Rokio

Je polehčující okolnost přiznání k trestnému činu, u kterého je stoprocentně jasné, že se ho pachatel dopustil?

Pokud například amatér chce vyloupit banku, přičemž loupež naprosto zbabrá a bylo u toho třeba dvacet svědků, jedná se v tomto případě o polehčující okolnost, jestliže se pachatel u soudu k činu přizná?

Odpovědi
ivzez

Po pravdě řečeno nevím.
Když bylo 20 svědků, čin by se prokázal i bez přiznání.

Lgee

Preci svedkove se nemohou brat jako dukaz…

Edison

Polehčující okolností by přiznání MOHLO být považováno jen v přípravné fázi trestního řízení, tedy v průběhu vyšetřování. Např. pod tíhou důkazů. Když policie vyšetřování uzavře a předá obvinění státnímu zástupci, tak je asi už na takovou okolnost pozdě, nemluvě o obžalobě, kterou zase podá státní zástupce soudu. O přiznání až v průběhu soudu už nelze ani spekulovat.