Kelt

Je problém ztratit směr někde volně v přírodě a to i dnes?

Dnešní doba se pyšní vyspělou technologií a tak často možná ztrácíme své schopnosti. Zajímalo by mne, zda by to bylo pro někoho snadné, nebo neřešitelné. Budete sami, třeba i více osob, ale v neznámém terénu, třeba na širém moři, na poušti, na louce a široko daleko nejsou žádné orientační body, nikdo nemá kompas, buzolu, GPS a jiné taky ne. Nesvítí slunce ani hvězdy. Máte jídlo i pití, ale potřebujete se někdo dostat. No v podstatě jde o to, že člověk pokud se vydá jedním směrem a nemůže se orientovat podle orientačních bodů, tak neví, zda se pohybuje rovně, nebo se pohybuje do kruhu. Tak by mne zajímalo, co byste v tomto případě dělali. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Nepohybuji se sice po pouštích ani na mořích. V naší republice se pohybuji dost často v neznámém terénu. Nepoužívám GPS, ani kompas a nic podobného. Někdy mapu. Nestalo se mi nikdy že bych opravdu zabloudil. U nás je snadné trefit kamkoli, všude je dost orientačních bodů. U nás s tím dostat se někam k lidem, ani tam kde to neznám, nemají problém ani desetileté děti, pokud znají pár základních zásad.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… jakej nezmámej tereén !!! znám osobu, co se mi ztratila v Praze hned na druhej křižovatce, a to přitom čuměla do mobilu na mapu !!! natož v přírodě …

Kepler

V rozlehlých lesích Severní Ameriky to problém není a taky se tam lidé často ztrácejí. U nás opravdu rozlehlé lesy nejsou a vymotat se ven je vcelku snadné. I když nemáme různé pomůcky a je pod mrakem, stačí sledovat která strana stromu je porostlá mechem (ukazuje sever), nebo sledovat tok potoka. Ten nás dříve nebo později dovede do obydlených míst.

Klaproth

Na moři a na poušti nevím. V normální krajině bych se snažil najít vodní tok a jít podél něho.

Pánové, musím vás vyvést z omylu. I u nás se dá pěkně zabloudit, znám místa v Novohradských horách (i jinde), kde se dá úspěšně bloudit celý den. Ve sněhové vánici se dá na horách zabloudit 200 m od nejbližší chalupy.