cinderella

Je pro mě vhodnější obor Sociální práce nebo Speciální pedagogika?

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu ty z vás, kdo mají nějakou zkušenost se studijními obory Sociální práce či Speciální pedagogika. Hodně inklinuji k jakési pomáhající profesi tohoto druhu, ale konkrétněji moc jasno nemám. Tady jsou hlavní faktory mého rozhodování:

  • Nechci pracovat ve školství (spíše nějaké např. neziskovky)
  • Jsem psychicky poněkud labilní (a také nepříliš rázné povahy), tudíž by pro mě asi příliš nebyla práce s nejtěžšími rizikovými skupinami (narkomani, vězni…)
  • Nejvíc bych chtěla pracovat s lidmi s nějakým handicapem (nevidomí, invalidé…), s mentálním postižením už méně
  • Skoro spíš práce s dospělými než dětmi (nebo alespoň mimo školství, jak už jsem psala)
  • Dobrovolničím v domově pro seniory a dělám to ráda
  • V zaměstnání bych si přála aktivně pracovat s lidmi, rozhodně ne být soc. pracovnice někde na úřadě, vyplňovat papíry či rozhodovat o tom, kterým rodičům má být odebráno dítě…

Prosím, co si o tom myslíte? Sociální práce nebo speciální pedagogika? Ano, jsem náročná a velmi vyhraněná, vím to. Možná mi řeknete, že bych měla dělat něco úplně jiného, ale věřte mi, že jsem dost přesvědčená o tom, že tohle je cesta pro mě, byť uznávám, že to má i své „proti“… Takže vás moc prosím o praktické rady, nikoliv doporučení, ať na tohle rovnou zapomenu…

P.S. Přihlášku si dám určitě na obojí a třeba se dostanu jen na jedno a tím se to rozhodne, ale zneklidňuje mě, že pořád úplně nevím, co vlastně chci…

Předem děkuju za odpovědi,
Katka

Nejlepší odpověď
annas

Je těžké radit. Neznám vás, nevím, pro co máte lepší předpoklady. Mohou vám pomoc při výběru rodiče, kteří o vás vědí víc.

Když někdo vystudoval sociální pedagogiku, může, nebo nemusí být spokojený.

Stejně u sociální péče. Je to vždy individální, často náročné na psychiku.

Nechcete pracovat s dětimi, ani s delikventy. Takže se musíte rozhodnout, která plus a která mínus mají tyto obory. Záleží na tom, kde najdete uplatnění.

Rozhodnutí je opravdu na vás, počítejte s budoucnosti, i když je to krátká, či dlouhá doba? Můžete uvažovat o vysoké škole a rozhodnout se po maturitě docela jinak.

Další odpovědi
ivzez

Katko, je mi líto, ale zklamu tě. Sociální oblast
ani speciální pedagogika nejsou obory vhodné
pro psychicky labilní osoby.

Měla bys hledat spíše práci, kterou můžeš vykonávat
samostatně > takovou, kde na tobě nebudou záviset
děti, dospělí lidé ani zvířata.