AlenaRo

Dá se podle Vás po studiu Psychologie uplatnit v oboru?

Jsem v magisterském programu, nicméně je poměrně těžké najít praxi. Máte někdo zkušenost s tímto pracovním trhem? Osobně si myslím, že vzhledem k širokému uplatnění v mnoha odvětvích to lze, pokud student nespoléhá čistě jen na studium. Osobně plánuji po studiích se odstěhovat do zahraničí, kde je poptávka větší. Takže mě to tolik netrápí. Slyšela jsem, ale takové názory, že se tím nedá uživit. Jaký je na tuto problematiku Váš názor a proč?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, podle mne se dá dobře uplatnit.

Další odpovědi
hard work

Nevěřím, že jde o obor jako o tvojí schopnost se prosadit.

„Slyšela jsem, ale takové názory, že se tím nedá uživit.“

Tohle nemyslíš vážně. :D To jsou jenom takový kecy.

da ny

Připadá mi, že žijete na jiné planet….. :)
Nesvěřila jste se, psychologií čeho se chcete zabývat (jak na zákazníky, jak na zaměstnance, pomáhat dětem/dospěůlým…).
Absolvent školy nic moc neumí (pokud se nejedná o nějaké nacvičené „manuální úkony“ (na každém pracoviští jsou jiné možnosti.
Psychologů, zejména dětských je zoufalý nedostatek. Těch „dobrých“ zvlášť (on je to povolání časem poznamená, neznám jediného, který by byl „redy“)
Netuším, jak dobře s „českou psychologií“, budete schopna uspět (a bez praxe).
Jako absolventce ti nikdo 50 tisíc hrubého nedá. Až budeš schopná vykonávat slšně svou práci, budeš mít více..... „Svou práci“ v zahraničí (obor) budeš vykonávat, až složíš zkoušky (obhájíš titul), v tamním jazyce, podle jejich požadavků (to přece ví a slyšel kde kdo…)-
České Ing. v zahraničí zvládají i práci pokojské, mýt nádobí apod. ;D

Filip84

Dá, co by se nedalo? Problém psychoanalysy je, že se to úplně nedá naučit. Naučit se můžeš theorii, ale to, aby ti to „docvaklo“, abys byla s to vnímat jemné rozdíly v emocích etc., se prostě naučit nedá.

Ani tak není nic ztraceno, můžeš učit, jo, nebo třeba pracovat s delinkventy ve věznicích, vazebních věznicích. Či se prostě život tím, že budeš provádět psychotesty. Nebo Tě zaměstná nějaká „megafirma“, typu DP Praha, která má vlastní psychologickou „polikliniku“.

Je to stejné, jako např. s právem: většina těch, co ho vystudovali, mu stejně nerozumí a vůbec to nebrání tomu, aby se tím dobře živili. 🙂

Hlada

Pokud máš na mysli uplatnění jako forenzní psycholog nebo v poradenství, tak k tomu je potřeba mnohaletá praxe a tu absolvent nemá kde získat, protože ho bez praxe nikdo nezaměstná.

AlenaRo

Má to s tím, co dělat, že se ptám na všeobecný názor na povolání, “Filípku”. Netuším proč tu lidé nedokáží konverzovat. Také nechápou rozdíl mezi dotazem na soukromý problém a všeobecnou problematiku.

Filip84

Jestliže máš rozpor se svým okolím, začni u sebe. Pokud Ti lidé nerozumí, neumíš se vyjádřit pregnantně. To bývá! 🙂

AlenaRo

da ny: Ano, pravděpodobně žijeme na odlišných planetách. Zní to, jakoby jste četla pouze zběžně a nevím komu tedy tykáte. Nejde mi vůbec o mě, zajímá mě obecný názor na profesi. Každopádně, neřekla jsem, že studiem mgr. chci končit. Informace o tom, jak se dostat do zahraničí uznávání diplomu atd. už informace samozřejmě mám. Velmi mě ale baví, jak se hned začínáte do mě pouštět, aniž byste o mě něco věděla -velmi vypovídající. Pokud si přečtete příspěvek, zjistíte, že sama zmiňuji , že mnoho sektorů pro psychologii je mnoho. Děkuji ale za pobavení. :D

da ny

AlenaRo
Těší mne, že jsem Vás pobavila. I Vy jste mne pobavila ;D
Tady v ČR právě velmi záleží na vybraném odvětví (zo jste neuvedla, ptáte se jen obecně „Dá se podle Vás po studiu Psychologie uplatnit v oboru?“
Ono s po absolutoriu VŠ uživit vždycky dá. Záleží na tom, jaké má člověk potřeby/nároky , poplatky (bydlení). Znám éta, jen 10 psychologů (osobně 5). Pouze jeden se těší oblibě a pevnému duševnímu zdraví ;D Ze 3 jsou už jen podivínské trosky….
Někteří OSVČ si při dnešní vysoké poptávce vedou finančně velmi dobře. Zaměstnanec nemocnice (s.r.o.) také.
V Ki Vest pracuje dcera mé bývalé kolegyně (Ing. Bankovní institut), jako pokojská. Jsou tam Ing 3 (jedna VŠE). Jedna z nich je „už“ vedoucí úklidové firmy (destinace, soukromé domy). Dvě jsou spokojené pokojské. Všechny se na Floridě provdaly (manželé pochází z Čech). Ještě vím o jedné pokojské D Je to Mgr. , ta pracuje jako pokojská na Tenerife ;D
A ještě jedna zajímavost :) Ředitel banky („okresí“, pak na kraji) se vykašlal na vysoký plat, pprestižní postavení, luxus, odpovědnost a stres. Koupil domek na vesnici, zbavil se TV a šel dělat dřevorubce. Dnes jim dělá parťáka ;D Je opět zdrvý, jako řápa, je spokojený, vypadá šťastně. Manželka a děti také.
Život píše romány, ale to Vy dobře víte…..

AlenaRo

Ano, jsou to takové kecy. Nicméně, řekl mi to „vysoce postavený člověk“ zabývající se ekonomikou. Sama si z toho hlavu moc nedělám, neříkám nic, je to velmi kompetiční obor, ale uživit se určitě dá. Co mám zatím zkušenosti, tak je to spíše naopak, pokud už má psycholog plně doplněné kvalifikace, mohou mu na trhu práce pomalu utrhnout ruce. Zajímá mě ale, jestli to je častý názor v populaci. Zlepšujeme se sice, ale co se týče péče o duševní zdravý, jsme stále „zaostalejší“ stát.

da ny

Kdo je více než dobrý, vede se mu skvěle.
Práce má dostatek a ohodnocení také
To ano. Ono je v mnohých oborech zaostalé i to VŠ školství (!). Spousta balastních předmětů a skutek utek.
Až bude dostatek kvalitních odborníků na velmi dobré úrovni, pozvednou i u nás péči o duševní zdraví člověka, na potřebnou úroveň.
Na Západě lidé potřebovali mnohem více a dříve péči psychologů i psychiatrů. Mají před Východem jistý náskok. Tady je ta kvalitní péče o duševní zdraví ještě v plenkách, s menšími zkušenostmi. Její potřeba však velmi narstlá!
Je to podobné, jako se stomatologií. Stomatologů není málo, je jich dost. Jen se změnila stomatologická péče, ceny. Jsou „jen“ místa, kde je jich nedostatek,. Pacienti musí za jejich péčí dojíždět desítky kilometrů..
Absolventi (MDDr.), bývají první 2 – 3 roky v praxi, tak trochu k ničemu“. Než se něco naučí v praxi. Jsou i výjimky.
V protetice mnozí „pokulhávají“ několik let (i 10 – 15).

Filip84

Princezno, co má ekonom společného s filosofií? Stejně, jako nekončí dobře, filosofuje-li lékař, nebo léčí-li filosof, je naprosto mimo, plete-li se do filosofie ekonom, z povahy věci někdo, kdo se pohybuje, maximálně, v rámci karteziánského myšlení. A že je „vysoce postavený“ na faktu nic nemění. 🙂