Savier

Je pravda že jsou v Česku východní platy a zápádní ceny?

Nejlepší odpověď
da ny

Svádí to, říci ano. Odpověď není snadná.
Jak u čeho, jak v čem a jak kde.
Je třeba brát v úvahu hodnoty spotřebního koše, ale hlavně životní náklady, náklady na bydlení, energie.
Za elektřinu platíme roky stejné peníze jako Němci. Například v drogerii, tam nakoupím stejný druh zboží za stejné peníze, jako u nás. Mnohem častěji o třetinu až 50% levněji (hygienické potřeby, zubní kartáčky, pasty., parfémy, šampony, prací prostředky bez přídavku soli, deodoranty, bonbony, pleny, kdo kupuje i dětskou výživu atd.). Pro mne S PLATEM Z VÝCHODU, JE NĚKTERÉ ZBOŽÍ NA ZÉPADĚ LEVNĚJŠÍ (a to bez „akčních slev).
Minimální mzda je tam nyní tuším 1 250 euro. Tj. 28 29 tisíc Kč. Porovnejte s naší.
Za bydlení (převažuje nájemní)může dát 700 – 800 euro a více, či méně.
Každá země má svá specifika Levné x drah bydlení, strava ošacení/obutí, automobily, spotřební zboží, nábytek. Někde musíte počítat s vyššími náklady a zdravotní péči a léky, omezeným výběrem (známí z UK si vozí z ČR zásoby pro dítě. Jen se u nás nyní snížila jejich dostupnost v lékárnách, ze známých příčin).
V italských hangárech s oblečením se velmi pěkně a levně obléknete. V USA, Kanadě koupíte kvalitní, značkové džíny levněji, než v ČR. Stejně tak si vyberete ze široké nabídky boty Converse a levněji.
V Itálii, Řecku, na Malorce a jinde snadněji pořídíte domek než v ČR.
Porovnávat je třeba vše.
Současnou situaci, NÁRŮST CEN POTRAVIN, INFLACI nezvládá především tato vláda, oproti těm okolním a evropským.
DIKTOVAT soukromému sektoru, jak vysoké má platit mzdy zaměstnancům, nemůže ani vláda. Jen určit výši minimální mzdy.

Další odpovědi
Filip84

Asi tak, když tady žiješ se západní mentalitou, tak máš západní ceny a východní plat; vysvětlím.

Tady jsou třeba srovnávače:

https://www.num­beo.com/cost-of-living/in/Prague
https://wise.com/cz/blog­/naklady-na-zivot-ve-svycarsku

a teď: co ty srovnávače, ku příkladu, srovnávají:

  • McMeal v McDonald´s,
  • láhev Coca Coly 0.33 l,
  • fitness, měsíční poplatek pro 1 osobu,
  • pronájem tenisového courtisu za 1 hodinu,
  • soukromá mateřská škola na 1 měsíc,
  • pár džínů Levis 501,
  • pár běžeckých bot Nike.

Proč by mne měla zajímat cena McMeal v McDonald´s, když I. to nežeru, za II. tam nechodím a III. i v centru Prahy jsou jídelny, kde za Kč 190.00 budu mít vepřovou se zelím, knedlí a pívo? 🤷‍♀️😅 Mimo centrum to bude i s polévkou.

Proč by mne měla zajímat cena láhve Coca Coly 0.33l, když I. Coca Colu nepiju a II. žádný sodas nekupuju po 0.33 l? Za jejich cenu jedné lahve 0.33 l mám 4 l (gallon 😅) coly v Lidlu a ještě mi zbude.

Proč by mne měla zajímat cena fitness na měsíc, když chodit, běhat nebo jezdit na kole můžu venku, zdarma a (téměř, ono třeba uprostřed mezinárodních vod se na kole jezdí blbě 😅) kdekoli na světě? 🤷‍♀️ To samé je s courtisem na tenis.

Kolik fakanů tady znáš, co chodí do soukromé školky za Kč 18,000.00 měsíčně!? 🤦‍♀️ Bude chodit do normální školky, ne, za pětistovku! 🙄

Proč by mne měla zajímat cena džínů Levis, která je tam uváděna Kč 1,961.05, když – ausgerechnet v Praze – objedu Tesco, Lidl, Pepco a spol., tak seženu rifle do Kč 200.00 (tak je fakt, že já mám 99% gatí dětských, nebo dámských, tak ok, do Kč 400.00)? A – zase – tak je to všude na světě. A to samé je s běžeckými botami Nike, za Kč 2,100.00, cca – do pětikila seženeš lepší boty v kterémkoli řetězci. Nebo dobře, do tisícovku, to už je fakt ale luxus! 😎

No a tak je to se vším. Kurwa drát, tam jakýsi Jose, ten musí být úplně vykvedlaný, uvádí, že bez nákladů na bydlení potřebuje čtyřčlenná Famillie v Praze Kč 67,000.00 měsíčně. Doprdele, za co by utratili Kč 67,000.00 měsíčně!? 🙄 Úplně mimo, jako.

To je západní styl myšlení, Made in USA, on jede autem do fitness, za které zaplatí, pak se zpátky staví do McDonald´s, koupí si Levis rifle a Nike buty. No jestli chceš tak taky žít, tak ano, tak budeš muset – tady, na vesnici – vydělat tak Kč 60,000.00, protože z fitness centra pojedeš autem – drahým, novým, že jo – do Ostravy!!! do McDonald´s, na tu placku a 0.33l coca colu. 🤦‍♀️🤪

Jinak je to o tom, že musíš bydlet a musíš se nažrat, všude na světě. Tak třeba v takové Albánii vyděláš, co já vím, Kč 8,000.00, ale za bydlení dáš dvojku, maximálně. V Tiraně o cosi víc, Jídlo je tam levnější, o dost levnější, ale není na 1/10 našich cen, to zase ne, jako, takže ty Kč 2,000.00 – Kč 3,000.00 taky prožereš. No a na hadry a spol. ti ten zbytek stačit bude. Ku příkladu, když jsem se naposledy díval, tak stála jedna minuta volání do ČR s předplacenkou Vodafone Albania cca Kč 35.00. A za ten samý peníz jsi s albánskou státní železnicí dojel z jednoho konce Albánie na druhý. Sice to trvalo celý den, i když je to něco přes dva sta kilometrů, vagony nemají okna, někdy ani dveře, ale zase jedeš za tři pětky. 🤷‍♀️

Čím se to liší? Že třeba mobil, jako placatý přístroj, je docela luxus, protože počítej, že pokud budeš chtít data (a ne moc, bavme se o jednotkách gigabyte), tak dáš měsíčně tak Kč 500.00 – Kč 600.00 jenom za ten paušál, no a ta placatice tam není levnější, než tady. To samé je s jakýmkoli západním zbožím, takže ano, takové rifle Levis 501 tam budou taky stát ty dva litry, nebo spíš ještě víc.

To takový Švýcar, s průměrnou mzdou kolem CH$ 6,600.00, to nemusí řešit, že si koupí rifle za dvojku, to je pravda. Ale, zase, aby narubal těch cca CH$ 7,000.00 (v hrubém!), tak musí být buďto kvalifikovaný (ale to vydělá v Albánii Kč 15,000.00, zase, jako, a u nás třeba Kč 50,000.00), nebo být ve velkém městě, a tam mu garsoniera spolkne půlku té hrubé výplaty! Takže ono je všude chleba o dvou kůrkách a záleží na tom, co je Tvou prioritou.

Themeansar

Je to celé o centralizaci, čím větší míra centralizace tím větší je rozdělení mezi bohatými a chudými

paul1

Třeba ve Švýcarsku zaplatíte za byt ve větších městech i přes 1000 euro )(cca 24 000 Kč),
záleží na lukrativnosti čtvrtě, vzdálenosti od centra apod.

Filip84

paul: Euro a švýcarský peníz jsou, teďka, prakticky na zero. Ve větším městě dáš za byt 1+1 v centru mezi CH$ 2,500.00 – CH$ 4,000.00, plus inkaso, které se pohybuje kolem CH$ 200.00, plus poplatek za parkování auta, který klidně může být i CH$ 1,000.00, plus za internet zaplatíš tak CH$ 60.00. Na periferii města to bude cca CH$ 2,000.00 – CH$ 3,000.00, služby stejné.

Až seženeš „byt ve větších městech“ ve Švýcarském spříseženectví za EUR (= CH$) 1,000.00, prosím, dej vědět! 👌🤦‍♀️😂😂😂