dust8

Je slovo „nahodilý“ ve významu úplně totožné se slovem „náhodný“? Pokud ano, tak proč existují na stejnou věc dvě slova?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o synonyma, jejich užití záleží na kontextu.

Rozdíl je v jejich původu – náhodný vyjadřuje stav, nahodilý vyjadřuje děj, tedy záleží na použití.

Původní význam ze staročeské mluvnice ¨

  1. náhod-ný – odvozené příd. jm. od základového podst. jména náhod-a, tedy jde o vztahové příd. jméno. Vyjadřuje stav.
  2. nahodil-ý – příčestí minulé se změnilo na příd. jméno – vyjadřuje děj, možnost, snahu atd.

Původní význam přid. jména náhodný

  1. o daru – něco neočekávaného, shůry seslaného – vztah k náhodě.
  2. o události – řízený osudem prozřetelností
  3. náhodou daný, nahodilý – bylas to náhodná smrt
  4. příležitostný – byla to příležiltost, která se naskytla – třeba vám někdo nabídne, že vás sveze autem.

--
"Nahodilý

  1. nahodilý adj. na náhodě se zakládající, náhodou událý, náhodný.
  2. Chemický význam -"nahodilé vlastnosti látek jež lze libovolně měniti, aniž se látka sama mění (op. specifické). Les. nahodilá těžba která vzniká shodou okolností, na př. živly přírodními

!náhodný adj. náhodou se stávající, náhodou řízený, nahodilý, neúmyslný, nezamýšlený, nepromyšlený!"

https://psjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dej&heslo=naho­dil%C3%BD&whe­re=hesla&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&ps_hes­lo=n%C3%A1hod­n%C3%BD&ps_star­tfrom=0&ps_num­cards=243&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Další odpovědi
quentos

Ne vždy. Někdy znamená „náhodný“, jindy zase „příležitostný“. (Viz příklad ve zdroji: „nahodilé zaměstnání“ existuje, „náhodné zaměstnání“ sotva.)
„Pokud ano, tak proč existují na stejnou věc dvě slova?“ Protože máme bohatý, košatý jazyk plný synonym, abychom nemuseli říkat pořád dokola totéž.
Představ si knihu, kde by každá přímá řeč byla uvozena slovem „řekl“, každá otázka slovesem „zeptal se“, každá odpověď „odpověděl“… to by tě bavilo číst?

Zdroj: https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=naho­dil%C3%BD&sti=EM­PTY&where=hes­la&hsubstr=no