nyjono

Je pro obsluhu BÚ token bezpečnější než kód do mobilního telefonu?

Nejlepší odpověď
anonym

BU token není bezpečnější, je jen nákladově pro banku levnější. Proto jej banka používá raději než zasílání ověřovacích kódů přes SMS, na které má paušálně mnohem vyšší náklady. A jako každá správná banka své náklady se vždy snaží snižovat, aniž by se to jakkoliv promítlo do výhodnějších podmínek pro klienta 🙂 Často k přechodu na BU token banky nutí klienty tím, že zasílání všech SMS zpoplatňují, ale toto se obvykle týká jen otrlejších institucí, rozhodně ne bank, které si zakládají na bezpoplatkovosti jako Fio/mBank/Air/a spol…

Jinak BU tokeny i SMS autorizace spadají do jedné kategorie metod autentifikace

  1. KÝM JSI (sken oční sitnice, otisku prstu, obecně biometrika…)
  2. CO VÍŠ (heslo, pin, tajná odpověď na otázku, …)
  3. CO MÁŠ (bu token, telefon/přesněji sim karta – některé banky umí posílat ověřovací kódy přes internet a svoji mobilní aplikaci, zcela se tak umí vyhnout poplatkům za zasílání SMS operátorovi)

Za bezpečné se považuje kombinovat alespoň dvě tyto metody, kombinace všech tří přináší ještě vyšší stupeň bezpečné autentifikace, ale banky si obvykle vystačí jen se dvěma (ačkoliv jim mobilní telefony nově umožňují i biometrický sken, obvykle toho využívají k tomu, aby biometrikou nahradily zbylé dvě kategorie, paradoxně tím bezpečnost v zájmu pohodlí spíš snižují).