Avatar uživatele
Savier

Je pravda že jsou v Česku východní platy a zápádní ceny?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Filip84 před 365 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
da ny

Svádí to, říci ano. Odpověď není snadná.
Jak u čeho, jak v čem a jak kde.
Je třeba brát v úvahu hodnoty spotřebního koše, ale hlavně životní náklady, náklady na bydlení, energie.
Za elektřinu platíme roky stejné peníze jako Němci. Například v drogerii, tam nakoupím stejný druh zboží za stejné peníze, jako u nás. Mnohem častěji o třetinu až 50% levněji (hygienické potřeby, zubní kartáčky, pasty., parfémy, šampony, prací prostředky bez přídavku soli, deodoranty, bonbony, pleny, kdo kupuje i dětskou výživu atd.). Pro mne S PLATEM Z VÝCHODU, JE NĚKTERÉ ZBOŽÍ NA ZÉPADĚ LEVNĚJŠÍ (a to bez „akčních slev).
Minimální mzda je tam nyní tuším 1 250 euro. Tj. 28 29 tisíc Kč. Porovnejte s naší.
Za bydlení (převažuje nájemní)může dát 700 – 800 euro a více, či méně.
Každá země má svá specifika Levné x drah bydlení, strava ošacení/obutí, automobily, spotřební zboží, nábytek. Někde musíte počítat s vyššími náklady a zdravotní péči a léky, omezeným výběrem (známí z UK si vozí z ČR zásoby pro dítě. Jen se u nás nyní snížila jejich dostupnost v lékárnách, ze známých příčin).
V italských hangárech s oblečením se velmi pěkně a levně obléknete. V USA, Kanadě koupíte kvalitní, značkové džíny levněji, než v ČR. Stejně tak si vyberete ze široké nabídky boty Converse a levněji.
V Itálii, Řecku, na Malorce a jinde snadněji pořídíte domek než v ČR.
Porovnávat je třeba vše.
Současnou situaci, NÁRŮST CEN POTRAVIN, INFLACI nezvládá především tato vláda, oproti těm okolním a evropským.
DIKTOVAT soukromému sektoru, jak vysoké má platit mzdy zaměstnancům, nemůže ani vláda. Jen určit výši minimální mzdy.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Asi tak, když tady žiješ se západní mentalitou, tak máš západní ceny a východní plat; vysvětlím.

Tady jsou třeba srovnávače:

https://www.num­beo.com/cost-of-living/in/Prague
https://wise.com/cz/blog­/naklady-na-zivot-ve-svycarsku

a teď: co ty srovnávače, ku příkladu, srovnávají:

  • McMeal v McDonald´s,
  • láhev Coca Coly 0.33 l,
  • fitness, měsíční poplatek pro 1 osobu,
  • pronájem tenisového courtisu za 1 hodinu,
  • soukromá mateřská škola na 1 měsíc,
  • pár džínů Levis 501,
  • pár běžeckých bot Nike.

Proč by mne měla zajímat cena McMeal v McDonald´s, když I. to nežeru, za II. tam nechodím a III. i v centru Prahy jsou jídelny, kde za Kč 190.00 budu mít vepřovou se zelím, knedlí a pívo? 🤷‍♀️😅 Mimo centrum to bude i s polévkou.

Proč by mne měla zajímat cena láhve Coca Coly 0.33l, když I. Coca Colu nepiju a II. žádný sodas nekupuju po 0.33 l? Za jejich cenu jedné lahve 0.33 l mám 4 l (gallon 😅) coly v Lidlu a ještě mi zbude.

Proč by mne měla zajímat cena fitness na měsíc, když chodit, běhat nebo jezdit na kole můžu venku, zdarma a (téměř, ono třeba uprostřed mezinárodních vod se na kole jezdí blbě 😅) kdekoli na světě? 🤷‍♀️ To samé je s courtisem na tenis.

Kolik fakanů tady znáš, co chodí do soukromé školky za Kč 18,000.00 měsíčně!? 🤦‍♀️ Bude chodit do normální školky, ne, za pětistovku! 🙄

Proč by mne měla zajímat cena džínů Levis, která je tam uváděna Kč 1,961.05, když – ausgerechnet v Praze – objedu Tesco, Lidl, Pepco a spol., tak seženu rifle do Kč 200.00 (tak je fakt, že já mám 99% gatí dětských, nebo dámských, tak ok, do Kč 400.00)? A – zase – tak je to všude na světě. A to samé je s běžeckými botami Nike, za Kč 2,100.00, cca – do pětikila seženeš lepší boty v kterémkoli řetězci. Nebo dobře, do tisícovku, to už je fakt ale luxus! 😎

No a tak je to se vším. Kurwa drát, tam jakýsi Jose, ten musí být úplně vykvedlaný, uvádí, že bez nákladů na bydlení potřebuje čtyřčlenná Famillie v Praze Kč 67,000.00 měsíčně. Doprdele, za co by utratili Kč 67,000.00 měsíčně!? 🙄 Úplně mimo, jako.

To je západní styl myšlení, Made in USA, on jede autem do fitness, za které zaplatí, pak se zpátky staví do McDonald´s, koupí si Levis rifle a Nike buty. No jestli chceš tak taky žít, tak ano, tak budeš muset – tady, na vesnici – vydělat tak Kč 60,000.00, protože z fitness centra pojedeš autem – drahým, novým, že jo – do Ostravy!!! do McDonald´s, na tu placku a 0.33l coca colu. 🤦‍♀️🤪

Jinak je to o tom, že musíš bydlet a musíš se nažrat, všude na světě. Tak třeba v takové Albánii vyděláš, co já vím, Kč 8,000.00, ale za bydlení dáš dvojku, maximálně. V Tiraně o cosi víc, Jídlo je tam levnější, o dost levnější, ale není na 1/10 našich cen, to zase ne, jako, takže ty Kč 2,000.00 – Kč 3,000.00 taky prožereš. No a na hadry a spol. ti ten zbytek stačit bude. Ku příkladu, když jsem se naposledy díval, tak stála jedna minuta volání do ČR s předplacenkou Vodafone Albania cca Kč 35.00. A za ten samý peníz jsi s albánskou státní železnicí dojel z jednoho konce Albánie na druhý. Sice to trvalo celý den, i když je to něco přes dva sta kilometrů, vagony nemají okna, někdy ani dveře, ale zase jedeš za tři pětky. 🤷‍♀️

Čím se to liší? Že třeba mobil, jako placatý přístroj, je docela luxus, protože počítej, že pokud budeš chtít data (a ne moc, bavme se o jednotkách gigabyte), tak dáš měsíčně tak Kč 500.00 – Kč 600.00 jenom za ten paušál, no a ta placatice tam není levnější, než tady. To samé je s jakýmkoli západním zbožím, takže ano, takové rifle Levis 501 tam budou taky stát ty dva litry, nebo spíš ještě víc.

To takový Švýcar, s průměrnou mzdou kolem CH$ 6,600.00, to nemusí řešit, že si koupí rifle za dvojku, to je pravda. Ale, zase, aby narubal těch cca CH$ 7,000.00 (v hrubém!), tak musí být buďto kvalifikovaný (ale to vydělá v Albánii Kč 15,000.00, zase, jako, a u nás třeba Kč 50,000.00), nebo být ve velkém městě, a tam mu garsoniera spolkne půlku té hrubé výplaty! Takže ono je všude chleba o dvou kůrkách a záleží na tom, co je Tvou prioritou.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Themeansar

Je to celé o centralizaci, čím větší míra centralizace tím větší je rozdělení mezi bohatými a chudými

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Třeba ve Švýcarsku zaplatíte za byt ve větších městech i přes 1000 euro )(cca 24 000 Kč),
záleží na lukrativnosti čtvrtě, vzdálenosti od centra apod.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Filip84

paul: Euro a švýcarský peníz jsou, teďka, prakticky na zero. Ve větším městě dáš za byt 1+1 v centru mezi CH$ 2,500.00 – CH$ 4,000.00, plus inkaso, které se pohybuje kolem CH$ 200.00, plus poplatek za parkování auta, který klidně může být i CH$ 1,000.00, plus za internet zaplatíš tak CH$ 60.00. Na periferii města to bude cca CH$ 2,000.00 – CH$ 3,000.00, služby stejné.

Až seženeš „byt ve větších městech“ ve Švýcarském spříseženectví za EUR (= CH$) 1,000.00, prosím, dej vědět! 👌🤦‍♀️😂😂😂

Nový příspěvek