí říct oni sami.

Další odpovědi
Kelt

Děkuji, těší mne, že jsem stál u zdroje Vaší otázky, ale teď odpovědi, nebo názory

  1. V čí prospěch? Komu to prospívá? nebo Proč se to dělá. Hodně lidí si položili tuto otázku a zjistili zajímavé věci o sobě, lidech, světě.
  2. Vím, že nic nevím, To by si měli připomínat studentni, učitelé. Nikdo neví všechno, a ne vše je důležité , (tak trochu mne inspirovala tragická událost na Právnické fakultě v Praze).
  3. Vlastně cesta k úspěchu je běh na překážkové dráze.
  4. Zde lze jen souhlasit. a také s Werichem.

Drap

Ano lze je brát v jistých situacích jako možné. Vypovídá to právě o autorově nadhledu a na trošku jiném úhlu pohledu při hodnocení. Tak je třeba chápat i všechny ostatní citáty. Skutečnost může být trošku odlišná od tvrzení i náhled na danou skutečnost se může měnit. A i ten fakt, že citát je brán či chápán s jiným důsledkem nám napomáhá uchovat si toto moudro v paměti.
B/ ano, je to tak. Pouze věci příští dokážeme ovlivňovat, často i nějakým způsobem řídit, či korigovat. Současnost pouze prožíváme a v daný okamžik neni možné dělat nějaké rozumové zhodnocení. Hodnotit můžeme jen minulost a brát si z ní rady a poučení