Avatar uživatele
Zlatý

Je poslanec naozaj človek, ktorý pracuje nezávisle v zmysle svojho poslaneckého sľubu "v zájmu všeho lidu...)"?

Slib poslance (ČR): "„Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí." https://cs.wikipedia.org/…
Sľub poslanca (SR): ""Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života." https://www.nrsr.sk/…


"Poslanci sú zástupcovia občanov. Mandát vykonávajú osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi."
https://www.lewik.org/…
(rovnako to platí aj v Poslaneckej sněmovne a Senáte)

Otázka: ak teda poslanec pri hlasovaní vyjadrí svoj názor (v zmysle svojho sľubu "v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí"), ktorý je v rozpore alebo nesúlade s rozhodnutím grémia, vedenia strany, ktorú zastupuje, čím poruší ich príkaz, môže byť preto svojou materskou stranou za toto stíhaný, až vylúčený?

Musí hlasovať v zmysle príkazu strany (aj keď s nim nesúhlasí), alebo dodržiavať príkazy svojho svedomia? Aký je váš názor?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Na to "osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie sú viazaní príkazmi." upozorňuju až léta, když se opět objeví že někdo hlasoval v rozporu s nějakou dohodou či stranickou politikou a chtějí ho za to vyhodit nebo lépe rovnou linčovat. Podle zákona by měl být souzen spíše ten, kdo ty dohody dojednává a poslancům nařizuje, protože vlastně nabádá k nezákonnému jednání.

Jo, ať klidně jednaj, ať se o problému baví, ale ať poslancům nenařizují co si mají myslet. A když už nařizují, tak ať pak alespoň drží h..u.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Na to není lehká odpověď. U politické strany ta stranická disciplína má svůj důvod, ale pokud se nějakým způsobem ideově odštěpuje, pak by ono svědomí mělo v politikovi svitnout. Politik by měl znát pravidla kompromisu, kam až může a kde je pomyslný limit.

Zajímavý úkaz je KSČM, jejíž poslanci dle mého názoru se vědomě zříkají služeb pro naši zemi, protože pracují v zájmů jiné (i nevědomky svými prohlášeními pro ruské nebo proruské weby, či činy - výlety na Donbas a Krym). Historie je ostatně důkazem. Ale dnes není taková doba, aby se to kontrolovalo a upozorňovalo na tento nešťastný politický fenomén.


Avatar uživatele
Zlatý

Jak to vidí aforista Jan Sobotka

"Politik nemůže současně hájit zájmy vlků i oveček. Střídavě ovšem ano

Obecné morální zásady platí i v politice, ovwšem jsou uzpůsobeny prostředí."

"V politice bývá čisto. Myjí se tam ruce, umývají hlavy, jeden druhého utře, mydlí se schody a leští kliky"

https://books.google.cz/…

--


"Hlasování proti straně bývá na straně poslanců zdůvodňováno tím, že poslanci mají zájem na znovuzvolení a tím pádem nechtějí podporovat takové návrhy, které by ohrozily volební zisky stran a poslanců.

Zatímco v situacích, kdy je volební podpora strany stabilní nebo roste,
není třeba hlasovat proti vlastní straně, tak v situacích poklesu volební podpory strany je nutné distancovat se od nepopulárních návrhů strany a za druhé dát vedení jasný signál, že volebně nepopulární politika nemá podporu všech poslanců dané " atd.

LUKÁŠ LINEK, TOMÁŠ LACINA

https://webcache.googleusercon tent.com/…


Avatar uživatele
Bronzový

Měl by se řídit ím, na co přísahal, to je vědomí a svědomí. Stranické příkazy - to je přežitek z minulého režimu, tam to ani v zájmu jednoty jinak nešlo


Avatar uživatele
Zlatý

Teoreticky by to bylo možné, pokud se stoprocentně ztotožňuje s programem strany, nebo skupiny za kterou kandidoval. Neexistují v podstatě žádní nezávislí politici. Každý z nich je nutně někomu zavázán, někdo ho ovlivňuje a podobně. Stejně tak při jednotlivém hlasování. Soudnému je předem téměř jasné zda daný návrh může či nemůže projít a jakou úpravou by bylo možno dosáhnout schválení, a tím alespoň částečně naplnit svou představu. Při hlasování dohodách a podobně platí, že politika je umění možného.


Avatar uživatele
Stříbrný

Slib neříká nic o nezávislosti. S první částí určitě není problém, protože každé grémium zcela určitě řekne, že právě ten jejich postoj je "v zájmu všho lidu". Samozřejmě to "nejlepší vědomí a svědomí" může být v rozporu se stanoviskem klubu, ale pak je na poslanci a na konkrétním případě, aby si vyhodnotil okolnosti: jesli porušit stranickou disciplínu (a riskovat sankce) nebo se podřídit, třeba v širším zájmu (pokud něco neprojde a rozštěpí se koalice, tak to může přinést větší škody a pak by trvání na svém už nebylo podle "nejlepšího vědomí").

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

"Na to není lehká odpověď.)"
je to ľahké, aj keď sa to zdá naivné.
Jednoducho tie reči o svedomí a presvedčení z prísahy vyškrtnúť (majú nejaké vlastné svedomie a presvedčenie?) a doplniť slová:
"voliť, hlasovať za to, čo politické grémium poslaneckého klubu uzná z vhodné zvoliť" čo sa aj v skutočnosti praktizuje (predsa len príjem z poslaneckého platu a "bokovky" nie sú na zahodenie)
Tak a teraz ma ukrižujte za tie slová, slov, slo, sl, s, ale napriek tomu poslanec buď má, alebo nemá "svoje svedomie a presvedčenie" a ak nemá, nemá byť poslancom.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Dochy, máme rovnaké názor na tento problém, ale
"napriek svojmu svedomiu a presvedčeniu a aj nie som viazaná príkazmi" tak nechávam túto otázku ešte otvorenú aj pre ďalších.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Samozřejmě, pokud to měl být příslib nominace, pak děkuji, ale mému egu úplně stačí palec ;-) Obvykle si také radši počkám na další názory.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Dochy, nie som politik, aby som sľubovala :-)

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

;-)

Avatar uživatele
Zlatý

led

Instituteur
nie je to len KSČM. Je to v celom politickom spektre.

Vychádzam z médií, kde sa niektorí predsedovia parlamentníých strán rozčuľujú nad "neposlušnosťou" svojich členov - poslancov a hrozia sankciami. (aj v ČR aj v SR)

Avatar uživatele

anonym

Jojo, to je zajímavý fenomén. Ale když se podívám na volné hlasování (jako opačný systém), což je často u hnutí, pak je otázka, k čemu to dojde. Samozřejmě, že se pak poslanec ohradí, že se rozhodoval dle svého svědomí, ale kde je tedy ta služba veřejnosti, když se nakonec nic neodhlasuje?

Jsem si vzpomněl na Pohanku a Melčáka. Strana je sankcionovala, ale vznikla vláda a skončilo (na chvilku) nestabilní období.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Preto sa pýtam na názor ľudu a nie poslancov.

Avatar uživatele

anonym

A to už jsem odpověděl.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5290
Zlatý Drap 3404
Zlatý led 2384
Zlatý Kepler 2324
Zlatý marci1 1836
Zlatý ivzez 1414
Zlatý quentos 1301
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý mosoj 1004
Zlatý zjentek 965

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.