jirka F

Je pravda, že čekat na sníh do Vánoc je už extrém?

Když opravdu sněžit začne až ke konci prosince. Mělo by napadnout už v listopadu?

Nejlepší odpověď
seraphico

Slovo extrém mi nepřijde vhodné. Každopádně je již evergreenem, kdy pamětníci dokola opakují, jak byli sáňkovat o Štědrém dnu. Pravdou ale je, že bílé Vánoce byly výjimkou i v dřívějších dobách. Vždyť nejteplejší Štědrý den byl v roce 1977.

Za posledních 30 let byly bílé Vánoce v letech 1994, 1996, 2003, 2009 a 2010.

Od 60. let minulého století jsou bílé Vánoce zhruba jednou za 8 let. V 60. a 70. letech byl sníh na Štědrý den opravdu sporadický. 80. a 90. léta byla na tom lépe.

Samozřejmě je rozdíl mezi nížinami a sněžením na horách. Ale obecně vzato, bílé Vánoce jsou v ČR neobvyklé.

Zdroj: https://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/bile-vanoce/r~398c329­83b9711ebaabd0cc47ab5f12­2/

Další odpovědi
Kepler

Extrém snad ani ne, ale sníh je stále vzácnější, Naposledy jsem měl ze sněhu radost jako dítě, teď už si jenom bručím pod vousy po vzoru Jarka Nohavici: zas to bílé svinstvo padá mi za límec…

Drap

Mělo by padat v listopadu? Takové věci zatím řešit neumíme. Příroda si s tím sama nejlépe poradí. My, co jsme se narodili o něco dříve si pamatujeme Vánoce pod sněhem. Už na Mikuláše bývalo bílo. Nelze určit kdy má padat. Přizpůsobit se musím my. Poslední opravdu bílé vánoce pamatuji před třemi léty. Celý Štědrý den padalo a bilo vše zasněžené. Na Štěpána sice už začalo zase tát.

da ny

Spíše marná představa. Přestěhujte se a budou pravidlem :D
U nás jsou několik let Vánoce hlavně na blátě :/ Ráno 25. 12. 2020 bylo bílo, ale brzy sníh roztál.
Pokud se nastěhujete do vyšších poloh, budete mít bílé Vánoce každý rok. Spolužačka se z. K. Varů odstěhovala za sněhem do : https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Horn%C3%AD_Blat­n%C3%A1
Bílo na zahradě a kolem sebe má od konce října.

Rokio

Podle mě to extrém je, protože Vánoce jsou ještě za dlouho. Teprve začal podzim.

aliendrone

Na Vánoce? Pche, jsou zde i lidé, kteří znají pranostiku o Martinovi přijíždějícím na „bílém koni“ (tedy 11. LISTOPADU)! A jak jistě víš, tak pranostiky vznikají především na základě dlouhodobých lidských zkušeností. Eh, bejvávalo… :)

Já se jen modlím, aby nesněžilo v Praze. Pražské řidiče do 40 let věku poslední 2cm sněhová KALAMITA vyvedla z míry natolik, že jsme se z dopravního kolapsu dostávali snad 3 dny! Dokonce tímto jevem i zcela zaskočení a šokovaní silničáři (no KDO by čekal sníh v zimě) tudíž stačili již poslední den zakročit a sypat. ;) :D :D

jirka F

Ještě doplňuji že nominaci dostane seraphico.

jirka F

podger: Tam kde žiji tak vždy začalo sněžit v půlce listopadu až konec listopadu a vydrželo to až do dubna od roku 2013 už začíná sněžit až po štědrém dni.