Dvorní šašek

Je rakouská kultura té české blízká?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ano, kultura i mentalita.

Zdroj: Hampl, M.: Pro Čechy je nebe nízko, kap. 7, „Češi a Rakušané aneb Češi, co mluví německy“, str. 138–145

Další odpovědi
Drap

V něčem ano, v jiném ne. Nelze takto paušalizovat.

elkon

Spíše historické vazby.

Filip84

Ano i ne.

Rakušané jsou Němci, hovoří německy, ale ten německý prvek je silně ovlivněný Čechy, Moravany a Slezany, protože do Rakous odcházelo za prací, stěhovalo se, docela dost lidí od nás. Což třeba do Saska, nebo Bavorska, nikoli.

Česká, moravská i slezská kuchyně je vice německá, než slovanská. Zelí 100× jinak je asi jasné, svíčková vs Sauerbraten, Knödele etc. u nás, obecně, frčí víc, než bliny, vareniky, koper, pierogi a boršč. To samé Strudel a „housková stařena“.

Ještě relativně nedávno u nás žilo přes 3,000,000 německy hovořícího obyvatelstva (vs dnes se hlásí k německé národnosti cca 40,000 lidí), což je opravdu významná „menšina“.

Je vůbec otázkou, jestli má česky hovořící část národa nějakou slovanskou mythologii, nebo jde o Wlastenz konstrukt, protože, samozřejmě, Thusnelda und Hermann der Cherusker (Arminius), Tristan und Isolde, Nibelungenlied, Sigurd und Brunhilde, česky nejsou, nebyly a nebudou, protože v té době tady bylo nic.

Tak německé a české divadlo spolu moc společného neměly, no a tak by šlo pokračovat. Pořád nás ale spojuje cca 400 let soustátí, kuchyně, naše pohádky jsou, vlastně, taky německé, nebo německého původu, české kroje jsou Fest německé (naše, zase, uherské), určitě je toho opravdu hodně. 🙂

Gus_Fring

Velice blízká. Nejbližší společně s polskou a slovenskou.