Rokio

Je pravda, že psi jsou chytřejší než lišky?

Myslím jako celkově. Četl jsem dříve z různých zdrojů.

Odpovědi
Filip84

Jako jak „celkově“? 🙂

Co se týká přirozené inteligence, dobrého úsudku, schopnosti adaptace, která je dána např. slonům, nebo právě psům, tak na tom je velice bídně.

Liška je však silně nedůvěřivá, dá se říci, že až paranoidní, a do značné míry mazaná: lovci, kteří kladou železa na lišky, musí vše sterilisovat, jinak by se liška pasti vyhnula obloukem. Není výjimkou, že liška dokáže past podhrabat a spustit, aniž by se sama chytila.

Při parforsním honu je liška s to se vracet ve vlastních stopách, nebo běžet těsně podél klády nebo plotu, aby psy ze své stopy setřásla. Lišky žijí, docela hojně, v hustě obydlených oblastech, včetně velkoměst, kde nepřebíhají silnici, ale používají přechody pro chodce. Pokud liška zjistí, že kolem nory chodil člověk (podle pachu), přenese mláďata do nory záložní (vždy jich má více – paranoia). A upadne-li liška do zajetí, nikdy člověku neuvěří a nedá se ochočit, ne tak domestikovat.

Na druhé straně jsou lišky velice lehkomyslné. Vyběhnou, například, na napodobení liščího zaštěkání a vůbec nedbají na nebezpečí. Docela snadno se vracejí do oblastí, kde je lidé dříve hodně stříleli, a na útěku ignorují i bezpečné úkryty.

Otázka liščí inteligence (také v příčině absence domestikace), proto, zůstává spíše otevřená. Všecko však ukazuje spíše na vysoké předávání skrze dědičné informace a nízkou inteligenci.

cappuccino

Podle me se divoce zijici zvire a domestikovane zvire vubec nemohou srovnavat. Kazde z nich ma jine zivotni podminky.
Liska je vychytrala. Treba uz jen tim, ze se stara o zachovani rodu tim, ze si pro mladata udela vic doupat. Taky jich nevrhne nikdy vic, nez kolik se v jejim reviru uzivi.
Pes je velice intgeligentni, dokaze se prizpusobit cloveku a casto je schopen i diagnostikovat nejakou nemoc. K nezaplaceni je psi role pri hledani lidi v troskach nebo pri hledani drog.
Takze nevim, podle ceho se da posoudit chytrost techto dvou zvirat. Kazde je chytre, ale kazde jinak.

Drap

Jak a podle čeho se měří chytrost zvířat? Je na to nějaká metodka? Co je chytřejší? Kladivo nebo šroubovák?

Drap

Kladení želez je v rozporu se zákonem

Filip84

U nás ano. 🙂 A?