Lucka17

Je pravda, že za každým onemocněním stojí hlavně naše psychika?

Nedávno nám ve škole říkala učitelka, že spouštěčem každého onemocnění je naše psychika. Chápu to třeba u těch větších nemocí, jako je např. rakovina. Má teta dostala rakovinu poté, co jí zemřela maminka. Říká mi to víc lidí, že je to pravda, ale podle mě je blbost dostat třeba angínu z psychiky. Jaký je váš názor? Myslíte, že má naše učitelka pravdu?

Nejlepší odpověď
annas

Učitelka má pravdu. Nejde jen o rakovinu. Jinak vše záleží na tom, jak je člověk psychický odolný, také na tom, jak se stravuje, pohybuje atd.

Nezdá se to být možné, ale protože se léčím alternativní medicínou, vím to z vlastní zkušenosti.

Je pravda, že psychika ovlivňuje rozvoj nemocí. Jde o tzv. psychosomatické příčiny onemocnění, i když se to někdy nezdá možná. Každý stres,, psychické problémy se objeví nějakým způsobem v těle.

Žaludeční neuróza – příčinou je strach, stejně stres oslabuje ledviny , snížená imunita způsobuje časté rýmy, angíny, opary atd.

Pro uklidnění si někdo dává alkohol, jí sladké, ale pokud to dělá pravidelně, může si vyvolat onemocnění jater, slinivky, ledvin atd. Platí všeho s mírou. Samozřejmě u každého člověka je to jinak.

„Když nás něco bolí nebo na nás takzvaně „něco leze“, natož když čelíme nějaké chorobě, neoplýváme zrovna nejlepší náladou. Funguje to i naopak: Jestliže jsme pod velkým tlakem, přepínáme své síly, doléhá na nás dlouho neřešené trápení, může se to odrazit na našem zdravotním stavu.“

atd. Podrobnosti v odkazu

https://www.mo­jezdravi.cz/psychi­ka/psychika-ovlivnuje-rozvoj-nemoci-priciny-a-lecba-psychosomatickych-onemocneni-3597.html

Další odpovědi
led

Psychika a zdravie veľmi súvisia a navzájom sa ovplyvňujú.
Ak sa človek v chorobe psychicky vzdá, „nemoc získává moc a nad tělem a duší a pak vítězí“
Možno budete prekvapení, ale choroba sa dá privolať aj mysľou, psychickým postojom človeka. Len si spomeňte, koľko ráz vás v škole pred písomkou bolelo brucho…
Ako človek, ktorého zdravotné odvody idú na liečby iných ľudí, ako človek, pre ktorého synonymom bývalo v staroveku a stredoveku „vedma, čarodejnica,“ o tom čosi málo viem. Prirodzene sú nemoci, zranenia, ktoré len chcením a psychikou nemožno liečiť, ale aj tak ľudské vedomie je základným prvkom úspešnej liečby.
Rakovina – zárodky môžu byť dlho nevidené, skryté aj pred očami odborníkov, ale môže prísť štartovací stymul, úraz, choroba iného typu, nesprávna fyzická a duševná životospráva, aj psychický impulz a „rakovinové zárodky sa zobudia“. Možno to neopisujem v zmysle zdravotníckych učebníc, ale vychádzam zo životných skúseností, nielen svojich a hlavne aj skúseností stáročí.

Kepler

Jako příčina nemocí to moc neobstojí, ale hraje důležitou roli v tom, jak se člověk s nemocí vypořádá. Skeptik a pesimista je na tom hůř.

Alesh

Všechno souvisí. Tělo, které je v pohodě psychicky, má podstatně větší pravděpodobnost, že bude v pohodě i fyzicky. Určitě u spousty nemocí bude špatná psychika jejich spouštěčem. Ale zrovna tak u spousty nemocí psychicky neovlivní člověk ani ťuk, příkladem můžou být různé pohlavní nemoci, to se zkrátka nakazíš a hotovo.

ivzez

Podle mne to paní učitelka mínila spíše přeneseně.
(Podle mne má pravdu.)

„Z psychiky“ opravdu angínu nedostaneš, ale člověk kvůli ní
může mít oslabený imunitní systém. A kvůli oslabení imunity
se člověk snáze nakazí kteroukoliv nemocí.

Případně si to lze vysvětlit tak, že organismus bojující
s nějakou nepřízní (např. se stresem) už nemá dostatek
sil na obranu proti infekcím, virům, bakteriím, …

______

Člověk, který se po psychické stránce cítí dobře, nepodlehne tak snadno nemoci. Pokud vůbec onemocní, mívá u něj nemoc lehčí a rychlejší průběh, dříve (v kratší době) se z nemoci zotaví, jsou u něj méně časté recidivy, …
_______

Doplňuji:

Ono to funguje i naopak → má-li člověk nějaký zdravotní problém,
nebo nemocný člověk se hůře vyrovnává s psychickými problémy,
cítí se zranitelnější, …

anonym

Dobrý na stres a tlak je sex nebo masturbace. Pokud máš v prde*li psychiku a neumíš si ulevit nebo nemáš parterku/ra, se kterým spíš, pak ti nepomůže ani jóga, ani psychiatr, ani vypovídání se mamince či kamarádce/dovi do klína. Nejhorší je uschnout, to pak člověk je rád, že je rád, a většinou takový individua stráví celý dny na podobné stránce, jako je tato, a svoje ego a sebevědomí si nevědomky honí na zodpovídání otázek. Krutá pravda. Buď je uschlá/lej, nebo je to jeptiška.

anonym

To je už od pohledu pitomost. Samozřejmě psychika ti může vyvolat onemocnění, může ti být špatně, průjem či zácpa, afty a podobně, ale rakovinu způsobuje úplně něco jiného. Většinu nemocní způsobují bakterie, viry, paraziti a rakovinu zase rakovinotvorné látky, které má v těle každý, ale nedostane ji, dokud to tělo „drží na uzdě“. Ale že psychika způsobuje všechno onemocnění, pravda není.

https://www.mo­jezdravi.cz/psychi­ka/psychika-ovlivnuje-rozvoj-nemoci-priciny-a-lecba-psychosomatickych-onemocneni-3597.html

http://www.med­.muni.cz/centrum­prevence/infor­mace-pro-vas/rizika-nemoci/7-priciny-rakoviny.html

da ny

Téměř všechna onemocnění. I tu angénu si může člověk „přivodit“ díky svému psychickému rozpoložení (ne jen uhnat nebo chytit ;D), myšlení, výčitkám. Pocitům křivdy a viny, zlobě, neochotě odpustit ..... .
Doporučuji, pro představu nahlédnout do knih:
https://knihy­.abz.cz/prodej/fi­lozofie-nemoci
https://www.lev­neucebnice.cz/p/mi­luj-svuj-zivot-9788075491794­/?utm_source=sez­nam&utm_medium=cpc&ut­m_campaign=B2B-API-SE-Popularne+nau­cna&utm_conten­t=9788075491794+-+Miluj+sv%c5%af­j+%c5%beivot&ut­m_term=miluj+sv%c5%af­j+%c5%beivot