PaulM

Co si mám představit pod pojmem „Neučitelká pedagogika“ ? Co budu když to vystuduju ?

Nejlepší odpověď
annas

Náplň práce absolventa, který vystudoval obor „neučitelská pedagogika“.

„Cílem studia je připravit odborníky schopné působit v oblasti výchovy a vzdělávání. Absolventi nacházejí uplatnění na úřadech a institucích všech úrovní zabývajících se výchovou, vzděláváním a sociální péčí, v poradenských institucích jako poradci, ve školách středních a vysokých jako učitelé, v personálních odděleních podniků a v podnikovém vzdělávání coby personalisté, v soukromých i veřejných vzdělávacích institucích jako lektoři a manažeři vzdělávání, v neziskových organizacích, na výzkumných a rozvojových pracovištích coby experti v oblasti výzkumu a evaluace. atd.“

http://www.mu­ni.cz/study/fi­elds/493?lang=cs

Aby mohl učitel vyučovat, musí znát základy pedagogiky, ale i její dějiny, teorii vyučování atd., tedy vyustudovat učitelskou pedagogiku.

Na učitelském oboru se pedagogika přednáší jen v několika semestrech, odborné studium pedagogiky poskytuje rozsáhlejší informace.

Třeba v Olomouci se pedagogika studuje vÚstavu pedagogiky a sociálních studií na Pedagogické fakultě UP v Olomouci.

. Pracovníci ústavu zajišťují výuku

  1. teoretických pedagogických disciplín v přípravě učitelů základních a středních škol na Pedagogické fakultě, Přírodovědecké fakultě, Fakultě tělesné kultury a Filozofické fakultě UP. Na Fakultě zdravotnických věd předávají zkušenosti v oblasti pedagogiky studentům vybraných zdravotnických profesí.
  2. odborné pedagogické studium,, tedy neučitelské. Jedná se o obory pedagogika-správní činnost, pedagogika-sociální práce a „dobíhající obor“ učitelství pedagogiky v kombinaci s hudební a výtvarnou výchovou a učitelství pedagogiky se základy společenských věd (pouze 4. a 5. ročník).

http://www.up­ss.cz/o-nas/

Takže, pokud se někde na škole vyučuje předmět Pedagogika, mohl absolvent i neučitelské pedagogiky také vyučovat, třeba na střední pedagogické škole nebo VOŠ. . Ale musel by mít další obor, protože jen sama pedagogika by nestačila na celý jeho úvazek.

Další odpovědi
NikkiHeat

To jsou různá zaměření: např. speciální pedagogika, sociální pedagogika, logopedie, apod. Jako že něco učíš ale není to klasická vyuka všech žáků na škole.

MK44

Zřejmě se tím myslí neučitelské obory nabízené na pedagogických fakultách. Nejde o aprobaci na nějaký školní předmět jako například způsobilost vyučovat matematiku nebo dějepis, ale získání vědomostí, které s pedagogikou nebo školstvím souvisí. Například psychologie, sociologie, speciální pedagogika – vychovatelství, školský management, správa, právo, sociální práce. Absolventi neučitelských oborů se mohou uplatnit i mimo školu ve výchovných střediscích, na úřadech, v poradenských institucích, v personálních odděleních apod.