Kepler

Je ruský národ schopen přijmout liberalismus nebo demokracii?

Nostalgici vzpomínající na dobrého báťušku cara už vymřeli, obdivovatelé Stalina a éry diktátorské vlády jedné strany nikoliv. Nyní je tam u vesla autokrat, u kterého demokratické strany nemají šanci. Nikdy v dějinách Ruska to nebylo jinak. Opravdu Rusové potřebují jen diktátora a nic jiného si už vůbec nedovedou představit?

https://pixaba­y.com/cs/v%C3­%BDraz-%C4%8Dlov%C4%9Bk-star%C5%A1%C3%AD-znak-vr%C3%A1s%C4%­8Dit%C3%A1-1147288/

Nejlepší odpověď
led

Národy Ruska sú v postupnom prechode z jedného druhu „civilizácie“ do druhého.
Nikde to nefunguje ako v rozprávke, kde príde Hlúpy Jano, udrie na zvon a ruže rozkvitnú, lúky a lesy sa zazeleňajú a čo spí, sa zobudí k novému životu.
Ani na starom kontinete Europe ešte nie je prerod ukončený a už je to viac než 2 storočia od pádu Bastily, tak nechcite, aby v krajine, ktorá prešla od feudalizmu k dnešku za púhych 100 rokov, hneď sa všetci modlili k euroamerickej demokracii.

Další odpovědi
EKSOT123

Jo, člověka zarazí, jak dlouho už Rusko není ve formě, a když už konečně bude lépe. Že by si to už zasloužili. Politiku moc neznám, jen trochu názory a nálady lidí podle komentářů k videím. Rusi sami často kritizují ruskou povahu v různých aspektech, množství korupce, aj. Ale vše není tak zlé, některé komentáře Rusů, možná dokonce i jako celek, mi připadají vyspělejší, než od nás ze západu. Smutným faktem je velká děsivá nevraživost mezi Poláky, Ukrajinci a Rusy. Přesto se najde velká část lidí snažící se o smír. V Rusku podle mě sílí orientace lidí ke křesťanství, nebo alespoň ke slušnosti, jako cestě do budoucna. To by teoreticky mohlo být nadějné, ale záleží na lidském faktoru.
Pokud bychom se ale bavili o Rusku jako obru na poli ekonomiky, nebo vědy, tak myslím, že centrum světového dění se nenávratně přesouvá na jihovýchod Asie.

Anikitos

„Obdivovatelé“ carismu nevymřeli.

Ta charakteristika je scestná. A soudit všechny jako celek není možné. 150 mil. Rusů = spousta názorů, spousta převědčení.

U nás v ČR je zase spousta komunistických podporovatelů (především důchodci, kteří ještě pamatují jejich „lepší“ časy) a taky netvrdím, že jsou všichni prokomunisti…

„Opravdu Češi potřebují jen diktátora a nic jiného?” (100 let republiky = z toho 6 let pod nacisty, přes 40 let pod komunisty a zbylých pár let pod tzv. demokracií). Je jakýkoli národ schopen přimout liberalismus nebo demokracii (a opravdu existují)??

ivzez

Nemyslím si, že by Rusové potřebovali diktátora,
nebo že by nebyli schopni přijmout demokracii.

(V případě liberalismu podle mne není moc o co stát.)

dr.luha

Tancuj Rossíja i plač EUropa…
https://youtu­.be/OfDUh3u9wfc

EKSOT123

Nová ruská hymna je velmi pěkná, na Youtube je mnoho pěkných verzí, toto je mimořádně vydařená: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=J7dreKYHY3U
Nebo verze pro chlapy: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=vsp2FQSROu­E

Kepler

Ruská vymna není nová, je staronová. Jen vyměnili text a hudba je stejná jako hymna Sovětského svazu. Nepopírám, že ta hudba je opravdu působivá. Hodně taky záleží, jakými megalomanskými prostředky je interpretována. Třeba taková Barcelona od Freddy Mercury by nebyla tak působivá bez podpory operní pěvkyně a obrovského orchestru.

Kepler

Anikintos: ano, taky u nás existují monarchisté, kteří monarchii nezažili. Za Rakouska se i prdělo líp, tvrdí. Češi opravdu diktátora nepotřebují. I když jsme malá země, alespoň polovinu existence České, resp. Československé republiky jsme si prožili alespoň v jakés takés demokraci. Rusové ani den.