JájsemRaibek

Je pivo Plzeň jen dvanáctka nebo i desítka?

Plzeňské pivo je jen jedno a to dvanáctka nebo se vyrábí i desítka?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Především si musíš uvědomit, že dnes už „desítka“ č „dvanáctka“ jakkoliv tyto termíny používáme neexistuje. Máme místo toho „výčepní piva“ a „ležáky“. (myslím, že kvůli EU, nevím proč se to změnilo)

Dále musíš rozlišovat:

  1. Piva plzeňského typu – vyrábí se po celém světě
  2. Piva plzeňská – vyrábí se (mateřský provoz je) v Plzni, např. pivovar Gambrinus
  3. Pivo „Plzeň“, pod kterýmžto názvem s velkým „P“ se rozumí výhradně ležák (dvanáctka) „Plzeňský Prazdroj“ / „Pilsner Urquell“.

Ty první 2 položky se dělají různé stupňovitosti, z těch piv z Plzně je slušná „desítka“ Gambáč, i když už to není co kdysi), ale „Plzeň“ je jak jsem výše napsal POUZE „dvanáctka“ – ležák.

Další odpovědi
marci1

Pivo Pilsner Urquell bylo a je charakteristické nižším obsahem alkoholu, tj. „jen“ 4,4 % obj., což vyplývá z nižšího prokvašení piva. Extrakt původní mladiny se mění, zatímco v roce 1972 byl 12,08% hmotnosti[4], v roce 2006 již musel být méně než 12%, protože Pilsner Urquell ležák byl u Celní správy veden jako 11%[5], a v roce 2011 byl u vzorku v průzkumu MF DNES stanoven 11,69%.[6]

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prazdroj

elkon

Plzeňské pivo není jen jedno. Je jich víc, ale nejznámější je Prazdroj 12 a Gambrinus 10. Víc se dovíš zde.https://www­.pivnici.cz/pi­va-pivovaru/plzensky-prazdroj-asahi/

Schluker

Pivo plzenskeho typu se vyrabi v mnoha ruznych stupnovitostech…

dubraro

Ani jedno. Originální Plzeňský Prazdroj je ve skutečnosti jedenáctka s obsahem alkoholu 4,4%.
Kromě toho se v Plzni vyrábí desítka Primus a několik druhů Gambrinusu 10°, 11° i 12°.

BTW: Primus i Gambrinus jsou pojmenovány podle jediné osoby, krále Jana I. Brabantského, jen různým zkomolením jeho jména (Jan Primus).