Asker1144

Je perlivá voda zdravá?

Je zdravé každodenně konzumovat perlivou vodu? Neškodí bublinky střevům a ledvinám? Děkuji moc za odpověď.

Odpovědi
elkon

Citace: „Jak to tedy vlastně je? Jednoznačné odpovědi bohužel neexistují. Většina odborníků se ale shoduje spíše v tom, že perlivé vody zdraví nijak závažně neohrožují. Dokázán je pouze účinek na plynatost a nadýmání, který je však silně zřejmý pouze při požití bezprostředně před sportem a po něm. „U sportovců může vzniknout jistý diskomfort, který může ovlivnit výkon,“ vysvětluje RNDr. Michaela Bebová, biochemička z Prahy.
Podle doktorky Skalské mohou sycené nápoje také někdy zastírat pocit žízně, což je rizikové zejména u starších osob, protože s věkem se citlivost na žízeň snižuje i přirozeně. To je ale asi tak vše, čím mohou perlivé vody prokazatelně škodit. Jinak jsou dnes naopak považovány za poměrně vhodnou alternativu slazených nápojů. Až vás tedy příště bude honit chuť na sladké pitíčko, zalijte třeba čerstvé jahody nebo ananas perlivou vodou, přidejte kostky ledu a buďte si jistí, že si výborně pochutnáte“.

BaronKrášlil

Přidávání oxidu uhličitého do vody snižuje výsledné pH nápoje, zavádi vzduch do trávicího traktu atd., takže asi klasický „butterfly effect“, ale díky za tip na můj příští experiment kdy zkusím jednu rostlinku zalévat klasickou vodou a druhou perlivou vodou a uvidíme co se stane 😄

paul1

Dávám raději předost vodám jemně perlivým.

dejavu

Perlivá voda je neškodná zdraví, ale vadí některým lidem, kteří mají střevní nebo žaludeční problémy (gastroesofageální reflux, dráždivý tračník ap.) a po operacích trávícího traktu, protože některým těmto lidem způsobuje nadýmání a plynatost.

Nothessim

Pití perlivé vody je obvykle bezpečné a nemělo by představovat žádné významné riziko pro vaše střeva a ledviny. Bublinky ve perlivé vodě jsou způsobeny rozpuštěným oxidem uhličitým (CO2), který je přidáván do vody pod tlakem. Když pijete perlivou vodu, CO2 se uvolňuje ve vašem zažívacím traktu, což může způsobit pocit plnosti nebo mírné nadýmání. To je však obvykle dočasný efekt a nezpůsobuje vážné problémy se střevy.

Co se týče ledvin, zdravé ledviny by měly být schopny zpracovat perlivou vodu bez problémů. Nicméně, pokud máte konkrétní problémy s ledvinami, jako je například onemocnění ledvin, nebo pokud máte přísnější omezení týkající se příjmu tekutin, mohli byste se poradit se svým lékařem ohledně vhodnosti pití perlivé vody.

Je také důležité zdůraznit, že pití dostatečného množství vody (bez ohledu na to, zda je perlivá nebo ne) je důležité pro udržení hydratace a celkového zdraví. Individuální preference a tolerance mohou však hrát roli, a pokud máte pocit, že perlivá voda vám nesvědčí nebo způsobuje nepohodlí, můžete se vrátit k běžné neperlivé vodě.

Libor Payne

No kurva že není když jsem to pil malem jsem se pogrcal ale kaaaaamo já sem měl tolik piva kamo a taky si du zapalít gandžo.Přida se někdo neboly bronxs je gejngst vegas 3 000 a prdí babce do vody ona pak se posrala voda spadla na strom děda sekl bvabu po hlavě a teta šukala strejdu tondu do ucha didlem.

Pavel Vokáč

Oxid uhličitý prej odbourává vápník, takže zdravé určitě nejsou.