Avatar uživatele
Registrovaný

Je pro Vás příjemnější číst tradiční poezii (s přesnou rytmikou a rýmy), nebo volnější styl?

Volnější styl Vám bohužel moc nepopíši, prostě díla neobsahují rýmy a rytmika je založená spíše na 'frázování', tzn. ne podle počtu slabik.
Ptám se, protože já nenávidím, když něco není, jak má být, proto je mi nepříjemné taková díla číst, tak bych ráda věděla, zda jsem sama nebo je nás 'omezených' více.
Čímž chci navázat podotázkou, připadá Vám volnější poezie jako nástupce, vyšší forma či budoucnost poezie? Nebo ti lidé prostě necítí rytmiku?
Já myslím, že na tom něco je, vymyká se pravidlům, to je pravda, ale připadá mi to jako vnitřní monolog, v jistém smyslu krásný, vyjadřující pocity, ale... Jakoby to nemělo vůbec žádný řád.
Co myslíte Vy?
PS: Omlouvám se, že je otázka tak dlouhá.
Přeji krásný den a děkuji za odpovědi!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Záleží na obsahu, myšlence básně, náladě apod. Tudíž většinou mně nevadí, zda jde v básni o verš vázaný nebo volný. Samozřejmě že rýmovaná báseň se lépe pamatuje, pro její správné pochopení j je třeba dodržovat dodržovat rytmus,, rytmické uspořádání atd. Tím také vynikne krása verše.

Ale i volný verš, který se objevil u nás koncem 90 let 19. st. a počátku 20. století , má cosi do sebe. Přinesl něco nového, hodně metafor, hudebnost , propracovanou zvukovou stránku, přenášení významu k vyjádření pocitů a představ básníků atd.
----

Občas nakouknu na literátní stránky, kde se objevují amatérské básně. K tomu bych dodala, , že právě kvůli pravidlům je náročnější vytvořit báseň s vázaným veršem než použít verš volný, který nemá pravidla rytmu, ale využívá intonace.

Z vázaného verše lze snadnějši poznat, nedostatky, tedy to, že napsaná báseň není to pravé ořechové.Stejně tak volný verš dobrého básníka básníka nedělá.

Každý člověk je jedinečný, někdo je zaměřením poetický, jiný technický, vnímá skutečnost jinak. Podle toho, co v něm zanechá. V umění se nedá opisovat, každý se vyjadřuje osobitým způsobem.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Taky jsem si už často tu otázku kladla, ale vždy asi jen tam, kde mne to trklo, jinde, kde si tu ....(zapoměla).
Nepřipadá mi jako nástupce(jako v hudbě rap), nebo budoucnost. Tento "volnější styl" je už v posledních skoro sto letech dost běžný. Tvoje otázka "není dlouhá dost", v porovnání s jinými, přála bych si mnohem delší.
Na vyjádření něčeho není nějaký řád potřeba:D

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1031
Zlatý annas 949
Zlatý quentos 889
Zlatý mosoj 566
Zlatý hanulka11 556
Zlatý led 513
Zlatý marci1 509
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 387
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.