Rokio

Je pravda, že více než 99,9 % lidí má nějaké morální zábrany?

Spojením „morální zábrana“ mám na mysli, že téměř každý člověk si úplně všechno nedovolí, tzv. skoro každý člověk na zemi má nějaké hranice, které nepřekročí.

Jedná se o pravdivé tvrzení? Existují i lidé, kteří si všechno dovolí, tzv. jsou jak utržení ze řetězů, tedy jsou naprosto bez zábran a tím pádem se nedokáží vůbec ovládat?

Podle mého názoru i většina vrahů si nedovolí vše. Řada vrahů jsou zločinci, kteří si uvědomují, že dělají špatné věci a řada z nich to dělá jen pro majetek, nebo zbavení se světků pro ještě horší trestný čin a nesnaží se oběti způsobit co největší muka. Jinými slovy, pokud člověk někoho zabije, neznamená to, že nemá morální zábrany, poněvadž takový člověk klidně může zajít ještě dál, a tudíž také má své hranice.

Jsem toho názoru, že i většina duševně nemocných lidí mají nějaké morální zábrany a vše si nedovolí, pokud neptrí velmi těžkou duševní poruchou.

Myslím si, že minimálně jeden z tisíci nemá morální zábrany, ale spíš je podíl takových lidí ještě mnohem menší.

zdroj obrázku: pixabay.com – johnhain

Nejlepší odpověď
ivzez

Podle mne mají morální zásady úplně všichni.

Problém je v tom, že neexistují (možná spíše nefungují)
jednotná morální pravidla pro všechny.

Další odpovědi
Kelt

Pokud tě někdo vychovával, tak ti asi vštěpoval nějaké zásady, jak se chovat, na koho si dávat pozor. To platí pro naprostou většinu lidí. Ti, kdo zásady nedodržují pronášejí poslední slova svého života např. K tomu tygrovi se přiblížím a pohladím ho. Já umím zneškodnit minu… Ale to platí pro lidi vychovávané v pralese např. Mauglí a pod, ale takový člověk by zase neznal lidskou řeč. Takže mi tam nikdo nepasuje.

led

Nie, ale pravdou je pokiaľ uvažujem ako vy „Spojením "morální zábrana“ mám na mysli, že téměř každý člověk si úplně všechno nedovolí, tzv. skoro každý člověk na zemi má nějaké hranice, které nepřekročí." tak tých porušovateľov zábran môže byť 1 stotina %. Ono sa to zdá, vďaka médiám ako mikročíslo, ale skutočne tých, čo sú zdraví a nemajú vôbec žiadne morálne zábrany nie je viac.
Treba si uvedomiť, že 0,01% zo 7 640 125 109 ku dnešku http://www.wor­ldometers.info/sk/ je v skutočnosti viac než 764 000 ľudí a to je skutočne mohutné číslo.

Dodatok:
Uvažujem o osobnej morálke ako o princípe, bez ohľadu na to, aký je pohľad človeka s istými morálnymi zásadami na človeka s inými morálnymi zásadami.

Kepler

O tom procentu lze diskutovat, ale naštěstí je to tak.

Edison

Já myslím, že to procento bude naopak ještě větší. Problém je spíše v tom, že co je morální pro jednoho nemusí být morální pro druhého. U některých druhých pak takové zábrany postrádáme. To, že o něčem nevíme pak ještě neznamená, že to neexistuje, nemluvě o tom, že to může existovat v jiných formách, či podobách. Jestliže existuje člověk, co opravdu žádnou zábranu nemá, pak by se asi jednalo o nějakou psychickou poruchu.

Mc Merkurion

… podle mne je to rovných 100% >>> morální zábrany mají všichni, ale v životě každého člověka nastane situace, kdy je poruší, je otázkou, jak závažné to porušení je: … u někoho je to vražda, u někoho jenom zbytečné otravování, někdo něco ukradne, druhý se neudrží, a dá někomu facku …

Lukes888

Ano částečně je to pravda. Ale podle mě jich není 99% ale tak 90%. Můj odhad.