Savier

Je smrt totální konec?

Mám strach.

Nejlepší odpověď
elkon

Strach mít nemusíš, je to přirozená věc. Nic s tím neuděláš. Nemá smysl se tím zabývat. Užívej života když to jde,

Další odpovědi
michalds

Pro věřící křesťany ne.

aliendrone

Ani se ti nedivím, že se bojíš. Hele, pokud mají pravdu všelijaká duchovní učení…

No jen si představ, že po smrti půjdeš do PEKLA a čerti tě šoupnou do kotle hned vedle pašíka Vency Havla, chrochty chrocht! A to rovnou na věčné časy, což mi přijde jako celkem dlouhá doba. 😉

Děsivé, že? Kam se hrabou Hitchcock i s Kingem dohromady. Nejvyšší čas mazat ke zpovědi a nezapomeň nakrmit kostelní kasičku! 😉 😁 😁

Disraeli

Z ničeho nemůže nic vzniknout, něco nemůže zaniknout v nic. V existenci je omezený počet věcí a ty se jen neustále mění, mísi/sjdenocují a oddělují. Je platné fyzicko-chemické tvrzení, že „Nic nevzniká, nic nezaniká, vše se jen mění/transformuje.“ Řekl zakladatel moderní chemie Lavoisier a je to pravda, akorát, že před ním to už ve starověku říkalo asi víc jak 3 tucty filozofů, básníků, aj.

Platí to i pro vědomí (a pro duši), není to jen abstraktní „cosi“, je to hodně skutečné, reálné a existující i vně mozku. Nemůže to vzniknout z ničeho ani zajít v nic. „Nejsi tu cizincem. Nepřišel jsi na tento svět, vyšel jsi z něj.“ Jen fyzicko/chemicky jsi tvořený z toho, co tu dávno bylo před tvým narozením, různá směsice prvků.
Ty (jako i vše ostatní) jsi zosobněním vesmíru a jsi plnohodnoutnou součástí, vesmírem samotným. Vědomí je ve všem a vše kolem jsi taky ty, akorát to nemůžeš prožívat najednou. Za života jsi akorát „uvězněn“ v jednom fyzickém těle o jednom omezeném vědomí…

Vše je součástí Jednoty, vše pochází z jideného bodu a vše tím bodem taky je. Ten se akorát rozdělil na části, které se míchají: spojují a oddělují. Vše je součást jednoho velkého celku, komplexního. Jako makroskomos a mikrokosmos. Vše je jedno a zároveň mnohé. A stejně tak existuje jen jedna (původní a hlavní) mysl/duše a vědomí (božská, vesmírná) a zároveň mnoho.
Všechno je taky ve všem neuvěřitelně propojeno a vzájemně se ovlivňuje a směřuje k nějakým cílům, vše je příčina a následek (a kdyby bylo možné to sledovat, nakonec bys vysledoval nějakou prvotní příčinu), i v těch njemenších detailech (ze který se utváří celek). Vše je jak má být, události jsou nevyhnutelné, smysl a záměr je ve všem (kdyby události nebyly nevyhnutelné, nestaly by se). Determinimus, predestinace, osud, ananké, panteismus, monismus, hylozoismus. Kdbychom měli dostatek informací (všechny) z minulosti a přítomnosti, dokázali bychom přesně předvídat budoucnost.

Člověk sám je jedna komplexní bytost (čistě fyzicky, mimo duši) – složená z mnoha orgánů, tekutin, mnoha látek, energie, buněk, molekul, atomů a menších částek. Náš mozek a mysl je však s tím vším zcela propojena a vnímá každý orgán a každou část (nevědomě). Může nastat stav, kdy si člověk uvědomuje všechny buňky ve svém těle, všechny procesy v těle a dokonce i všechny atomy (i menší části) – cítit to, vnímat to (a dokonce ovlivňovat, ovládat). I proto existuje autoskopie – když člověk v transu dokáže popsat např. orgán postižený nemocí… Ale teď si představte, že to, co platí pro člověka, platí pro všechno, co existuje, jako jedna komplexní jednota (z toho tu není jen autoskopie, ale například i to, že v transu může být provedena i diagnóza ostatních tj. si schopen určit stav ostatních). Vesmír, který si je vědom sám sebe. Jedno a zároveň mnohé.

Čistě fyzicky se prvky, které tě tvořily rozdělí a budou pak součástí něčeho jiného (později i součástí něčeho živého – s ‚větším‘ vědomím, tj. vědomí živé bytosti a pravděpodobně i ve více bytostích najednou). Vědomí/duše je však ve všem, i v neživém, v nehmotném, v každé nejmenší části. Lidské vědmí je spíše „problém“ protoože je omezené a vnímá jen smysly a zná to s čím se akorát setkalo (a to ještě jen na zákaldě podvědomí, které to uchovává). Avšak nevědomí je mnohem větší… a ani bychom nevěděli, že existuje a že ho máme, kdyby neexistovala psychologie. Vědomí (a lidský život, schránka) nám tak nějak zabraňuje to vnímat všechno – celý vesmír a vše v něm.

Vše je zkušenost (a taky proto to vše tady prožíváme), smrt se neliší od narození a po smrti je to, co bylo před narozením. Jaké to bylo před narozením (nepamatuješ)?

Na uklidněnou si přečti třeba Hovory k sobě od Marka Aurelia
Strašidelné domy a Záhady při smrti od Flammariona (nebo Neznámá přírodní síla, Neznámo a záhady duše lidské, aj.)
Pojednání o Metapsychice od Richeta
Knihy o reinkarnaci (respektive regresivní hypnoze) od Briana L. Weisse, Joela L. Whittona, Raymonda Moodyho nebo Most času. Život před životem (Tucker) nebo O chlapci, který toho věděl příliš mnoho a další.
Pravdivé halucinace; Vzestup po úrovních vědomí, Jungova díla (třeba zabývající se nevědomím, nadvědomím nebo Duše moderního člověka); Trilogie Roberta Monroea, Nesmrtelná duše – László ; Revoluce vědomí; Věda a ákašické pole – Integrální teorie všeho; Nevysvětlené fenomény lidské mysli; Co bude po smrti? – Lombrosso; Tajemství smrti – Flammarion; Antikcá filozofie aj. (Descartes třeba), buddhismus, taoismus, hindismus, obecně duchovno a náboženství; Váš pes to ví; Nevysvětlené fenomény lidské mysli; Přítomnost minulosti: Morfická rezonance a zvyky přírody; Když se nemožné stane; DMT molekula duše, Biologie víry; Vesmír vědomý si sám sebe; Metafyzické příběhy; Odpověď + Život v přeludu + Jen Nekonečná Láska je skutečná … a vše ostatní je iluze!; Teorie morfické rezonance; Steinerova díla; a X dalších..

„Universální podstata univerzální hmoty, jako by šlo o obyčejný vosk, jednu chvíli stvoří postavu koně, a jakmile postava zemře, z materiálu vznikne strom, pak člověk, pak něco jiného a každá z těchto věcí trvá jen krátkou chvíli. Ale nádoba nestrádá, pokud se rozbije, neboť svou existencí nic nepoutala.“
„Vše, co existuje, je svým způsobem zárodkem toho, co bude.“

„Neustále pohlížej na vesmír jako na jednu živou bytost, mající jednu substanci a jednu duši; a pozoruj, jak se všechny věci vztahují k jednomu vnímání, vnímání této jediné živé bytosti; a jak všechny věci působí jedním pohybem; a jak jsou všechny věci spolupůsobící příčiny všech věcí, které existují; pozorujte také nepřetržité předení vlákna a stavby sítě."

‚Příroda je božská, všechno je přirozené. Všechno je příroda.‘ Božská podstata je všude.

Za předpokladu existence více sfér (za existence duše a život mimo tuto realitu, kde duše může přebývat na různých místech), pak je zde také vše jedno a též, jedna komplexní existence. Člověk má také jednu komplexní duši – rozdělenou podle životů, které prožil a přitom zároveň jednu. A zároveň fyzicky a duchovně je vše jedno. Platí to i pro duše ostatních – existuje tedy pouze jedna komplexní duše (a její základ/původ), která je komplexní². Vše v existenci (nejen naše realita) se může zdát oddělené, přesto je to propojené a součástí jednoty.

„Všechny věci pocházejí z jednoho a jedno ze všech věcí.“
Na uklidněnou (2) Allan Watts (zkus projít, nejsou to dlouhá videa): https://www.y­outube.com/wat­ch?v=_lgeWHbsci­E&list=PLgYDi1iM­vw5Qq1KTrNTPHQ8W_BGVpX1J­f&index=101
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=nifx-0PMDaY&list=PLgY­Di1iMvw5Qq1KTrNTP­HQ8W_BGVpX1Jf&in­dex=100
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=jPxzcl9o­Io8&list=PLgY­Di1iMvw5Qq1KTrNTP­HQ8W_BGVpX1Jf&in­dex=95

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=PXa5JkUr­R1w
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=WfRE7nP8O­a8
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=1G8MTH-Y1DE
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=9HQB7z2E­Uu8&t=1s

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=XIYWUyWic­ks&list=PLgYDi1iM­vw5Qq1KTrNTPHQ8W_BGVpX1J­f&index=91
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=2UhgjnXTA6M&lis­t=PLgYDi1iMvw5Qq1KTrNTP­HQ8W_BGVpX1Jf&in­dex=89
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=8Vs2qQUj5_s&lis­t=PLgYDi1iMvw5Qq1KTrNTP­HQ8W_BGVpX1Jf&in­dex=88
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=4Dd8TAQe­iwg&list=PLgY­Di1iMvw5Qq1KTrNTP­HQ8W_BGVpX1Jf&in­dex=87

zjentek

No a máš tedy strach že je, nebo že není? 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

paul1

Doplňuji tyto chmurné úvahy o trochu zábavy:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=dAn4M0Qk7iQ&t=127s

Disraeli

Pokud to chceš trochu shrnout tak:

(Ne)/vědomí a duše je ve všem, de facto existuje jen jedna. Vše je Jednotné. Ta mnohost je spíše jen iluze a i tak neuvěřitelně provázaná.

„vše má vědomí a podíl myslící duše..“

Individualita a kosmos/vesmír jsou neoddělitné, jsou totéž.

Jen nemnozí přišli na to, že při meditaci ono „jsem tady a teď“ znamená, že to vše kolem (vše co existuje „tady“ a teď) jsem já. Neznamená to ani náhodou ono pohužé, že jsem tady a teď – jakože jsem si vědom přítomného okamžiku a plně ho vnímám a prožívám (jako ano, vlastně to znamená tohle – akorát s tím vědomím/uvědoměním, že to „tady a teď“ jsem vše celé já – všude). Já = VŠE = Nejvyšší Já… BŮH/Božstvo / Jednosta / Svět / Vesmír/ Existence, všehomír / Nejvyšší Já / Mysl / Duše … To vše Jednota.

Vše co vidím kolem sebe, příroda a vše, co existuje jsem Já (nikoli ono ego – já, inviduální s uměle vytvořenou osobností/osobou). Vše, co vidíš, co se děje, děláš Ty a představuje Tebe. Vše, co existuje, jsi Ty (které „TO“ prožívá v různých formách). Ty jsi vesmír a utváříš vesmír/sebe.

„Žijeme v iluzi a zdání skutečnosti, že TOHLE je realita. MY jsme ta realita.“
‚Je to celé iluze a hra spočívající na hraní, že nejsme bůh.‘ Že to nemáme pod kontrolou, že že nejsme součástí celku, že nevíme, co očekávat (a o v té hře jde).

„Žijeme v iluzi a zdání skutečnosti, že TOHLE je realita. MY jsme ta realita. Jakmile to pochopíte, uvidíte, že jste NIC, a jsouce ničím, jste vším."

„Nejsi kapkou v oceánu. Jsi celým oceánem v kapce.“

„Pokud víte, že to „já“ – ve smyslu osoby, toho prvoplánovaného ega – že to „já“ doopravdy neexistuje, potom to nebudete vstřebávat tak špatně, když se PROBUDÍTE a zjistíte, že to vy jstě BŮH."

Ono „izolované já“ a svět/bůh/vesmír je jen iluze vyplývající z omezeného (lidského) vědomí (platí nejen pro lidi). Protože žádné izolované a individuální já neexistuje, je to jen zdání. A na kápl Ježíš, Budda (respektive buddhové i „nižší“ osvícení) , Zarathustra, Lao-c', Mohamed (asi, částečně), Pythágoras, Empédoklés, Apollonios z Tyany, někteří filozofové (v základní úrovni, jednoduchém uvědomění – jako je to uvedeno zde), proroci různích náboženství, divotvůrci (odtud taky ty schopnosti, „siddhí“ v buddhismu – jinak u jiných), různí mudrci všech kultur a časů, avataři Višnua, Kršny aj., frajeři v Mahábháratě/Hin­duismu, různá náboženství (ve svých základech, svatých knihách), ..

„VŠE, CO NAZÝVÁTE VNĚJŠÍM SVĚTEM, JE ÚPLNĚ STEJNĚ VÁMI, JAKO JE VÁMI VAŠE VLASTNÍ TĚLO.“

Skutečné poznání světa, spočívá v rozpoznání esenciální Jednoty podstaty všech věcí, v tom jak je všechno a každý součástí Všeho, a pochopení sebe sama jako věčného ducha, který v současnosti zaujímá lidskou podobu. Forma člověk se nakonec působením Sváru (dělitelnosti) zhorutí, ale bude shromážděna zpět do věčné nediferencované podstaty přitažlivosti Lásky (spojovatelnosti)."

paul1

Já jsem s otázkou smrti v podstatě vyrovnán. Od dětství jsme chodili do nedělní školy, tam se nás pan farář Stehlík snažil pro nás vhodnou formou seznamovat s problémy, které nás čekají v životě i po něm.

paul1

Filip84
Doplňuji tyto pochmurné úvahy o trochu zábavy:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=dAn4M0Qk7iQ&t=127s

Filip84

Savier: Z čeho máš strach, že jednou budeš hovnem? Budeš: byl jsi hovnem, budeš hovnem, jako všichni. Ale co je na tom strachuplného?

No tak co, no, u některých lidí by byla předčasná hovnoisace požehnáním pro svět. Tak žij tak, aby Tvá předčasná hovnoisace nebyla poněkud žádoucí! 😎