MasterGames

Je pravda, že can't můžeme použít jen v přítomném čase?

Chci se jen ujistit.
Předem děkuji za odpovědi :D

Odpovědi
quentos

Ne tak docela. Záleží na tom, jak to myslíš.
Existuje třeba vazba „can't have + 3. tvar“, kterou používáme k vyjádření domněnek týkajících se děje v minulosti.
This can't have happened this way. (To se takhle stát nemohlo.) – což je vlastně spojení can't a minulého inifinitivu.
(Lze samozřejmě použít i couldn't, ale obě varianty jsou správně.)

Can't má samozřejmě svůj minulý čas (couldn't), který používáme pro obecné dovednosti/možnosti v minulosti, takže záleží na tom, zda se tvůj dotaz týká konkrétně tvaru can't, nebo i jiných tvarů téhož slovesa.

V budoucím čase ho opravdu použít nelze, tam musíme tvořit věty s moci/umět tzv. opisem – pomocí „(not) be able to“. V minulosti je ovšem mezi „couldn't“ a „wasn't/weren't able to“ významový rozdíl (to první se týká obecné /ne/schopnosti v minulosti, zatímco to druhé konkrétní situace v minulosti:
I couldn't read when I was two. (Když mi byly dva, neuměl jsem číst.)
ale: How did the accident happen? – I was driving along the road when this pedestrian jaywalked the street and I WASN'T ABLE to avoid hitting him.)

Pepa25

can't =cannot, neboli zápor od can, které má samozřejmě jiný minulý i budoucí čas …