Savier

Je pravda, že u řeky je vetší zima?

Nejlepší odpověď
Dochy

Záleží na situaci. Často ano, protože voda si odpařováním udržuje teplotu o několik stupňů nižší, než je teplota okolního vzduchu. Také studený vlhký vzduch je poněkud „vlezlejší“ než suchý. To platí pro takové to přechodné období. V zimě za mrazů bych ale očekával, že řeka bude tu teplotu zas udržovat. Má obrovskou tepelnou kapacitu a hlavně voda má poměrně velké skupenské teplo pro tání (tj. dá velkou právi tu vodu zmrazit)

Další odpovědi
elkon

To záleží na ročním období a zda je to volné prostranství, nebo řeka obklopená stromy, či vysokými břehy.

paul1

Mohu potvrdit – když jsme jezdili na vodu nebo stanovali u řeky, byla rána chladná. Když jsme se vzdálili – např. šli do vesnice na nákupy, tak cca 50m od řeky bylo tepleji.

Emefej

Ano. V létě je u řeky větší zima, v zimě je naopak u řeky tepleji. Bydlím přímo na břehu Labe, mám to dlouhodobě vypozorované.