Rokio

Je pravda, že ve středověku se běžně pilo pivo?

Jedná se o pravdivé tvrzení, že ho pily i děti v té době?

Mělo vliv při výkonu profese?

Nejlepší odpověď
Edison

Určitě ano. Tuhle jsem viděl krásnej pořad na nějakym to vzdělávacim kanále, jak za všechno, čeho lidstvo dosáhlo vděčíme právě pivu. Matematika, zemědělství, průmysl, energetika, společenské systémy… Za dob velkých morových ran pivo bylo dokonce to jediné, co se dalo pít, bo voda byla kontaminovaná.

Další odpovědi
Kepler

Pivo se vyrábělo a pilo už ve starověku, ale nebylo to pivo jak ho známe dnes (s chmelem), ale byly to kalné břečky ze zkvašených obilovin. Jestli to pily v té době i děti nevím, ale určitě si někdy cvakli, když se fotr nedíval. Vliv na výkon profese to určitě mělo, jako každý alkohol. Ožralému tesaři třeba vyšla ponorka místo plachetnice.

Ametyst

Pilo se pivo, a právo várečné udílel král. Královská města dostala královský souhlas vařit pivo.

DoTazatel

Ve starověku bylo pivo lékem.
Ve středověku se konzumovalo hlavně jako chlast v krčmách atd.
Dřív nebyly žádné zákony, které by určovaly, od kdy se smí pít. „Děti“ se normálně účastnily hostin a pily např víno už od starověku.

Taky záleží, jak definuješ dítě. Ve středověku dospívali mnohem rychleji. Od 12/13 (přijde na to jestli chlapec nebo dívka) už jsi vpodstatě dospělý… V dnenšní dobu nemyslitelné, v tehdejším světě zcela normální.

Divka se stala ženou hned po první menstruaci. Chlapci byli brání jako dospělí většinou od 12.
Ve starověku tomu nebylo jinak (a to měli vyšší životnost než ve středověku). Od 12 už jsou dost vyspělí, silní, bojeschopní a schopni dospěle uvažovat (alespoň tehdy ne dnes… Kdyby se to mělo brattakhle v dnešku, tak y většina do 30 ještě nebyla dospělá).

agentpv

Ano pilo se pivo a pilo se i víno. Bylo to zdravější než voda když řádila např. cholera. U nás na zámku fasoval každý člen knížecího dvora, i služebnictvo víno, protože se šlechta bála nákazy, kterou by na zámek přinesl někdo po napití se vody…

Edison

K tomu várečnému právu… Vtip byl v tom, že ne všechny pivovary jej měly. Např. Břevnovský pivovar při Břevnovském klášteře vařili pivo ještě před královským souhlasem, ba dokonce přes zákaz biskupa, který zákaz vyslovil ihned při vysvěcení kláštera (993). Mám pocit, že pivovar tam stál o něco dřív, než klášter a neoficiálně se tam pivo vařilo dřív. Královské právo pak bylo uděleno zase o něco později (1088), jak se zdá.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pivo A mnoho dalších zdrojů, které je potřeba spíše postupně projít.

Edison

Fakt mě mrzí, že ten pořad asi už nikdy neuvidím.

Edison

Podle současných archeologických nálezů ve starověké Mezopotámii znali výrobu piva již předsumerští obyvatelé Sumeru před více než 4000 lety. Prokazuje to hlavně Sumery přejaté pivovarnické názvosloví. Dokonce byly v Izraeli nalezeny znaky vaření piva staré 13000 let.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Historie_pi­va#Starov%C4%9Bk_a­_pivo